Souboj KSČM a ČSSD. Za týden v Přerově

Martina Macková, Jakub Antoš, Kateřina Eliášová
28. 4. 2007 16:18
První kolo senátních voleb skončilo. Posílí levice
Foto: Ludvík Hradilek

Přerov - Po sečtení všech hlasů je jasné, že v senátu posílí levice. Do druhého kola postoupí zástupce komunistů Josef Nekl a zástupce sociálních demokratů Jiří Lajtoch. Lajtoch získal necelých 21, Nekl mírně přes 20 procent.

Vítěz druhého kola doplňovacích voleb do Senátu, které se uskuteční příští pátek a sobotu, vystřídá Jitku Seitlovou zvolenou za hnutí Nezávislí.

_______________________________________________________________________________________

Zde jsou konečné výsledky 1.kola:

(účast - 17,44 procenta)

kandidát politická příslušnost zisk v pct
Lajtoch Jiří ČSSD 20,91
Nekl Josef KSČM 20,25
Bakalík Jiří KDU-ČSL 14,91
Grambličková Elena ODS 14,88
Juračka Vladimír nezávislý za SOS 14,38
Klein Jiří nezávislý za hnutí Nezávislí 7,31
Holečková Monika nezávislá za SZR 5,36
Suchánek Jaroslav SNK-ED 1,97

Zdroj: www.volby.cz

_______________________________________________________________________________________

Ta se letos v únoru stala zástupkyní ombudsmana, a ze své funkce dva roky před koncem mandátu proto musela odejít. Nový přerovský senátor se tak volí pouze na rok a půl. Přesto byl o post velký zájem.

Komunisté vlastní klub nevytvoří

O samotné hlasování tak velký zájem nebyl. V Chomutově přišlo nedávno k doplňovacím senátním volbách méně než deset procent voličů. V Přerově přišlo o něco více, osmnáct procent.

Obec Buk na Přerovsku.
Obec Buk na Přerovsku. | Foto: SOS

Nízká účast často nahrává komunistům. Navíc komunistický kandidát Josef Nekl byl v předchozích volbách jediným vážným soupeřem bývalé senátorky Seitlové. I proto se tato volba těší velké pozornosti stranických špiček KSČM.

Kdo kandidoval?

Vítězové

  • Za KSČM se do druhého kola dostal třiapadesátiletý podnikatel Josef Nekl. Od roku 1984 je nepřetržitě v zastupitelstvu Přerova. V roce 2002 se v senátních volbách na Přerovsku dostal do druhého kola, v němž ale podlehl Jitce Seitlové.
  • Jeho soupeřem bude třiapadesátiletý sociálnědemokratický primátor Jiří Lajtoch. V letech 1984 až 1987 byl okresním tajemníkem SSM. V roce 1998 se stal místostarostou Přerova. Loni v říjnu byl zvolen přerovským primátorem.

Poražení

  • Za Stranu zdravého rozumu, ale jako bezpartijní kandidovala čtyřicetiletá podnikatelka Monika Holečková. Jako členka hnutí Nezávislí se v roce 2002 stala zastupitelkou a radní Přerova. V loňských komunálních volbách však svůj mandát neobhájila, tentokrát již kandidovala jako bezpartijní na Stranu zdravého rozumu.
  • Dalším nestraníkem, který usiloval o post senátora na Přerovsku je sedmapadesátiletý učitel Vladimír Juračka. Kandidoval za Stranu pro otevřenou společnost. V letech 1990 až 1998 a 2002 až 2006 byl starostou Hranic. Byl členem ODS, US-DEU a nyní je bezpartijní.
  • Posledním, kdo doplňuje nestranickou trojici je čtyřiačtyřicetiletý chirurg Jiří Klein. Kandidoval za hnutí Nezávislí.
  • Za KDU-ČSL kandidoval dlouholetý tajemník na radnici v Přerově, pětačtyřicetiletý Jiří Bakalík.
  • Posílit řady ODS v senátu chtěla sedmapadesátiletá náměstkyně primátora Elena Grambličková. Zastupitelkou Přerova je od roku 1994, v roce 2002 byla zvolena místostarostkou a svoji funkci obhájila i po loňských komunálních volbách.
  • Posledním z kandidátů byl třiapadesátiletý člen SNK-ED a starosta Domaželic Jaroslav Suchánek. Je zakladatelem mikroregionu Moštěnka, několik let byl jeho předsedou, nyní je místopředsedou.

I kdyby však komunisté za týden získali čtvrté místo v senátu, stále jim bude chybět jedno, aby mohli vytvořit vlastní klub.

Magistrátní boj o senát

Do volebního klání vstoupilo osm kandidátů. Pikantní na celé volbě je právě složení kandidátů. Hned tři z nich jsou kolegové z přerovského magistrátu. Sociálnědemokratický primátor Jiří Lajtoch, jeho občanskodemokratická náměstkyně Elena Grambličková a lidovecký tajemník magistrátu Jiří Bakalík.

Obec Veselíčko na Přerovsku.
Obec Veselíčko na Přerovsku. | Foto: SOS

Kromě těchto tří a komunisty Nekla ještě kandidovali: bývalý starosta Hranic a učitel Vladimír Juračka (za Stranu pro otevřenou společnost), starosta Domaželic Jaroslav Suchánek (za SNK-ED), chirurg Jiří Klein (za Nezávislé). Do souboje chtěla zasáhnout i Strana zdravého rozumu, která nominovala podnikatelku Moniku Holečkovou.

Průzkum, který udělala tento měsíc katedra politologie Univerzity Palackého (UP) v Olomouci, favorizoval nezávislého kandidáta Vladimíra Juračku. Podle všeho se Juračka do druhého kola neprobojuje.

Průzkum: Nejvíce získá nezávislý nebo občanská demokratka

Mezi 552 respondenty, které v největších městech volebního obvodu oslovili studenti politologie v rámci výzkumného projektu, by ho volilo 18 procent dotázaných. Na druhém místě byla nynější náměstkyně primátora Přerova Elena Grambličková (ODS), kterou podporovalo 17 procent.

Na třetím a čtvrtém místě byli kandidáti dalších dvou parlamentních stran Jiří Bakalík (KDU-ČSL) a Josef Nekl (KSČM), kterým shodně věřilo 15 procent dotázaných. Až na páté pozici se umístil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD), který získal důvěru 11 % dotázaných.

"Výsledky jsou těsné, rozhodne účast voličů," řekl před několika dny politolog Pavel Šaradín pro Aktuálně.cz.

Paroubkův dvouplošník a kruh rodinný

Ve volební kampani podpořil kandidáta ČSSD dvakrát osobně předseda strany Jiří Paroubek, na mítink komunistického kandidáta dorazil šéf komunistů Vojtěch Filip a jeho zástupce Jiří Dolejš.

V neděli se Paroubek zúčastnil například předvolební akce v Hranicích, kam přiletěl letadlem. Předseda sociální demokracie to vysvětluje časovou tísní.

"Ve čtvrt na tři jsem končil na Primě. Cesta do Hranic trvá tři a půl hodiny a než bych tam dojel, tak by bylo po všech setkáních. Kolem šesté hodiny už navíc bývá každý slušný člověk doma v kruhu rodinném," vysvětluje Paroubek.

Letadlo podle šéfa ČSSD platila strana. "Já létám často. Tak jednou za deset dní. Soukromý tryskáč to ale není, letadla si pronajímáme od malých soukromých společností. Pronájem nestojí velké peníze, řádově v tisícikorunách," myslí si Paroubek.

Kampani se vedle vrcholových politiků nevyhnuly ani nekalé praktiky. Strana pro otevřenou společnost kritizovala přelepování plakátů svého kandidáta především ze strany ODS, její kandidátka zase poukázala na to, že ČSSD použila její fotografii v negativní kampani, která souvisí s celostátní kampaní ODS mínus.

 

Právě se děje

Další zprávy