Piráti v průzkumu získali 18 procent hlasů, třetí jsou občanští demokraté s 13 procenty. Šest stran - STAN, KSČM, TOP 09, SPD, ČSSD a KDU-ČSL se pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny, přičemž lidovci by na poslanecká křesla nyní nedosáhli. Výsledky modelu pro Českou televizi dnes zazněly v pořadu Otázky Václava Moravce.
"Kolem pětiprocentní hranice se v rámci statistické chyby pohybuje šestice stran. Nejvýrazněji ztratila SPD, nejmenší šanci dostat se do sněmovny má podle autorů modelu KDU-ČSL," uvedla ČT. Z dalších stran přisoudil volební model tři procenta Trikolóře, ostatní strany by dohromady získaly dvě procenta hlasů.
Oproti květnu si trojice nejsilnějších stran, tedy ANO, Piráti a ODS, výrazně nepohoršila ani nepolepšila. S odstupem se v intervalu 1,5 procentního bodu pohybuje na hranici pro vstup do sněmovny šestice stran. Nejpříznivější je červnový volební model pro Starosty a nezávislé (STAN), kterým předvídá zisk šesti procent hlasů, což je o půl procentního bodu více než podle minulého průzkumu. Totožný zisk 5,5 procenta hlasů předvídá průzkum pro trojici stran: KSČM a TOP 09 si oproti předchozímu volebnímu modelu o půl procentního bodu polepšily, naopak SPD o 2,5 procentního bodu propadla.
SPD je jediným subjektem, u nějž sociologové za poslední měsíc zaznamenali výraznější posun ve voličských preferencích. "Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, proto předpokládáme, že jde spíše o jednorázový výkyv v datech," uvedli.
Přesně pět procent šetření přisuzuje sociálním demokratům, což je o půl procentního bodu méně oproti minulému modelu. Jedinou současnou sněmovní stranou, která by se do dolní komory podle Kantaru CZ nedostala, je KDU-ČSL. Podporu jí vyjádřilo 4,5 procenta dotázaných, což je lepší výsledek než v květnu, kdy lidovci dosáhli na čtyři procenta. Oproti jiným menším stranám se KDU-ČSL pod hranicí pro vstup do dolní komory pohybuje dlouhodobě.