Hejtman Zimola se vzdal funkce. Situace vyžaduje chlapské řešení, nechci být přítěží, řekl

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) oznámil, že odstupuje z funkce, oficiálně ji složí na nejbližším zastupitelstvu. Zimola se k tomu rozhodl poté, co hnutí ANO v pondělí vystoupilo z koalice s ČSSD a Jihočechy 2012 a už si hledá nové partnery pro vládnutí. Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, kterou mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, jenž je zároveň hejtmanovým podřízeným. "Situace vyžaduje jasné a opravdu chlapské řešení," řekl Zimola. "Jako vítěz voleb chceme nyní navrhnout dalším stranám vytvoření nové koalice," prohlásil Zimola s tím, že "nechce být přítěží této koalice". Následně jeho krok ocenil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Jiří Zimola.
Jiří Zimola. | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) odstupuje z funkce. Oznámil to novinářům v úterý poté, co hnutí ANO vystoupilo z krajské koalice se sociálními demokraty a Jihočechy 2012. Zimola oznámil, že ČSSD chce jako vítěz voleb vyjednat novou koalici, v čemž jí nechce překážet. Podle šéfa opoziční ODS Martina Kuby by se novou hejtmankou za ČSSD mohla stát dosavadní náměstkyně Ivana Stráská.

"Rozhodl jsem se tak, protože současná jihočeská politická situace vyžaduje jasné a opravdu chlapské řešení," zdůvodnil svou rezignaci Zimola. ČSSD jako vítěz voleb podle něj navrhne stranám novou koalici. "Já nechci být přítěží nově vznikající koalice," vysvětlil.

"Byl jsem v posledních týdnech vystaven opravdu enormnímu tlaku, kdy se vytahovaly třaskavé kauzy, vymyšlená kompromitující videa, inscenované audionahrávky, to vše se pak používalo jako záminka pro postupné rozbíjení dnes již neexistující krajské koalice," dodal.

Zimola čelil tlaku opozice i koaličních partnerů kvůli nákupu chaty u Lipna, kterou mu staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, jenž je zároveň hejtmanovým podřízeným.

"Chci se naprosto očistit a v řádu několika příštích týdnů vyvrátit veškerá podezření, která se v souvislosti s rekreačním domkem na Lipně objevila," zdůraznil.

"Chci veřejnosti ukázat, jaké bylo skutečné pozadí, kdo tahal za nitky a kdo potřeboval odstranit populárního hejtmana. Chci ukázat na jihočeskou ODS, na její mafiánské praktiky a pokrytectví, s níž právě oni káží o morálce," dodal.

Šéfku hnutí ANO v Jihočeském kraji Radku Maxovou rozhodnutí Jiřího Zimoly překvapilo. "Pan hejtman rezignoval? To jsem ani nevěděla. Myslela jsem, že ještě několik dnů vydrží," byla první reakce Maxové pro Aktuálně.cz.

Podle poslankyně je jednoznačná vina na Zimolovi, kdyby reagoval na celou kauzu ohledně své chalupy na Lipně jinak, mohla koalice ANO a ČSSD dál pokračovat. "On ale neudělal vůbec žádný vstřícný krok. Když jsme chtěli, aby odvolal svého kamaráda a šéfa Jihočeských nemocnic Martina Bláhu, který stavil pro hejtmana chalupu, opakovaně to odmítal. Nezbylo nám proto nic jiného než odejít z koalice," tvrdí Maxová.

Zimolův krok může zmařit snahy ODS o vyjednání koalice s hnutím ANO, tato jednání začala již v pondělí. "Bude záležet na politických subjektech, o kterých pan hejtman mluvil, že s nimi jedná o možné koalici. Jde o KDU-ČSL, Pro jižní Čechy a hnutí Jihočeši. Záleží tedy na tom, jestli přistoupí na hru, že rezignací pana hejtmana se něco mění," komentoval vývoj na kraji krajský šéf opoziční ODS Martin Kuba.

"Jak jsme slyšel, tak kandidátkou na hejtmanku za ČSSD by měla být paní náměstkyně Ivana Stráská, která dlouhodobě vedla zdravotnictví a o všech těch věcech musela vědět," doplnil Kuba. Rozhodnutí hejtmana Zimoly jinak hodnotil jako politicky prozřetelné. "Je to krok, ve který vyústily události, a myslím, že je to snaha pana hejtmana udržet ČSSD ve hře a neztratit vliv v regionu, což je politicky logické rozhodnutí," řekl Kuba.

Chceme zabránit koalici ANO a ODS, prohlásil Sobotka

V úterý odpoledne ocenil krok hejtmana předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého může za rozpad koalice jednoznačně ANO.

"Odstoupení Jiřího Zimoly byla nezbytná podmínka toho, aby ČSSD mohla jednat o nové koalici," prohlásil Sobotka s tím, že pokládá za logické, že ČSSD jako vítěz voleb má ambici jednat o nové koalici. "Tím, že Jiří Zimola odstoupil z funkce hejtmana, tak vytvořil podmínky pro to, aby sociální demokracie v jihočeském zastupitelstvu mohla aktivně jednat, a pokusila se zabránit tomu, aby vznikla pravicová koalice, založená na spolupráci ANO a ODS," řekl Sobotka. 

Zimolův kolega z rady Pavel Hroch (hnutí Jihočeši 2012) řekl, že se po pondělním rozpadu koalice hejtmanovu rozhodnutí nediví. "Pan hejtman říkal, že to bylo jeho politické pochybení a ne chyba předsedy představenstva Jihočeských nemocnic," odůvodnil Hroch Zimolův odchod z funkce.

Hovořil přitom o šéfovi Jihočeských nemocnic Martinu Bláhovi, jehož odvoláním z funkce hnutí ANO podmínilo setrvání v koalici. Na to ČSSD v pondělí nepřistoupila, takže se krajská vláda rozpadla.

Podle radního Hrocha by však odchod hejtmana Zimoly mohl umožnit současné koalici, aby dál fungovala s jiným hejtmanem z řad sociálních demokratů. "Určitá šance tu je, koalice fungovala velmi dobře, byl jsem spokojený, tak proč bychom se na jejím pokračování nedomluvili," myslí si radní.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy