Zimola zřejmě končí, ANO vypovědělo koalici. Špatná zpráva pro Jihočechy, reagoval Sobotka

Domácí ČTK Kateřina Frouzová Domácí, ČTK, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 4. 2017 14:30
Konec jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) je na spadnutí. Hnutí ANO, které dosud se Zimolou spolupracovalo, odešlo z koalice poté, co sociální demokracie odmítla přistoupit na podmínky hnutí okolo jihočeských nemocnic. Informovala o tom ČTK. O osudu hejtmana zřejmě rozhodne mimořádné zastupitelstvo, které se má sejít do konce dubna. Kraji zřejmě bude vládnout středopravá koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a uskupení Pro Jižní Čechy. Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, již mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, který je zároveň hejtmanovým podřízeným. Zimola tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil.
Foto: Ludvík Hradilek

České BudějoviceJiří Zimola v čele Jihočeského kraje nejspíš končí. ANO totiž vystoupilo z koalice s ČSSD a Jihočechy 2012 a už si hledá nové partnery pro vládnutí. Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, již mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, který je zároveň hejtmanovým podřízeným.

Šéfka ANO v Jihočeském kraji a poslankyně Radka Maxová potvrdila, že se vláda hejtmanství rozpadla a také to, že hnutí bude na post hejtmanky prosazovat krajskou náměstkyni Lucii Kozlovou. 

"Ano. ČSSD neakceptovala naše požadavky," uvedla Maxová pro Aktuálně.cz. Roztržku odůvodnila tím, že  sociální demokraté odmítli akceptovat personální požadavky ANO týkající se personálních výměn v Jihočeských nemocnicích. "Vzhledem k odmítnutí zařazení našeho bodu ohledně personálních otázek v nemocnicích na jednání rady, ovlivňování médií a dalších skutečností by naše setrvání v současném složení asi nebylo možné," myslí si poslankyně.

Z jejích slov je také jasné, že hnutí bude usilovat o post hejtmana. "O obsazení hejtmanského křesla budeme ještě diskutovat, ale myslím si, že z logiky věci vyplývá jméno krajské náměstkyně Lucie Kozlové," upřesnila Maxová.

Už předtím Maxová pro ČTK uvedla, že v jednání o případné příští koalici osloví občanské demokraty. Dalšími potenciální partnery by se mohly stát KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy. "Po volbách jsem se vyhraňovala proti KDU-ČSL, ale musím říct, že ta situace se vyvinula tak, že je to pro nás partner k jednání," řekla Maxová.

Dodala, že zatím nevidí jako reálnou možnou spolupráci s KSČM. ANO, ODS, KDU-ČSL a koalice Pro Jižní Čechy mají dohromady 29 zastupitelů z 55. Řádné zasedání zastupitelstva se uskuteční 11. května. Mimořádnou schůzi musí hejtman svolat do tří týdnů od chvíle, kdy obdrží tuto iniciativu podepsanou minimálně od 19 zastupitelů.

Hnutí ANO krátce po ranní schůzce koalice oslovilo ODS a požádalo ji o schůzku. "Ano. V deset hodin dopoledne mě oslovila paní předsedkyně ANO Radka Maxová a požádala nás o schůzku, která by se měla uskutečnit dnes ve dvě hodiny odpoledne," uvedl předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Pondělní koaliční schůzka ČSSD, ANO a hnutí Jihočeši byla velmi krátká. Diskuse trvala zhruba dvacet minut, během kterých došlo k roztržce mezi ANO a ČSSD. "Může se to tak vnímat, ale písemně to ještě nikdo neoznámil," odpověděl radní Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012 na otázku, zda koalice skutečně padla.

ANO podle něj na jednání stranických předáků navrhlo, aby z představenstva akciové společnosti Jihočeské nemocnice odstoupil Martin Bláha a aby ČSSD vyměnila všechny uvolněné radní.

"Je to očekávané vyústění celé situace, která posledních pár týdnů v kraji panovala. Nyní jsme na začátku vyjednávaní nové koalice. Lidovci jsou připraveni se na správě kraje podílet, rádi bychom ale prosadili maximum našeho programu. Pokud budeme osloveni s nabídkou participovat na nové koalici, bude pro nás prioritní, do jaké míry budeme moci náš program realizovat. Na vládě v kraji netrváme," napsal Aktuálně.cz šéf jihočeských lidovců Jan Bartošek.

Podle opozičního zastupitele z TOP 09 Josefa Knota ANO ukončením koaliční spolupráce učinilo správný krok. "Považuji situaci kolem Jihočeských nemocnic za nepřípustnou. Již delší dobu je jasné, že koalice funguje špatně," řekl Knot.

"Sociální demokrati na to řekli, že požadavky vnímají jako vypovězení koaliční smlouvy, protože koaliční partner jim nemůže diktovat, koho do uvolněných pozic vyberou," líčil průběh schůzky Hroch. Podle něj posléze z úst zástupců ANO zaznělo, že by také chtěli obsazovat post hejtmana. Sociální demokraté s podmínkami nesouhlasili, což si i ANO vyhodnotilo jako rozpad koalice.

Během debaty navíc nastala poměrně kuriózní situace. Kvůli aféře "Lipno" měla ČSSD dodat koaličním partnerům podklady třeba o odměnách v nemocnicích. Třeba radnímu Hrochovi je poslali v pátek do mailu. Došlo však k nedorozumění, kdy si někteří zástupci ANO mysleli, že ČSSD podklady nedodala.

"Materiály sociální demokraté poskytli všem. Ale pan zastupitel Jiří Svoboda informaci ve svém mailu přehlédl, protože to posílala asistentka náměstkyně Stráské," dodal Hroch.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky se ANO chystá vyměnit sociální demokracii za ODS, která má podle něj v kraji špatnou pověst. "A to rozhodně není pro občany tohoto kraje dobrá zpráva. Jihočeská ODS má dlouhodobě velmi špatnou pověst, horší renomé má tato strana snad už jen na severu Čech," odpověděl premiér na otázky Aktuálně.cz.

Nová pravicová vláda kraje, myslí si Sobotka, přinese do regionu novou vlnu privatizací. "Pravicová koalice v Jihočeském kraji znamená zhoršení fungování kraje pro občany a návrat snahy o privatizaci zdravotnictví a sociálních služeb," dodal premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy