O Klause se v Austrálii perou média, politici naopak

Tereza Šídlová
20. 7. 2011 20:15
Klaus tam přednáší o globálním oteplování, oběd s ním stojí 180 dolarů
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Plzeňský kraj

Praha - Prezident Václav Klaus odcestoval do Austrálie, kde se s největší pravděpodobností stane v následujících dnech "antizelenou" superstar.

Tamní vládní politici se do schůzek s českým prezidentem nehrnou. Po Klausovi, který bude na svém přednáškovém turné popírat globální oteplování, však skočila australská média.

O svých názorech na klimatické změny má prezident promluvit v populárních ranních show v rozhlase i ve sledované televizní debatě.

Klause k snídani

Načasování Klausovy cesty není náhodné. Australská politika totiž momentálně žije třaskavou "zelenou" debatou o emisních povolenkách a "uhlíkové dani", které zavádí labouristická vláda premiérky Julie Gillardové.

"Žádostí o rozhovor se nashromáždilo kolem dvacítky a stále přibývají. Už dlouho jsme neměli v Austrálii takovou mediální pozornost jako s příjezdem pana prezidenta," řekl Aktuálně.cz velvyslanec v Austrálii Hynek Kmoníček.

O Klausovy názory má zájem například rozhlasový moderátor Alan Jones, který uvádí podle informací z internetové encyklopedie Wikipedia nejpopulárnější ranní show v Sydney, nebo Andrew Bolt, konzervativní komentátor, který moderuje televizní talkshow na nedělní dopoledne.

Shoda s konzervativci

Na přední místa v novinách se Klausova návštěva dostala už před několika týdny. Její organizátor - konzervativní Institute for Public Affairs (IPA) - totiž sám zkontaktoval australské vládnoucí politiky s tím, že jim schůzku s Klausem domluví. Ti se ale k nabídce postavili vyhýbavě, což promptně kritizovala konzervativní opozice.

"Jedná se o konferenční cestu, tudíž se s oficiálními schůzkami s politiky nepočítá," sdělil Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Podle Kmoníčka se prezident s australskými politiky setká na přednáškách a v soukromí, půjde ale převážně o opoziční konzervativce.

S nimi si bude dobře rozumět. Šéf australských konzervativců Tony Abbott vystupuje rázně proti labouristickým reformám. "Je to socialismus převlečený za enviromentalismus," uvedl například o uhlíkové dani.

Premiérka Gillardová svá opatření zdůvodňuje tím, že Austrálie je zemí, která produkuje nejvíc skleníkového znečištění na hlavu ze všech vyspělých zemí. Český velvyslanec ve středu nevyloučil, že by se Klaus nakonec s někým z vládnoucích politiků setkal.

Oběd za 180 dolarů

Klaus své "modré" přednášky proveze po všech významných městech Austrálie, navštíví Perth, Sydney, Canberru, Melbourne, Brisbane a Coolum. Kromě konferencí vystoupí také na University of Melbourne. V Austrálii bude dvanáct dní.

Sydney.
Sydney. | Foto: new7wonders.com

Náklady na Klausovu cestu nese podle mluvčího Ochvata zvací Institute for Public Affairs. Ten s ním ale také chystá komerční akci. Na pátek připravil oběd s Václavem Klausem, na který - podle online rezervačního systému na webu institutu - stojí vstupenka v přepočtu 3 300 korun (180 australských dolarů).

"Václav Klaus je světově známý kritik ideologie globálního oteplování. Promluví na téma: Hrozby svobodě ve 21. století," propaguje web think-tanku Klause.

Prezident Klaus také v Sydney zahájí výstavu o prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigueovi Masarykovi.

Prezident bývá často zván do zahraničí, aby přednášel o svých konzervativních názorech, v posledních letech právě na téma globálního oteplování. Ty také sepsal do své knihy Modrá, nikoli zelená planeta. Její ruský překlad sponzoroval ruský ropný koncern Lukoil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy