Zimolův muž ve vedení nemocnic dostal od kraje za osm let 36 milionů. Výši příjmů si obhájím, tvrdí

Domácí Domácí
11. 4. 2017 19:13
Více než 35 milionů obdržel od kraje šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha od roku 2009, kdy usedl do čela holdingu. Jde o součet všech příjmů a odměn z holdingu Jihočeské nemocnice a osmi zdravotnických zařízení. Bláha považuje výši svého příjmu a odměn za standardní vzhledem k odvedené práci. Jako podřízený hejtmana také staví chatu u Lipna Jiřímu Zimolovi, který kvůli tomu v úterý po tlaku opozice i koaličních partnerů rezignoval na post šéfa kraje.
Jiří Zimola v úterý po tlaku opozice a koaličních partnerů rezignoval na post hejtmana.
Jiří Zimola v úterý po tlaku opozice a koaličních partnerů rezignoval na post hejtmana. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, kvůli kterému v úterý skončil hejtman Jiří Zimola (ČSSD), podle zjištění týdeníku Respekt inkasoval od kraje během osmi let více než 35 milionů korun. Jde o součet všech příjmů a odměn z holdingu Jihočeské nemocnice a osmi zdravotnických zařízení od roku 2009, kdy se dostal do jejich vedení.

Sám Bláha na vyplacené sumě nevidí nic závadného. "Výši svých příjmů kdykoliv obhájím výsledky své práce," odpověděl týdeníku. Nejštědřeji byl za svou práci odměněn v letech 2015 a 2016, kdy obdržel dvakrát shodnou částku přesahující 7 milionů korun.

Hejtman Jiří Zimola čelil tlaku opozice, ale i koaličních partnerů kvůli nákupu luxusní chaty u Lipna. Tu mu staví právě Bláha, který byl tak zároveň hejtmanovým podřízeným. O jeho platu kraj rozhodoval.

Nyní již bývalý hejtman Zimola nepovažuje toto počínání za něco nedůvěryhodného. "Chci se naprosto očistit a v řádu několika příštích týdnů vyvrátit veškerá podezření, která se v souvislosti s rekreačním domkem na Lipně objevila," zdůraznil po své úterní rezignaci.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Většina opozice nechce hlasování o nedůvěře vládě, tvrdí Pekarová

Opozice pravděpodobně nevyvolá hlasování o nedůvěře vládě, o kterém uvažovala poté, co do Česka dorazil audit Evropské komise na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nejvyšší státní zástupce rozhodl, že bude pokračovat trestní stíhání předsedy vlády v případu Čapího hnízda.

Lídři opozice mluvili o eventuálním hlasování o nedůvěře na čtvrteční schůzce, uvedla Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

"Byla řešena možnost svolání mimořádné schůze s cílem vyslovit nedůvěru vládě, což většinou ostatní opoziční strany nechtěly. Byl to můj návrh, respektuji, že většina opozitních stran nechce hlasování o nedůvěře vládě vyvolat," uvedla.

Další zprávy