Ke Kalouskovi míří i poslanec z ODS František Laudát

Kateřina Eliášová
9. 6. 2009 18:23
Pražský zákonodárce kritizuje poměry na Praze 5, proto odchází

Praha - Pražský poslanec František Laudát opouští řady ODS. Má k tomu podle svých slov dobrý důvod: skandální chování svého spolustraníka, smíchovského starosty Milana Jančíka.

Odejít chce v průběhu června. O svém záměru už informoval předsedu strany Mirka Topolánka.

Nechce ale zůstat bez stranické knížky. "Budu se ucházet o členství v nově vznikající straně Miroslava Kalouska TOP 09," řekl Aktuálně.cz a České televizi.

Laudát chce ale do konce volebního období zůstat poslancem a také neodcházet z poslaneckého klubu.

"Můj odchod souvisí se situací v Praze 5. Vrcholem je skandální chování smíchovského starosty Milana Jančíka," komentoval důvod svého odchodu poslanec.

Slušný poslanec

Není to poprvé, co si na kontroverzního starostu Laudát stěžuje. Už před dvěma lety pohrozil, že opustí poslanecký klub, nakonec to ale neudělal.

"Já teď premiéra Topolánka v parlamentu nepodtrhnu, nehodlám vystoupit z klubu a vyvolávat celorepublikovou krizi jenom kvůli Jančíkovi, to je pro mě nepřijatelné," řekl tehdy Aktuálně.cz Laudát.

"Odchod Františka Laudáta by mě mrzel, považuji ho za velmi slušného člověka. Domnívám se ale, že k žádnému takovému kroku zatím nedošlo," komentoval zprávu o Laudátově odchodu předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Smíchovský starosta Milan Jančík
Smíchovský starosta Milan Jančík | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení nic nevidí

Laudát tvrdí, že ODS se chováním kontroverzního starosty opakovaně odmítla zabývat a situaci na Praze 5 vedení strany přehlíží. "Vím také o dalších členech smíchovské ODS, kteří chtějí odejít," tvrdí Laudát.

Situace v ODS na Praze 5 je už dlouhodobě napjatá. Na smíchovské radnici ovládané ODS zuří několikaletá bitva dvou znepřátelených křídel strany. Odpůrci starosty Milana Jančíka marně usilují o jeho odvolání.

Jančíka dlouhodobě kritizují. "Jeho politika je neúnosná. Stojí za neprůhlednými transakcemi a obchody na Praze 5, třeba podivnými pronájmy majetku městské části," tvrdí jeden z jeho největších kritiků, někdejší zastupitel za ODS Ondřej Gál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy