Výpisy Janouškova mobilu odhalí plno horkých jmen

Sabina Slonková
2. 4. 2012 6:13
Rozhovory pražského lobbisty s primátorem Bémem jsou jen špičkou výbušné pyramidy
Když ho zatkli po nehodě, zase volal.
Když ho zatkli po nehodě, zase volal. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Zveřejněné odposlechy telefonních hovorů Romana Janouška, které doložily jeho úzké kontakty na exprimátora Prahy Pavla Béma a dva úředníky z magistrátu, jsou jen zlomkem skupiny vrcholných politiků a úředníků, s nimiž si lobbista roky telefonoval.

Ve skutečnosti sahají "Janouškovy rozhovory" až do vysokých pater české politiky, státu a byznysu. Včetně těch úplně nejvyšších.

Pondělní vydání deníku Insider přináší detailní informace o výpisech z Janouškova mobilního telefonu za září a říjen 2007.

Vyplývá z něj, že Janoušek neměl kontakty "jen" na pražský magistrát, ale i na nejvlivnější ministerstva, státní či městské firmy a dokonce přímo do vlády - tehdy Mirka Topolánka. Čile komunikoval například s tehdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Hovory před Toskánskem

"Tak třeba 5. září mezi jejich čísly putovalo deset SMS zpráv, první odešla už pět minut po sedmé ráno. V 16:11 si pak přes dvě minuty telefonovali. O hodinu a půl později si zase poslali SMS," píše Insider.

Řebíček, který dnes stojí za fotbalovou Slavií, zatím rušný telefonní provoz s Janouškem nevysvětlil. Když byl v neděli požádán o stanovisko, nereagoval.

Po odchodu z vlády to byl přitom právě Řebíček, kdo v roce 2009 Romana Janouška hostil ve svém domě v toskánském Monte Argentariu.

Linka na letiště

Mezi frekventovaná spojení výpisu citovaného Insiderem pak na podzim 2007 patřila také linka Roman Janoušek - Petr Polák.

Jde o muže, který po nástupu Topolánkovy vlády usedl v dozorčí radě Českých aerolinií, byl také v řídicím výboru Českých drah. Polák tehdy vedl kabinet ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, působil i na dopravě a pražském magistrátu.

S Janouškem si volal například 10. září pětkrát, o den později šestkrát. Podle výpisu komunikace probíhala i v dalších dnech.

Petr Polák na nedělní dotaz Aktuálně.cz výslovně nepopřel, že si s Janouškem volal. Odmítl však k tomu cokoli říkat. "Nechci se o tom bavit," ukončil pokus o rozhovor.

Lobbistův telefonní seznam

Výpisy z Janouškova mobilu podle zjištění deníku Insider ukazují, že jeho záběr kontaktů byl velice široký.

Komunikoval s lidmi z pražského dopravního podniku, elektrárenského gigantu ČEZ, Českých drah a státních železnic, se zástupci několika městských částí hlavního města a v podstatě se všemi tehdy nejvlivnějšími lobbisty.

S tímto okruhem lidí byl v pravidelném kontaktu.

Výpis kromě jmen a kontaktů poskytuje rovněž nechtěný přehled o Janouškových zvycích: lobbista začínal pracovat mezi sedmou a osmou hodinou, poslední pracovní SMS a hovory vyřizoval zpravidla před desátou hodinou. Denně poslal desítky SMS zpráv, telefonoval o dost méně, dodává pondělní Insider (elektronický večerník, který je dostupný výhradně předplatitelům, vyjde dnes v 16:00).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy