Senát by mohl být po volbách zcela bez komunistů. Zachránit je může jediná kandidátka

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
6. 10. 2018 23:57
Letošní senátní volby mohou znamenat úplný konec komunistů v horní komoře Parlamentu. Voliči rozdali karty tak, že v Senátu nemusí ve finále zasednout ani jeden člen KSČM - jediný dosavadní senátor Václav Homolka v Chomutově neuspěl a do druhého kola postoupila jen Milada Halíková v obvodu Karviná. Na vedoucího Petra Víchu (ČSSD) ale výrazně ztrácí.
Vojtěch Filip
Vojtěch Filip | Foto: ČTK

Komunisté tak asi poprvé od vzniku horní komory nebudou v Senátu zastoupeni, neboť jejich jediná finalistka má proti favorizovanému Víchovi jen malou šanci. Šéf komunistů Vojtěch Filip už dal najevo, že je z výsledků zklamán. Přesto věří, že Halíková ve druhém kole uspěje.

Z pohledu celkového zisku mandátů jednotlivých stran uspěla zejména ODS a ANO. Kandidáti ODS v prvním kole bodovali v devíti z 27 obvodů a mohou získat stejně mandátů jako Babišovo hnutí.

Volby naopak podle očekávání přinesly porážku pro vládní ČSSD, která místo 13 křesel bude mít šanci obhájit pouze pět, a mít tak nejvýše sedmnáctičlenný klub. Nebude tak už asi mít nejsilnější senátní frakci a tím možnost nominovat předsedu horní komory. Nejblíže tomu je naopak KDU-ČSL, která může přidat ke svým 14 senátorům další čtyři.

Úspěšní byli v prvním kole i kandidáti STAN, kteří mohou mít 15 senátorů. Kluby lidovců a Starostů spolu úzce spolupracují a stanou se asi dominantní silou v horní komoře. Piráti mohou přidat ke svému jedinému senátorovi další dva. Posílit svůj pětičlenný klub o další tři členy může hnutí Senátor 21.

Do Senátu se opakovaně nedostali ani zástupci SPD Tomia Okamury. Úspěšní byli naopak Piráti, kteří ke svému jedinému senátorovi mohou přidat další: v Praze by mohli jít do druhého kola tři jejich kandidáti.

Bodoval Čunek i prezidentští kandidáti

Lidovcům pomohlo i znovuzvolení vsetínského senátora Jiřího Čunka senátorem už v prvním kole. Čunek se tak brzy stal symbolickým absolutním vítězem letošních senátních voleb. Úspěšní však jsou i prezidentští kandidáti, kteří se rozhodli o Senát zabojovat. Naopak bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek na Ostravsku propadl.

Čunek ve svém obvodě získal hned v prvním kole víc než 51 procent hlasů a stvrdil tím svůj dlouholetý mandát. V Senátu je "tento fenomén", jak Čunka nazval předseda lidovců Pavel Bělobrádek, od roku 2006, tedy dlouhých 12 let.

Na úspěch už v prvním kole měl chvíli zaděláno i teplický primátor Jaroslav Kubera, v průběhu sčítání však o dominanci přišel. Ve druhém kole se postaví proti pedagogovi Zdeňku Bergmanovi. Rozdíl téměř dvaceti procent hlasů ale Kuberovi zajišťuje šance na obhájení mandátu hraničící s jistotou.

Úspěch slaví i většina prezidentských kandidátů, kteří ve volbách do horní komory zúročili svou doznívající popularitu. Jiří Drahoš na Praze 4 výrazně převyšuje svou někdejší kolegyni Evu Sykovou a kandiduje na druhého senátora zvoleného už v prvním kole.

Podobnou dominanci předvedl i Pavel Fischer na Praze 8 či Marek Hilšer kandidující ve druhé městské části. Potvrdit ji však musí ještě ve druhém kole, žádný nezískal nadpoloviční většinu.

Dva další muži známí z prezidentského souboje - Petr Hannig a Jiří Hynek - naopak ve svých volebních obvodech propadli.

Jura je naše hvězda, Jura je nejlepší! Čunek slavil vítězství v senátních volbách. | Video: Česká televize, twitter @CT24zive
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy