Sociální demokraté na jihu Čech povládnou bez ANO i Zimoly, skončí také Bláha z Jihočeských nemocnic

Radek Bartoníček Kateřina Frouzová Radek Bartoníček, Kateřina Frouzová
18. 4. 2017 9:19
Bez hejtmana Jiřího Zimoly a s desetiminutovým zpožděním oproti plánu se v úterý ráno sešli v sídle Jihočeského kraje politici, kteří by nově měli vládnout kraji. Zimola sice do konce dubna skončí na svém postu, nadále si ale uchová v kraji velký vliv. Se svými spolustraníky totiž získal do budoucí vlády nad krajem místo odcházejícího ANO KDU-ČSL a dvě sdružení, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Zástupci všech čtyř subjektů podepsali memorandum o budoucí spolupráci. Po Zimolovi skončí také jeho přítel a šéf holdingu Jihočeských nemocnic Martin Bláha, který hejtmanovi za nejasných okolností stavěl chalupu.
Rozhovor s Ivanou Stráskou. | Video: Radek Bartoníček

České Budějovice - Když hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola oznamoval před několika dny rezignaci na svůj post kvůli nejasnostem ohledně pořízení své chaty na Lipně, zdálo se, že jeho odchod bude znamenat i konec vlády jeho sociální demokracie nad krajem. ČSSD se Zimolou v čele totiž nemohla dál vládnout, protože společnou koalici se sdružením Jihočeši 2012 a hnutim ANO, zástupci ANO opustili.

Jenže utekl týden a sociální demokraté se v úterý ráno usmívali a plánovali další vládu nad krajem. Místo hnutí ANO získali do koalice kromě Jihočechů 2012 ještě další sdružení, Pro Jižní Čechy, a KDU-ČSL. Představitelé těchto stran a hnutí seděli v úterý ráno za jedním stolem a podepisovali memorandum o budoucí spolupráci.

"Vážené dámy, vážení pánové, jsme účastni významného momentu, společného prohlášení politických stran zastupitelstva Jihočeského kraje. My čtyři zastupitelé za jednotlivá uskupení tímto deklarujeme vůli po společné spolupráci v nové koalici," prohlásila po podpisu Ivana Stráská ze sociální demokracie.

Budoucí hejtmanka z ČSSD stojí jednoznačně za Zimolou 

Na jejím příkladě lze ukázat, že nová koalice až tak nová nebude, Stráská je náměstkyní Zimoly a nyní se posune o "stupínek" výš, měla by se stát hejtmankou. Otázkou je, jak nové vedení prověří záležitosti, které se týkají hejtmana Zimoly. Hned po podepsání memoranda bylo cítit určité napětí mezi Stráskou a trojicí mužů z dalších stran. Zatímco oni mluvili o tom, jak chtějí nechat vše prověřit a jak na to budou tlačit, Stráská dávala najevo, že za Zimolou jednoznačně stojí. 

"Myslím, že víme, jaká je pravda," prohlásila Stráská s tím, že pro jistotu ještě proběhne audit, který posoudí vše kolem pořízení pozemků i chat na Lipně. "Možný otazník ohledně chat bude definitivně smazán auditem, který bude do čtrnácti dnů a měl by jasně říci, jak byly financované chaty a zda se tam dělo či nedělo něco, co není v pořádku," podotkla.

Skončí také Martin Bláha, kolem kterého se dění ohledně Zimoly točí. Bláha je šéfem holdingu Jihočeské nemocnice, který hejtmanovi chalupu staví a navíc pobírá ve své funkci přes sedm milionů korun ročně. Zimola ho ale hájí, s odkazem na to, že je holding úspěšný, považuje jeho příjmy za zasloužené. Mnozí politici ale takovou sumu peněz kritizují. "Pan Bláha, pokud vím, nabídne svou pozici k nejbližšímu datu," sdělila v úterý Stráská.

Kauza chata dotažená do konce

Zástupci KDU-ČSL, Jihočechů a Pro Jižní Čechy shodně tvrdí, že budou trvat na tom, aby vše bylo co nejvíce prozkoumáno. "My jsme už dříve deklarovali, že požadujeme, aby toto bylo dotaženo do konce. Jsme přesvědčeni, že máme takovou sílu, že na tom budeme trvat, aby celá tato kauza byla vysvětlena," prohlásil Pavel Hroch ze sdružení Jihočeši 2012.

 "Už při vyjednávání o této koalici jsme říkali, že jeden z klíčových bodů pro nás bude, aby proběhl audit systému odměňování ve všech organizacích zřizovaných krajem," dodal Jan Bartošek z KDU-ČSL. 

Samotný Zimola se účastnil i vyjednávání o nové koalici, byť ve vedení kraje už nezasedne ani jako radní. "Vyjednávání jsme vedli já i pan Zimola, nebylo to tak, že by každý jednal sólově, a pokud znám názor dosavadního pana hejtmana, tak do doby, než očistí své jméno, nechce žádnou pozici v koalici," řekla Stráská. 

Stráská nechtěla zatím mluvit o tom, co sociální demokraté koaličním partnerům slíbili, ale v zákulisí mluvili politici o tom, že ČSSD nabídla více křesel ve vedení než hnutí ANO. "ANO se nechtělo vzdát svého dosavadního počtu míst ve vedení," řekl Aktuálně.cz při odchodu z podpisu memoranda Pavel Hroch.

Aktuálně.cz se pokusilo v úterý po podpisu memoranda získat i stanovisko končícího hejtmana přímo v jeho pracovně, ale i když byl přítomen, odmítl cokoliv říci a odkázal na náměstkyni Stráskou.

Zimola neměl jinou možnost než rezignovat

Vše směřuje k tomu, že 27. dubna se odehraje mimořádné zasedání zastupitelstva, kde dojde k přesunu ve vedení kraje. Jiří Zimola skončí jako hejtman, ale jako nejdůležitější člen ČSSD v kraji si zachová své silné postavení, byť bez postu prvního muže v kraji. Zároveň z vedení kraje odejdou lidé z ANO a místo nich zasednou noví radní za KDU-ČSL a sdružení Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. 

Jiří Zimola oznámil úmysl rezignovat před týdnem poté, co hnutí ANO vystoupilo z krajské koalice. Zimola tvrdil, že ČSSD chce jako vítěz voleb vyjednat novou koalici, v čemž jí nechce překážet.

"Rozhodl jsem se tak, protože současná jihočeská politická situace vyžaduje jasné a opravdu chlapské řešení," zdůvodnil svou rezignaci Zimola. ČSSD jako vítěz voleb podle něj navrhne stranám novou koalici. "Já nechci být přítěží nově vznikající koalice," vysvětlil. 

"Byl jsem v posledních týdnech vystaven opravdu enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy, vymyšlená kompromitující videa, inscenované audionahrávky, to vše se pak používalo jako záminka pro postupné rozbíjení dnes již neexistující krajské koalice," dodal.

Zimolovy problémy začaly 10. března, kdy deník Blesk upozornil na to, že na Lipně si staví chalupu, která ovšem nevzniká na jeho jméno, ale jméno jeho kamaráda Martina Bláhy. Později vyšlo najevo, že Bláha jako šéf krajského holdingu Jihočeských nemocnic bere ročně až sedm milionů korun. Zimola i Bláha tvrdili, že mezi těmito penězi a stavěním chalup není žádná souvislost a vše vzniká zcela podle zákona.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy