Trpká výhra ANO, v Praze je hnutí až páté, Drahoš je senátorem

Tomáš Pergler
Aktualizováno 7. 10. 2018 14:05
Obecní volby a první kolo voleb do Senátu nemají jasného vítěze, ale spíše poraženého. Tím je vládní ČSSD, která utrpěla těžké ztráty v obou případech. Hnutí ANO kalí radost porážka v Praze. Přečtěte si v bodech přehledné shrnutí výsledků voleb 2018.
Volební štáb Pirátské strany.
Volební štáb Pirátské strany. | Foto: Radek Vebr

ANO posílilo v krajských městech, kampaň s gulášem ale nezabrala

Kdyby se do komunálních voleb nezapočítávala Praha, hnutí ANO by mohlo slavit triumf jako jasný vítěz ve velkých městech. Z krajských sídel ANO nevyhrálo pouze v Liberci. Zároveň platí, že s výjimkou Ústí nad Labem má ANO ve všech krajských městech lepší výsledek než v roce 2014. Nejvíce zabodovalo v Ostravě, kde získalo téměř 33 procent hlasů.

Hlavní cíl, Prahu, však hnutí premiéra Andreje Babiše nedobylo. Masivní a nákladná kampaň, sázka na finančního manažera Petra Stuchlíka a hostiny s gulášem a bramboráky zdarma nepomohly zvrátit nevalnou reputaci z uplynulých čtyř let, kdy Prahu vedla Adriana Krnáčová.

Pro většinu ostatních měst pak platí, že výsledky ANO nejsou tak silné, aby vyloučily vznik koalic bez něj. V Plzni a Zlíně vyhrálo hnutí jen těsně a nebude mít více mandátů než druhá strana v pořadí.

V Praze se rýsuje koalice bez ANO

Pět hlavních soupeřů ve volbách do pražského zastupitelstva se vešlo mezi 15 a 18 procent. Prvenství slaví ODS, minulý vítěz ANO skončil až pátý.

Ještě před sečtením výsledků začala první jednání o budoucím rozložení sil na radnici. Nejprve se zdálo, že se mohou rychle dohodnout piráti, sdružení Praha sobě (vedená poslancem a starostou sedmé městské části Janem Čižinským) a koaliční kandidátka Spojené síly pro Prahu, v níž mají hlavní slovo TOP 09 a Starostové. ODS se ale v průběhu neděle vrátila do hry a do jednání se také zapojila.

Tradiční levice v depresi, voliči přeběhli k Babišovi

Kromě katastrofálních výsledků v Praze, kde se ČSSD ani KSČM poprvé od roku 1989 nedostaly do velkého zastupitelstva, utrpěly obě levicové strany těžké ztráty i v dalších větších městech. Z výsledků je zřejmé, že mnoho voličů nyní dává přednost hnutí ANO.

V Brně spadla ČSSD z druhého místa z téměř 18 procent na pouhých 6 procent. V Ostravě se musela spokojit s 5,5 procenta, v Olomouci se sotva zachránila v zastupitelstvu. Komunisté vypadli ze zastupitelstva v Brně. Obě strany ztratily i v menších městech a nedopadlo pro ně dobře ani první kolo doplňovacích voleb do Senátu.

ODS jde nahoru, posilují i piráti, TOP 09 spoléhá jen na Prahu

Jestliže volby ukázaly, že od ČSSD voliči dál utíkají, k občanským demokratům se postupně vrací. Strana vedená Petrem Fialou dokázala vyhrát v Praze, ještě větší podíl hlasů získala například v Brně (na kandidátce se Svobodnými) nebo Plzni, kde byla druhá za ANO. V některých okresních městech, například Mladé Boleslavi nebo Kadani, ODS vyhrála.

V ODS teče šampaňské proudem. Příští volby už jasně vyhrajeme, směje se předseda Petr Fiala | Video: Veronika Ljuba Bucková

Naopak TOP 09 v čele s Jiřím Pospíšilem vyklidila pozice v regionech a do budoucna se zřejmě už jen bude soustředit se na to, aby se udržela ve hře v hlavním městě.

Piráti podle očekávání posílili nejen v metropoli, kde získali 17 procent. Lidovci potvrdili svoje silné zastoupení hlavně v menších obcích na Moravě. V Praze se do zastupitelstva nedostala ani SPD Tomia Okamury, zato bude mít zástupce v Ostravě, Olomouci nebo Ústí nad Labem.

Senát může být bez komunistů

Nejlépe v prvním kole senátních voleb dopadla ODS, když do finálové volby postoupilo jedenáct jejích kandidátů.

Deset kandidátů se dostalo do druhého kola také za ANO, jejich šance však nejsou velké. S výjimkou Miroslava Adámka na Šumpersku postoupili všichni ostatní z druhé pozice. ANO navíc chybí spojenci z ostatních stran.

Nejsilnější stranou v Senátu se místo sociálních demokratů mohou stát lidovci, jejichž předseda Pavel Bělobrádek podle očekávání postoupil do druhého kola na Náchodsku.

ČSSD má šanci obsadit jen pět míst ze třinácti, které obhajovala. Křeslo neudržel jediný senátor z KSČM Václav Homolka za Chomutov a je pravděpodobné, že Senát bude úplně bez komunistů - Milada Halíková má v Karviné jen minimální šance porazit Petra Víchu z ČSSD.

Macura, Čunek a Drahoš jako vítězné osobnosti

Volby ukázaly, že v Ostravě vyrostl jeden z mála autonomních lídrů ANO, který se nepotřebuje chlubit mobilním číslem na Andreje Babiše. V čele se současným primátorem Tomášem Macurou získalo hnutí téměř třetinu hlasů, nejvíc ve všech krajských měst.

Zlínský hejtman Jiří Čunek znovu předvedl, že se může spolehnout na domovské Vsetínsko. Bývalý šéf lidovců, který před lety neustál několik afér a odcházel nadvakrát z vlády, zvítězil už v prvním kole senátních voleb a obhájil křeslo v horní komoře.

Hned z prvního kola míří do Senátu také Jiří Drahoš, poražený finalista letošní prezidentské volby. Drahoš ve čtvrtém pražském obvodě převálcoval soupeře včetně dosavadní senátorky Evy Sykové (za ANO).

Nikdy jsem si nemyslel, že skoro 25 let po vzniku ČR bude Senát tak důležitý, říká nově zvolený člen horní komory Jiří Drahoš. | Video: Emma Smetana

Lokální témata voliče neodradila

Před volbami někteří politologové říkali, že k volbám nemusí přijít tolik lidí jako před čtyřmi lety, kdy do zastupitelstev obcí hlasovalo 44,5 procenta občanů. V kampani nehrála dominantní roli celostátní témata, která voliče dokážou více vyburcovat.

Obavy se nepotvrdily, volební účast byla nakonec o pár procent vyšší, 47,3 procenta.

Stejně jako v roce 2014 přišlo volit nejvíce lidí na Vysočině, více než poloviční účast byla také ve Středočeském a Pardubickém kraji. Nejvíce se zlepšila Praha, kde volilo 46 procent lidí. Nejnižší účast byla v Ústeckém a Karlovarském kraji. Zlepšila se i účast ve volbách do městských částí. Potvrdilo se také, že souběh s komunálními volbami táhne vzhůru i jinak velmi nízkou účast ve volbách do Senátu, v prvním kole hlasovalo 42 procent občanů.

 

Právě se děje

Další zprávy