Za tři zmanipulované zakázky dostal Rath devět milionů

Jan Němec Jan Němec, Jakub Novák
19. 7. 2012 7:20
Policie to píše v další žádosti o vydání bývalého středočeského hejtmana a poslance
Foto: Středočeský kraj

Praha - Dvě krabice od vína by potřeboval poslanec David Rath na uložení peněz za úplatky ze tří veřejných zakázek, ze kterých ho nově viní policie.

A to i s tím, že tu druhou by naplnil "jen" zhruba do jedné třetiny.

Podle vyšetřovatelů si totiž bývalý hejtman Středočeského kraje od společností Hospimed, Puro-Klima a B Braun Medical převzal přes devět milionů korun.

Policisté to uvádí v nové žádosti, kterou poslali sněmovně k Rathovu vydání pro další trestné činy. Deník Aktuálně.cz do ní mohl nahlédnout.

Na úplatky šla desetina ze zakázky

Policie musí žádat o Rathovo vydání ke každému podezření z trestného činu zvlášť a poslanec byl zatím zbaven imunity jen kvůli rekonstrukci buštěhradského zámku.

V tomto případě si exhejtman převzal podle vyšetřovatelů úplatek ve výši sedm milionů korun. Sám Rath po zadržení prohlásil, že v krabici, ve které policie peníze objevila, měla být lahev vína.

David Rath a Kateřina Pancová, oba jsou v současné době ve vazbě.
David Rath a Kateřina Pancová, oba jsou v současné době ve vazbě. | Foto: Středočeský kraj

V dalších trestných činech má jít podle policistů o další miliony. Firmy, které chtěly, aby jim byly zakázky v celkové hodnotě téměř 220 milionů korun (bez DPH) "ušity na míru", musely počítat se všimným ve výši 9,1 %.

Z částky 20,1 milionu potom samotnému Rathovi připadlo podle policie 9 011 186 korun, které mu ve čtyřech termínech předal Petr Kott.

Exposlance Kotta i bývalou šéfku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou již policie za tyto tři zakázky obvinila. Teď poslanci rozhodnou, zda policisté budou moci Ratha stíhat i v těchto případech.

Vizualizace: Tak měl vypadat "Rathův" zámek v Buštěhradě

Za Kolín dostal Rath 4,2 milionu

V případě společnosti Hospimed se jednalo o zakázky jednak na nákup vybavení pro nemocnice v Kolíně a Kutné Hoře a jednak na technologické vybavení jednoho z pavilonů zmiňované kolínské nemocnice.

Za to, že se společnost Hospimed podílela na podobě zadávací dokumentace a že jí zároveň s tím byly poskytnuty informace a nastavena kritéria v její prospěch, zaplatila prostřednictvím Jindřicha Řeháka částku asi dvanácti milionů korun.

Z ní potom tehdejšímu středočeskému hejtmanovi předal Petr Kott v polovině letošního února částku přesahující 4,2 milionu korun.

David Rath očima národa:

Za ovlivnění zakázky na výběr dodavatele vybavení domova důchodců a Niederleho pavilonu kladenské oblastní nemocnice v celkové hodnotě téměř 25,4 milionu korun ve prospěch společnosti Puro-Klima zaplatila tato firma prostřednictvím Martina Jireše dva miliony korun.

David Rath si prohlíží nákladnou lékařskou techniku v příbramské nemocnici.
David Rath si prohlíží nákladnou lékařskou techniku v příbramské nemocnici. | Foto: Středočeský kraj

Z nich potom druhého dubna putovalo do Rathových rukou "ďábelských" 666 666 korun.

Zatím poslední veřejnou zakázkou, kvůli které se policie o Ratha zajímá, je dodávka zdravotnických technologií za více jak 81,8 milionu do jednoho z pavilonů mladoboleslavské oblastní nemocnice.

Jan Hájek z firmy B Braun Medical měl za nelegální manipulaci s touto zakázkou předat částku v celkové výši 6,2 milionu.

Kott předal Rathovi sedmadvacátého dubna 3,1 milionu z této částky, o několik dní později - třetího května - potom přidal navrch další milion.

Čeští poslanci vydaní sněmovnou. Zde je seznam:

Čtyřikrát vstoupit do jedné řeky

Rathovo obvinění je již podle středočeského státního zástupce Petra Jiráta  nyní kvalifikováno jako "pokračující zločin přijetí úplatku spáchaný čtyřmi dílčími skutky". 

Rath byl ve středních Čechách hejtmanem, funkce se vzdal po vypuknutí případu s buštěhradským zámkem. Za zločin přijetí úplatku mu hrozí až dvanáctileté vězení.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy