KDU-ČSL se drobí, vlivní lidovci odcházejí za Kalouskem

Kateřina Eliášová
9. 6. 2009 17:10
Vznik TOP 09 oznámí exministr financí Kalousek ve čtvrtek
Foto: Ludvík Hradilek

* Klub poslanců už opustilo pět ze třinácti členů: Pavel Severa, Jan Husák, Ladislav Šustr, Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová * V úterý avizovala odchod z KDU-ČSL také Ludmila Müllerová * Stranu opouštějí ale i další vlivní lidovci - náměstci ministrů

Praha - KDU-ČSL přichází v těchto dnech o řadu svých vlivných členů. Stranu opouštějí její poslanci, náměstci na ministerstvech a regionální členové. Odchod zvažují i někteří senátoři.

Děje se tak devět dní po vsetínském sjezdu, na kterém byl předsedou strany zvolen Cyril Svoboda. Ten nadto v úterý získal další funkci, povede poslanecký klub strany.

Mnoho prchajících členů otevřeně přiznává, že nechce být ve straně, která podle nich pod vedením Svobody otáčí kormidlo příliš doleva. Důvod je však ještě jeden: už tento čtvrtek oznámí exministr financí Miroslav Kalousek oficiálně to, o čem se už týdny jen mluví: vznik nové strany TOP 09.

Poslanecký klub oslabil

Miroslav Kalousek, ministr financí
Miroslav Kalousek, ministr financí | Foto: Reuters

Poslanecký klub KDU-ČSL výrazně oslabil. Od neděle odešlo už pět ze třinácti členů - včetně předsedy. Poté, co stranu koncem minulého týdne opustili Jan Husák a Ladislav Šustr, dnes ohlásila odchod někdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová.

"Strana se na svém sjezdu rozhodla k výraznému posunu vlevo, přičemž reprezentanti ostatních názorových proudů jsou vyloučeni z jakéhokoliv podílu na vedení strany," vysvětlila své rozhodnutí. O pár desítek minut později se k Parkanové připojili i Pavel Severa a exministr financí Miroslav Kalousek. Rovněž oni nesouhlasí s levicovým směřováním nového stranického vedení. Kalousek v minulosti hovořil dokonce o socialistickém rovnostářství.

"Dnešním dnem jsem vystoupil z KDU-ČSL a odevzdal jsem stranickou legitimaci. S klubem ať si poradí, jak chtějí, mohou mne vyloučit," prohlásil Kalousek.

Dnes také zasedá senátorský klub KDU-ČSL. I tady se čeká odchod nejméně dvou senátorů: exministra kultury Václava Jehličky a Adolfa Jílka. Ti Aktuálně.cz řekli, že zatím o své budoucnosti uvažují, svůj odchod z KDU-ČSL definitivně nepotvrdili. Rozhodnutá je oproti tomu senátorka Ludmila Müllerová. Ta už svůj odchod z KDU-ČSL oficiálně oznámila s tím, že její představa o směřování lidovců je jiná, než se ukazuje.

Úprk lidoveckých náměstků

Stranu opouštějí ale i další vlivní lidovci - náměstci ministrů. Ke Kalouskovi míří například náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek, z financí Jiří Kubínek, ze zemědělství Karel Tureček, ze spravedlnosti Marek Ženíšek a ze školství Jan Vitula. Všichni odcházejí do TOP 09.  

"Tato cesta byla nevyhnutelná, strana míří doleva, a to není dobré. Není dobré zadlužovat stát," vysvětlil své důvody Vitula. "Strana totálně rezignovala na svou prioritu - venkov a zemědělství. Naopak u Kalouska to bude jedním z pilířů programu, proto do TOP 09 odcházím," řekl Aktuálně.cz Tureček. "Nechci se řítit doleva, proto odcházím. Kalousek to má v hlavě srovnané, proto jdu k němu," řekl zase Kubínek.

"Odcházejí jen jednotliví lidé, prosím je, aby odešli v klidu a bez emocí," vyjádřil se k odcházejícím lidovcům Svoboda. "Strana je stabilizovaná, nebojím se odlivu voličů, ukázaly to už letošní evropské volby," řekl. "Stojíme o všechny členy, nikoho nevylučujeme," doplnil Svobodova slova místopředseda strany a poslanec Jiří Carbol.

Dokument: Dopis vedení KDU-ČSL členské základně

Odchází i šéf kampaně KDU-ČSL

Necelých pět měsíců před předčasnými sněmovními volbami opouští lidovce i volební manažer Jaroslav Poláček, který se na kampani lidovců podílí už od roku 2002.

"Mohu potvrdit, že odcházím do nové strany Miroslava Kalouska," řekl Poláček. A potvrdil informace Aktuálně.cz, že se bude podílet na kampani i v TOP 09. "Teď povedu řadu jednání, ale mohu říct, že hledáme podobu kampaně. Chceme ji mít na profesionální úrovni. Představit bychom ji mohli na přelomu června a července," prozradil Poláček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy