Praha - Poslanci schválili pravidla, podle kterých vyberou čeští voliči nového prezidenta republiky. Pro bylo 171 poslanců, proti nezvedl ruku nikdo.
Změnu ústavy, podle které se český prezident volí přímo, přijal Parlament už dříve.
Sněmovna schválila jen změny navržené ústavně-právním výborem. Jde například o omezení výdajů na volební kampaň, kde prezidentský kandidát nesmí utratit za kampaň víc než 40 milionů korun, o 10 milionů víc pak jen ti dva kandidáti, kteří postoupí do druhého kola volby.
Původně např. ČSSD mluvila o tom, že by se měl strop stanovit na 15 milionech.
Kandidáti by navíc měli zveřejnit účetnictví na webu - a to do 60 dnů po skončení voleb.
Hlavní pravidla voleb
Kandidáta na prezidentský úřad může navrhnout 20 poslanců, 10 senátorů nebo petice občanů s alespoň 50 tisíci podpisy. Zároveň ministři částečně zmírnili kontrolu podpisů pod peticemi.
Při ověřování podpisů by si měli úředníci ministerstva vybrat namátkově vzorek 8500 podpisů pod danou peticí a ty ověřit - v podstatě tedy jen to, zda jsou tam požadované údaje a ti lidé existují.
Pokud by neseděla až 3 % podpisů, měla by se procedura opakovat u jiného stejně velkého vzorku, a pokud by i tam byla velká "chybovost" podpisů, odečtou se tyto podpisy.
Jinými slovy: kandidátovi hrozí, že pro něj skončí volby, až v okamžiku, kdy by úředníci na základě zjištěných chyb odečetli tolik podpisů, že by listina nesplnila podmínku padesáti tisíc podepsaných.
Právě na problém petic upozornil před časem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Podle něj hrozí, že kdokoliv může napadnout petici, a zpochybnit tak celé volby.
Petici na podporu svého kandidáta nebude muset podepisovat už v tu chvíli oprávněný volič, ale i ten, komu bude 18 let alespoň v druhý den voleb.
Volba bude dvoukolová. Pokud získá některý z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole, stává se prezidentem. V opačném případě postoupí do druhého kola dva nejúspěšnější a mezi nimi rozhodne prostá většina voličských hlasů.