Golf kmotrů mimo zákon? Vláda chce spoutat lobbing

Jan Němec Jan Němec
4. 4. 2012 11:20
Vláda souhlasila s návrhem o regulaci lobbingu
Pravidla pro lobbisty v Čechách. Karolína Peake.
Pravidla pro lobbisty v Čechách. Karolína Peake. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sešněrování lobbistů, jak je navrhuje vicepremiérka za Věci veřejné Karolína Peake, by mělo vnést alespoň nějaká pravidla pro kontakt politiků s lidmi z byznysu. Vláda ve středu s návrhy souhlasila a Peake má do konce srpna předložit další postup.

Vicepremiérka ve svých podkladech pro přípravu zákona navrhuje zavést registr lobbistů, kam by se musel nechat zapsat každý, kdo chce legálně ovlivňovat rozhodování politiků a přesvědčovat je. Museli by poté zveřejňovat každý "lobbistický kontakt".

Politici by zas měli mít povinnost vést si veřejný elektronický diář na internetu.

Kauza Bém v jiném světle

Pokud převedeme tato pravidla na čerstvě odhalené kauzy a představíme si, že by zákon platil už v roce 2007, museli by zřejmě své kontakty s Romanem Janouškem zveřejnit i tehdejší pražský primátor Pavel Bém, současní ministři Tomáš Chalupa a Petr Bendl či premiér Mirek Topolánek.

Samotný elektronický diář a povinnost lobbistů zveřejňovat své schůzky (včetně těch "neformálních") na ovlivňování ve stínu kuloárů nestačí, ale případná pokoutná schůzka znamená porušení zákona ve smyslu přestupku. 

V praxi by tak byl problémem i nenahlášený golfový turnaj v Dubaji, kterého se kromě předsedy rozpočtového výboru sněmovny Pavla Suchánka (ODS) účastnili i šéfové polostátních i soukromých firem nebo lobbista Roman Janoušek.

Účastníci "dubajského golfu":

Registrovaní lobbisté by například byli povinni zveřejňovat nejen své schůzky s politiky, ale také jména skutečných majitelů firem, pro které lobbují. Zveřejňovat by měli i finanční zprávy o tom, kolik peněz na lobbing vydali.

Neziskovky: Pozor na úskalí

Nevládní organizace Ekologický právní servis, která návrh vicepremiérky Peake podrobila kritice, upozorňuje, že definice lobbisty nesmí být příliš úzká, jinak zákon ztratí smysl.

Za lobbisty by se podle něj měly považovat tři skupiny lidí: profesionální lobbisté-konzultanti, podnikoví lobbisté a nevládní organizace.

Zákon podle EPS zároveň musí jasně vymezit, kdo je adresátem lobbingu, tedy lobbovaným.

"Naprostým minimem je zahrnutí těch veřejných činitelů, kteří se bezprostředně podílejí na přijímání právních předpisů," píše EPS ve svém stanovisku.

Zároveň prosazuje, aby elektronický diář politiků byl veřejný - jedna z variant počítá s tím, že by se povinně nezavedl vůbec, druhá že by měl k datům přístup jen kontrolní úřad.

Omezené přebíhání

Měl by to být týž úřad, který má kontrolovat hospodaření politických stran a s jehož vznikem počítá další připravovaný zákon.

"Kontrola politického rozhodování ze strany veřejnosti a vůbec transparentnost politiky by nadále byla omezena. Veřejné diáře budou de facto tajnými diáři," namítá EPS.

Návrh počítá i s tím, že přebíhání "z jedné strany barikády na druhou" by bylo omezené: pro politiky nebo vysoké státní úředníky by platila karanténa 2 roky, než by se mohli stát lobbisty.

Pokud se vláda ve středu na jednotlivých opatřeních shodne, začne příprava samotného zákona. V optimistické variantě se počítá s jeho platností možná už od ledna 2013.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy