Praha - V novém obvinění policie v kauze Rath se znovu objevují jména firem, známých z již přes dva roky prošetřovaného případu severočeského zdravotnického holdingu Krajská zdravotní.
Firmy Hospimed, Puro-klima i B Braun Medical, o nichž hovoří žádost policie o souhlas sněmovny se stíháním poslance Davida Ratha kvůli dalším trestným činům, se proplétají zdravotnickou kauzou na severu Čech.
Kvůli zakázce pro společnost B Braun Medical musel například holding Krajský zdravotní zaplatit pokutu 200 tisíc korun, jíž mu vyměřil antimonopolní úřad. Ústecký zdravotnický holding se podle něj dopustil chyb v zadání zakázky na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.
V nové žádosti o vydání Davida Ratha pak figuruje zástupce této společnosti Jan Hájek, který měl podle policie vyplatit skupině kolem exhejtmana 6,2 milionu korun. Tentokrát se mělo jednat o dodávku zdravotnických technologií za více jak 81,8 milionu do jednoho z pavilonů mladoboleslavské oblastní nemocnice.
"Zatím mám vše jen z médií. Policie mne nekontaktovala," reagoval na podezření policie Hájek.
Zdůraznil přitom, že se cítí nevinen. Zodpovězení otázky, jak tedy informace policie interpretuje a zda nějaké peníze někomu předával, přesměroval na tiskové oddělení společnosti.
Další aktér Rathovy kauzy - majitel společnosti Hospimed Jindřich Řehák pak musel nedávno v souvislosti s Krajskou zdravotní vysvětlovat, proč jeho firma převedla 130 milionů pražské společnosti, která se podle obchodního rejstříku specializuje na reklamu a marketing.
Peníze odešly ve stejné době, když konsorcium firem Hospimed a Puro-klima, dodávali zdravotnické přístroje právě Krajské zdravotní, tedy v letech 2009 až 2011.
Miliony za reklamu
Jindřich Řehák tvrdil, že šlo peníze za reklamu. "Firma pro nás mimo jiné opakovaně zajišťuje a zajišťovala celorepublikové reklamní kampaně, videopropagaci špičkových zdravotnických technologií, například da Vinci chirurgie a nověji FUS technologie," uvedl na dotaz Deníku Insider.
Deník rovněž uvedl, že policisté v případě Krajské zdravotní pracují s verzí, že peníze na účtech marketingové firmy nezůstaly, ale obratem byly převedeny na účty dalších tří společností, přičemž část financí putovala přes offshorové společnosti na Kypru. Z nich je pak podle dosavadních výsledků pátrání policie podnikatelé ze Slovenska ihned vybírali.
O tom samém muži se v žádosti o vydání Ratha píše, že za to, aby se společnost Hospimed podílela na podobě zadávací dokumentace, čímž jí byly poskytnuty informace a došlo k nastavení kritéria v její prospěch, předal skupině kolem Ratha asi dvanácti milionů korun.
Tentokrát šlo o nákup vybavení pro nemocnice v Kolíně a Kutné Hoře a o technologické vybavení jednoho z pavilonů zmiňované kolínské nemocnice. Obviněnému politikovi pak šlo z této sumy 4,2 miliony korun.
Řehák v současnosti nebere svůj mobilní telefon. Podle tiskového oddělení společnosti Hospimed je na dovolené a vrátí se až v pondělí.