Zimola zachraňuje koalici na jihu Čech, ANO nemá nic jistého. Mezi rivaly rozhodnou malé strany

Kateřina Frouzová Radek Bartoníček Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček
13. 4. 2017 20:04
Hnutí ANO a sociální demokraté v Jihočeském kraji bojují o koaliční partnerství se třemi menšími politickými subjekty v tamním zastupitelstvu. Kdo je získá na svou stranu, ten bude mít i post hejtmana. Krajská vláda se rozpadla v pondělí, hejtman Jiří Zimola (ČSSD) den na to rezignoval.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po prvním kole jednání o nové koalici v Jihočeském kraji hovoří sociálnědemokratický exhejtman Jiří Zimola optimisticky, zatímco poslankyně Radka Maxová (ANO), jeho soupeřka v boji o vládu nad regionem, je skeptičtější. ANO i ČSSD se přetahují především o přízeň menších politických uskupení v krajském zastupitelstvu. Komu se povede je získat na svou stranu, ten bude mít většinu hlasů, a tudíž složí novou koaliční vládu.

"Z informací, které mám, a z vyjádření dalších stran usuzuji, že je to na dobré cestě," uvedl po sérii schůzek Zimola. Bývalý hejtman složil funkci tento týden kvůli podezřelým okolnostem výstavby jeho chaty na Lipně. Rekreační dům za hejtmana stavěl jeho kamarád a šéf společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha, který ročně pobíral přes 7 milionů korun.

Nyní se strany snaží vytvořit novou krajskou vládu. Maxová již na svou stranu získala občanské demokraty a potřebovala by ještě alespoň dvě uskupení ze tří volných. Naproti tomu Zimola bude mít většinu jen tehdy, když přesvědčí všechny tři.

V tuto chvíli proto oba intenzivně jednají s lidovci, hnutím Jihočeši 2012 a společným klubem TOP 09 a starostů. Ani Zimola, ani Maxová sami do hejtmanského křesla usednout nechtějí. ČSSD do této pozice prosazuje náměstkyni Ivanu Stráskou a ANO náměstkyni Lucii Kozlovou.

Maxová je při popisu šancí ANO uspět zdrženlivější. "Pokud jde o budoucí koalici, může se stát cokoli, protože pan hejtman Zimola nabízí dalším stranám co nejvíce křesel, aby ČSSD zůstala u moci," popisovala situaci v regionu poslankyně. Nevyloučila ani pokračování spolupráce se sociální demokracií, protože ve straně potkala lidi, s nimiž dobře vychází. "Jsem si ale vědoma toho, že pan Zimola je tím, kdo ve straně tahá za nitky," dodala Maxová.

Šéf ODS v Jihočeském kraji Martin Kuba nechtěl šance ODS a ANO hodnotit. "Bude to rozhodnutí menších politických subjektů, na čí stranu s přikloní," řekl Kuba. Kdyby z toho nakonec vyšla vítězně sociální demokracie, byl by však hodně zaskočený, protože dosud zástupci lidovců, TOP 09 a starostů kritizovali okolnosti výstavby chaty i vysoké Bláhovy příjmy.

"Kdyby udělali koalici s hetjmankou Stráskou, která věděla o odměnách i také o chatě, byl by to pro mne složitě pochopitelný názorový veletoč," uvedl Kuba.

Zimola věří, že menší strany může do společné koalice zavést chuť postavit se ODS. "Nechceme připustit, aby se vrátily časy Martina Kuby a  Jana Zahradníka (bývalý hejtman ODS, pozn. red.), to je myslím velmi silný argument, na který slyší," uvedl s tím, že jeho jméno od podezření očistí audit.

Současně bývalý hejtman úplně vyloučil společnou krajskou vládu s hnutím ANO. Radce Maxové nemůže přijít na jméno i kvůli tomu, že mu poslankyně ve středu vytkla, že si za peníze kraje kupoval pozitivní PR články o sobě. "Řekl jsem si věc, o které jsem si nemyslel, že ji řeknu veřejně, ale ukázalo se, že paní Maxová a nemocnice patří k sobě," reagoval na výhrady Zimola.

Vzhledem k tomu, že například Jihočeši se budou rozhodovat v pátek, s kým je jim spolupráce milejší, nemá ani bývalý hejtman nic jisté. Jestli však půjde vše podle jeho představ, chtěl by příští týden s budoucími partnery deklarovat vůli k uzavření koalice. Aby zastupitele přesvědčil, nabízí hodně pozic v radě. Jediné, co si chce ČSSD udržet, je křeslo hejtmanky pro náměstkyni Stráskou.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté v Paříži zastřelili muže, který je chtěl napadnout nožem

Pařížští policisté v pátek zastřelili muže, který je v obchodní čtvrti La Défense ohrožoval nožem. Uvedla to agentura Reuters. Hlídka podle agentury AFP vyvázla bez zranění.

Na přítomnost muže vyzbrojeného nožem na náměstí v La Défense upozornila policii místní ostraha. Poté, co na místo dorazila tříčlenná policejní hlídka, aby zkontrolovala situaci, muž se k policistům podle svědků rozběhl, mával nožem a křičel "Jdu vás zabít!". Policisté vystřelili sedmkrát. Dvě kulky zasáhly muže s nožem do hrudi a do stehna. Dotyčný u sebe neměl žádné doklady.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy