reklama
 
 

Zimola zachraňuje koalici na jihu Čech, ANO nemá nic jistého. Mezi rivaly rozhodnou malé strany

13. 4. 2017 20:04
Hnutí ANO a sociální demokraté v Jihočeském kraji bojují o koaliční partnerství se třemi menšími politickými subjekty v tamním zastupitelstvu. Kdo je získá na svou stranu, ten bude mít i post hejtmana. Krajská vláda se rozpadla v pondělí, hejtman Jiří Zimola (ČSSD) den na to rezignoval.

Praha - Po prvním kole jednání o nové koalici v Jihočeském kraji hovoří sociálnědemokratický exhejtman Jiří Zimola optimisticky, zatímco poslankyně Radka Maxová (ANO), jeho soupeřka v boji o vládu nad regionem, je skeptičtější. ANO i ČSSD se přetahují především o přízeň menších politických uskupení v krajském zastupitelstvu. Komu se povede je získat na svou stranu, ten bude mít většinu hlasů, a tudíž složí novou koaliční vládu.

"Z informací, které mám, a z vyjádření dalších stran usuzuji, že je to na dobré cestě," uvedl po sérii schůzek Zimola. Bývalý hejtman složil funkci tento týden kvůli podezřelým okolnostem výstavby jeho chaty na Lipně. Rekreační dům za hejtmana stavěl jeho kamarád a šéf společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha, který ročně pobíral přes 7 milionů korun.

Nyní se strany snaží vytvořit novou krajskou vládu. Maxová již na svou stranu získala občanské demokraty a potřebovala by ještě alespoň dvě uskupení ze tří volných. Naproti tomu Zimola bude mít většinu jen tehdy, když přesvědčí všechny tři.

V tuto chvíli proto oba intenzivně jednají s lidovci, hnutím Jihočeši 2012 a společným klubem TOP 09 a starostů. Ani Zimola, ani Maxová sami do hejtmanského křesla usednout nechtějí. ČSSD do této pozice prosazuje náměstkyni Ivanu Stráskou a ANO náměstkyni Lucii Kozlovou.

Maxová je při popisu šancí ANO uspět zdrženlivější. "Pokud jde o budoucí koalici, může se stát cokoli, protože pan hejtman Zimola nabízí dalším stranám co nejvíce křesel, aby ČSSD zůstala u moci," popisovala situaci v regionu poslankyně. Nevyloučila ani pokračování spolupráce se sociální demokracií, protože ve straně potkala lidi, s nimiž dobře vychází. "Jsem si ale vědoma toho, že pan Zimola je tím, kdo ve straně tahá za nitky," dodala Maxová.

Šéf ODS v Jihočeském kraji Martin Kuba nechtěl šance ODS a ANO hodnotit. "Bude to rozhodnutí menších politických subjektů, na čí stranu s přikloní," řekl Kuba. Kdyby z toho nakonec vyšla vítězně sociální demokracie, byl by však hodně zaskočený, protože dosud zástupci lidovců, TOP 09 a starostů kritizovali okolnosti výstavby chaty i vysoké Bláhovy příjmy.

"Kdyby udělali koalici s hetjmankou Stráskou, která věděla o odměnách i také o chatě, byl by to pro mne složitě pochopitelný názorový veletoč," uvedl Kuba.

Zimola věří, že menší strany může do společné koalice zavést chuť postavit se ODS. "Nechceme připustit, aby se vrátily časy Martina Kuby a  Jana Zahradníka (bývalý hejtman ODS, pozn. red.), to je myslím velmi silný argument, na který slyší," uvedl s tím, že jeho jméno od podezření očistí audit.

Současně bývalý hejtman úplně vyloučil společnou krajskou vládu s hnutím ANO. Radce Maxové nemůže přijít na jméno i kvůli tomu, že mu poslankyně ve středu vytkla, že si za peníze kraje kupoval pozitivní PR články o sobě. "Řekl jsem si věc, o které jsem si nemyslel, že ji řeknu veřejně, ale ukázalo se, že paní Maxová a nemocnice patří k sobě," reagoval na výhrady Zimola.

Vzhledem k tomu, že například Jihočeši se budou rozhodovat v pátek, s kým je jim spolupráce milejší, nemá ani bývalý hejtman nic jisté. Jestli však půjde vše podle jeho představ, chtěl by příští týden s budoucími partnery deklarovat vůli k uzavření koalice. Aby zastupitele přesvědčil, nabízí hodně pozic v radě. Jediné, co si chce ČSSD udržet, je křeslo hejtmanky pro náměstkyni Stráskou.

autoři: Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček | 13. 4. 2017 20:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama