Výpisy Janouškova mobilu odhalí plno horkých jmen

Sabina Slonková
2. 4. 2012 6:13
Rozhovory pražského lobbisty s primátorem Bémem jsou jen špičkou výbušné pyramidy
Když ho zatkli po nehodě, zase volal.
Když ho zatkli po nehodě, zase volal. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Zveřejněné odposlechy telefonních hovorů Romana Janouška, které doložily jeho úzké kontakty na exprimátora Prahy Pavla Béma a dva úředníky z magistrátu, jsou jen zlomkem skupiny vrcholných politiků a úředníků, s nimiž si lobbista roky telefonoval.

Ve skutečnosti sahají "Janouškovy rozhovory" až do vysokých pater české politiky, státu a byznysu. Včetně těch úplně nejvyšších.

Pondělní vydání deníku Insider přináší detailní informace o výpisech z Janouškova mobilního telefonu za září a říjen 2007.

Vyplývá z něj, že Janoušek neměl kontakty "jen" na pražský magistrát, ale i na nejvlivnější ministerstva, státní či městské firmy a dokonce přímo do vlády - tehdy Mirka Topolánka. Čile komunikoval například s tehdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Hovory před Toskánskem

"Tak třeba 5. září mezi jejich čísly putovalo deset SMS zpráv, první odešla už pět minut po sedmé ráno. V 16:11 si pak přes dvě minuty telefonovali. O hodinu a půl později si zase poslali SMS," píše Insider.

Řebíček, který dnes stojí za fotbalovou Slavií, zatím rušný telefonní provoz s Janouškem nevysvětlil. Když byl v neděli požádán o stanovisko, nereagoval.

Po odchodu z vlády to byl přitom právě Řebíček, kdo v roce 2009 Romana Janouška hostil ve svém domě v toskánském Monte Argentariu.

Linka na letiště

Mezi frekventovaná spojení výpisu citovaného Insiderem pak na podzim 2007 patřila také linka Roman Janoušek - Petr Polák.

Jde o muže, který po nástupu Topolánkovy vlády usedl v dozorčí radě Českých aerolinií, byl také v řídicím výboru Českých drah. Polák tehdy vedl kabinet ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, působil i na dopravě a pražském magistrátu.

S Janouškem si volal například 10. září pětkrát, o den později šestkrát. Podle výpisu komunikace probíhala i v dalších dnech.

Petr Polák na nedělní dotaz Aktuálně.cz výslovně nepopřel, že si s Janouškem volal. Odmítl však k tomu cokoli říkat. "Nechci se o tom bavit," ukončil pokus o rozhovor.

Lobbistův telefonní seznam

Výpisy z Janouškova mobilu podle zjištění deníku Insider ukazují, že jeho záběr kontaktů byl velice široký.

Komunikoval s lidmi z pražského dopravního podniku, elektrárenského gigantu ČEZ, Českých drah a státních železnic, se zástupci několika městských částí hlavního města a v podstatě se všemi tehdy nejvlivnějšími lobbisty.

S tímto okruhem lidí byl v pravidelném kontaktu.

Výpis kromě jmen a kontaktů poskytuje rovněž nechtěný přehled o Janouškových zvycích: lobbista začínal pracovat mezi sedmou a osmou hodinou, poslední pracovní SMS a hovory vyřizoval zpravidla před desátou hodinou. Denně poslal desítky SMS zpráv, telefonoval o dost méně, dodává pondělní Insider (elektronický večerník, který je dostupný výhradně předplatitelům, vyjde dnes v 16:00).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy