Kuchtová si rozmyslela angažmá u starosty Jančíka

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
1. 11. 2008 16:45
Pražští zelení mají s Jančíkem vleklé spory
Dana Kuchtová
Dana Kuchtová | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Exministryně školství a bývalá členka nejvyššího vedení Strany zelených Dana Kuchtová se nestane poradkyní kontroverzního starosty pátého pražského obvodu Milana Jančíka.

Výplývá to z Jančíkova tiskového prohlášení. Aktuálně.cz informaci potvrdil i Ondřej Velek z organizace Strany zelených v Praze 5.

Mezi Jančíkem a zelenými jsou dlouhodobě špatné vztahy. Nápad, aby se Kuchtová stala Jančíkovou poradkyní, je ještě vyostřil.

"Klub zelených Prahy 5 a Krajská Rada SZ seznámili 30.10. Danu Kuchtovou se situací na Praze 5 a s veškerými politickými dopady, které svou soukromou neuváženou iniciativou vyvolala. Následně Dana Kuchtová slíbila, že na schůzce s Milanem Jančíkem, o kterou jej okamžitě telefonicky požádala, od veškeré spolupráce a komunikace se starostou Prahy 5 odstoupí," shodla se krajská rada zelených.

Milan Jančík
Milan Jančík | Foto: Ludvík Hradilek

Jančík na rozhodnutí Kuchtové reagoval prohlášením, že zelení jí znemožnili překonávat bariéry mezi radnicí a opozicí.

"Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík děkuje Daně Kuchtové za její osobní odvahu a snahu pomoci při odstraňování lidských bariér a tímto krokem přispět k dalšímu rozvoji krásné Prahy 5," stojí ve zprávě radnice.

Milana Jančíka sami členové ODS označují za kontroverzní osobu. Radnice, kterou vede, řešila problémy s neprůhlednými zakázkami na prodej bytů, policie tu vyšetřovala i podivný nákup pozemků Českých drah. Smíchovská ODS byla také v podezření, že kupovala tzv. černé duše.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy