Praha - Na rozdíl od poslanců, senátorů a členů vlády nemusí český prezident přiznávat svůj majetek. A Václav Klaus toho využívá, minimálně pokud jde o příjmy z přednášek a knih, které napsal.
Podle toho, co zjistil deník Insider, může přitom jít i o stotisícové částky.
Deník začal pár dní před výročím Klausova nástupu na Hrad mapovat prezidentovy příjmy a popsal dosud neznámé sponzory Klausových spisovatelských aktivit a příjmy z přednášek.
Václav Klaus není žádný Michal Viewegh, píše Insider. Prezident prodává méně knih a nechlubí se, spíš tají, kolik díky nim vydělá.
Prodávají se desítky tisíc výtisků
Podle zjištění deníku byla například sponzorem vydání knihy Modrá, nikoli zelená planeta ve Slovinsku tamní obří papírna Vipap Videm Krško, ovládající ve svém oboru celý Balkán. Sehrála stejnou roli, jako Lukoil v případě ruského vydání Klausovy knihy.
Slovinská papírna má ale českého majitele, a to přímo český stát. Ten tak Klausovi nepřímo zaplatil papír, tisk a překlad knihy. Akcie spravuje ministerstvo financí - majoritní podíl na stát převedla ČSOB po arbitráži v kauze zkrachovalé banky IPB.
"Modré, nikoli zelené planety, která již byla přeložena do osmnácti jazyků, se prodalo v České republice více než dvacet tisíc kusů. Ve světě pak dalších několik tisíc," řekl Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Radim Ochvat.
Klaus výrazně ušetří i za propagaci svých literárních děl. Nejednou zvládl představení knihy v rámci svých oficiálních zahraničních cest placených z veřejných peněz. A přitom někdy i inkasoval za přednášky, které bývají součástí jeho cest.
Když Václav Klaus cestoval po Austrálii se svými anti-zelenými přednáškami, prodával konzervativní think-tank Institute of Public Affairs vstupenky na večeři s ním za tučných 200 dolarů.
"Pokud organizátor zve hlavu státu na konferenci (což je příklad Austrálie), hradí samozřejmě náklady této cesty a zařizuje vše potřebné, vč. propagace, naplnění sálu," uvedl v e-mailu k případným honorářům z přednášek Ochvat.
Svými spisovatelskými úspěchy se Klaus nijak netají. Naopak nedávno se na svém webu pochlubil, že jeho euroskeptický spis Evropská integrace bez iluzí se stal rovnou bestsellerem. Prodalo se už jedenáct tisíc výtisků.
Když ale dojde řeč na příjmy z knih, sdílnost Hradu klesá. Otázky ohledně výše vedlejších příjmů nechal mluvčí Ochvat bez odpovědi.
V evropských zemích v internetových obchodech stojí Klausova "Planeta" průměrně solidních 20 euro, tedy 500 korun. Prodeje na evropské poměry provokativní publikace nejsou zanedbatelné.
Jakob Kvist z dánského People's Press sdělil, že od roku 2009 prodal 1600 výtisků Modré, nikoli zelené planety. "To pro nás znamená průměrný zisk. Ani velký úspěch, ale není to ani špatné," napsal vstřícný Kvist, jehož nakladatelství vydává literární všehochuť. "Ekonomické náležitosti spolupráce s autorem jsou ale soukromou záležitostí."
Hrad nicméně sám Aktuálně.cz sdělil, že vydání v Dánsku sponzorovala tamní investiční banka Saxo Bank. Tato informace není žádným tajemstvím, Klaus totiž v únoru 2010 knihu představil právě v sídle banky.
Tam zamířil rovnou z kodaňského královského paláce, kde jednal s královnou Margrethe II., které mimochodem jeden výtisk také daroval. A navečer ještě stihl další přednášku o své "Planetě". Účet za tuto jednodenní cestu? Podle vládního materiálu o čerpání financí na státní cesty za rok 2010 800 tisíc korun.
Pokud u Klause dánský nakladatel zachoval obvyklou sazbu 15 procent ze zisku, pak jen na tomto vydání Klaus tržil 120 tisíc korun. A to samozřejmě není vyloučené, že nakladatelství nejdřív muselo zaplatit za autorská práva.
Že prezident za knihy inkasuje honoráře jako každý jiný autor, potvrdil mluvčí slovinského nakladatelství Mladinskaja knjiga Mojca Hribarová. "Ano," odpověděl na tento dotaz bez dalších detailů mluvčí největšího tamního nakladatele. Tady se prodalo něco málo přes 400 výtisků.
Prezident za pomoc s vydáním knihy přijel na oslavy 70. výročí spuštění výroby v papírně Vipap. "Rádi jsme spojili tři akce: představení nové techniky, plánovanou návštěvu prezidenta a prezentaci knihy. Sázka na tento druh propagace našeho výročí vyšla," řekl Aktuálně.cz Peter Drakulič z papírny Vipap.
Podle zákona jsou Klausovy literární a přednáškové "brigády" v pořádku.
"Zákon nezakazuje prezidentovi vedlejší příjmy, které ho nestaví do střetu zájmů, tudíž může publikovat, přijímat honoráře za přednášky nebo, pokud bude chtít, třeba i hospodařit na farmě," řekla Helena Navrátilová, bývalá daňová poradkyně Václava Havla, zesnulého prvního prezidenta samostatného Česka.
Prezident jen musí své příjmy řádně danit. "Od daně jsou osvobozena naturální plnění prezidenta republiky, tedy například když dostane prezident pro pracovní i soukromé používání auto. Všechny ostatní příjmy musí prezident zdanit," dodala bývalá Havlova spolupracovnice.