Čtyři dny po volbách, které skončily remízou mezi levicí a pravicí, se tak rýsuje model z roku 1996.
Tehdy menšinovou vládu sestavoval Václav Klaus a ČSSD umožnila její existenci výměnou za post předsedy sněmovny pro Miloše Zemana.
Infobox
CO BY MOHLY STRANY ZÍSKAT?
ODS- vláda
- rovnou daň a snížení přímých daní
- zhruba deset ministerských postů
- vláda
- odluku církve od státu, smlouva s Vatikánem, podpora venkova
- až tři ministerské posty
- vláda
- až dvě ministerská křesla
- křeslo šéfa Poslanecké sněmovny
- setrvání vybraných lidí - spojených se stranou - na postech ve státní správě
K optimistickým předpovědím dnes občanské demokraty přivedly první kola neoficiálních rozhovorů se zástupci ČSSD. V úterý večer spolu také poprvé jednali lídři obou stran Mirek Topolánek a Jiří Paroubek.
Večer po celodenním zapírání tuto informaci potvrdil sám premiér Paroubek. V rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl: "Nebyl to nezajímavý rozhovor. Já myslím, že si nás nemusíte představovat jako dva těžkooděnce." Paroubek také potvrdil, že oba politici se sejdou zase v pátek. Dohodu nevylučují ani samotní sociální demokraté.
Trojkoalice bude
Spolupráci s lidovci a zelenými už má ODS za hotovou, byť se ještě očekávají diskuse o společném vládním programu. Nyní už musí ODS "jen" dojednat podporu nové vládě ve sněmovně.
"V tuto chvíli víme minimálně o čtyřech sociálních demokratech, kteří jsou ochotni ve sněmovně umožnit vznik koaliční vlády. Stejně tak vnímáme signály, že je ochotna se dohodnout na toleranci vlády i ČSSD jako celek, což je varianta, kterou vedení ODS upřednostňuje," uvedl člen nejužšího vedení občanských demokratů.
Dohodu - podobnou té deset let staré - mezi Zemanem a Klausem ve středu nevyloučil ani jeden z vyjednavačů ODS Pavel Bém.
"Politická realita jednoznačně předurčuje, že ODS musí jednat i se sociální demokracií. Mimochodem nebude se jednat o něco neznámého. V této chvíli vůbec nehovořím o opoziční smlouvě, ale o volebním výsledku z roku 1996, kde zvítězila ODS pod taktovkou Václava Klause, ale ve Sněmovně měla pouze 99 mandátů. Také nakonec vznikla vláda pravého středu. Nevidím důvodu, proč by se to nemělo podařit i v tomto případě," prohlásil Bém v on-line diskusi deníku Aktuálně.cz.
Narýsované strategii nasvědčuje i středeční schůzka prezidenta Václava Klause s odcházejícím předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem.
Ústavní činitelé překonali dřívější spory a dohodli se na postupu, jakým co nejdříve ustavit novou sněmovnu.
ČTĚTE VÍCE: Klaus a Zaorálek domluvili sněmovnu |
Nová sněmovna přitom nemůže vzniknout bez domluvy obou největších stran, kdo bude novým předsedou. ODS je připravena "pustit" tuto funkci ČSSD pro odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka.
ČSSD: Model z roku 1996 je možný
I sociální demokraté v tuto chvíli připouštějí, že model z roku 1996 je možný. A to i kvůli vnitrostranické situaci v ČSSD.
"Pokud se Paroubkovi podaří vyřešit povolební pat, osvědčí tím stejné státnické kvality, jako v letech 1996 a 1998 Miloš Zeman," odpověděl na dotaz Aktuálně.cz jeden z členů vedení ČSSD.
Kdy přesně by mohlo být definitivně jasno, nikdo z politiků ODS ani ČSSD nechce veřejně odhadovat. Povolební jednání přirovnávají k šachové partii a odmítají navenek o strategii cokoli detailnějšího prozrazovat.
Oficiálně dokonce Paroubek i Topolánek popřeli, že by už spolu povolební rozhovory vůbec vedli. Jejich jednání ale potvrdili členové vedení obou stran.
"To jednání bylo důležité hlavně proto, že bylo a že jsou schopni spolu mluvit. Nic převratného se ale nedohodlo," popsal rozhovor jeden z lídrů ČSSD.
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
|
|