Peníze, které přitížily Česku v EU. Hledá se na Kypru

Domácí Domácí
4. 5. 2012 11:10
Po třech letech se případ zakázek v severočeském nemocničním holdingu posouvá dál

Praha - Po třech letech se policie významněji posunula ve vyšetřování případu zakázek v severočeském nemocničním holdingu Krajská zdravotní, které mají neblahý dopad na čerpání peněz z fondů Evropské unie.

Deník Insider uvedl, že policisté s přispěním Kalouskových detektivů z FAÚ zmapovali trasy, jimiž putovaly veřejné peníze do firem, jež v podezřelých zakázkách za stovky milionů figurují.

Výsledek vede k tomu, že se peníze přes několik účtů dostaly k zatím neznámým příjemcům.

Stopa po milionech ze zdravotnictví podle verze vyšetřovatelů zatím končí u slovenské firmy, jejímiž majiteli jsou dva Češi a jeden Slovák. Podle obchodního rejstříku nemají žádné kontakty na velký zdravotnický byznys.

Policie detailní posun ve vyšetřování nechce přímo komentovat, připouští však, že po takové stopě jde. "Více informací v současnosti poskytnout nemůžeme," cituje Insider mluvčího protikorupční policie Jaroslava Ibeheje.

Co řekl Deloitte

Zdravotnické přístroje prodalo holdingu Krajská zdravotní za 420 milionů konsorcium firem Hospimed a Puro-klima v letech 2009 až 2011. Když tyto dodávky posléze zauditovala společnost Deloitte, došla k závěru, že přístroje byly až o polovinu předraženy.

Policie zjistila, že ve stejném období odeslal Hospimed 130 milionů na účty pražské společnosti, která se podle obchodního rejstříku specializuje na reklamu a marketing.

Majitel Hospimedu Jindřich Řehák tyto finanční transakce nezpochybňuje. Říká, že účty v řádu desítek milionů zaplatil za reklamu.

„Firma pro nás mimo jiné opakovaně zajišťuje a zajišťovala celorepublikové reklamní kampaně, videopropagaci špičkových zdravotnických technologií, například da Vinci chirurgie a nověji FUS technologie," uvedl na dotaz Insideru.

Šamorínská spojka

Policisté dále pracují s verzí, že zmíněné peníze na účtech marketingové firmy nezůstaly, ale obratem byly převedeny na účty dalších tří společností, přičemž část financí putovala přes offshorové společnosti na Kypru.

Kromě už uvedené slovenské společnosti ze Šamorína poblíž Bratislavy měly podle vyšetřovatelů inkasovat milionové částky ještě dvě pražské firmy. Z nich je pak podle dosavadních výsledků pátrání policie podnikatelé ze Slovenska ihned vybírali.

Účet pro daňové poplatníky

Policejní vyšetřování tak zatím potvrzuje podezření, které podle ověřených faktů zaujaly k zakázkám Krajské zdravotní kromě české policie také  kontrolní úřady Evropské unie.

Ústecký případ poprvé přiměl protikorupční agenturu OLAF, Evropský účetní dvůr i Evropskou komisi, aby začaly tuzemské projekty na čerpání eurodotací pečlivě kontrolovat.

Případ Krajské zdravotní měl také neblahý dopad na proplácení dalších projektů podaných z České republiky. Evropští úředníci totiž objevili řadu dalších předražených projektů i zmanipulovaných zakázek, které komise odmítla či odmítá proplatit.

Mezi ně patří i samotná zakázka Krajské zdravotní.

 

Právě se děje

Další zprávy