Zákon oklešťující diskriminaci měla země původně přijmout ještě před svým vstupem do Evropské unie.
Téměř dva roky poté však česká ochrana před znevýhodňováním stále neodpovídá požadavkům EU. Do Prahy již kvůli tomu přišly dva dopisy, které jsou součástí procedury EU pro porušení práva členskou zemí.
Přesto senátoři z ústavně-právního výboru Senátu většinou hlasů doporučili kolegům, aby hlasovali proti. Jejich doporučením se přitom horní komora zpravidla řídí.
Návrh tak, jak je napsán, považují senátoři za špatný. Navíc podle nich zavádí pozitivní diskriminaci.
Více o zákoně čtěte ZDE.
"Vidíme, kam to už vedlo v některých západních státech, kdy se uzákoňuje politickým stranám, kolik mají mít žen na kandidátkách a kolik mají mít společnosti žen v řídících orgánech," uvedl pro ČTK senátor Jaromír Volný (ODS).
Co je "zneklidňující" prostředí?
Zákon podle něho navíc obsahuje nevhodné a vágní pojmy, kterými se lidé budou v praxi těžko řídit. Jako příklad uvedl, že zákon má mimo jiné zabránit tomu, aby se zaměstnavatelé zbavovali nepohodlných pracovníků tím, že jim vytvoří "zneklidňující prostředí".
Autoři předlohy návrh obhajovali s tím, že jeho hlavním záměrem je diskriminaci předcházet, nikoliv pozitivně diskriminovat.
Některá "pozitivní opatření" jsou podle nich v zájmu většinové společnosti. Jako příklad uvedli přípravné třídy pro romské děti, které již několik let fungují. Podle výzkumů tyto přípravky napomáhají malým Romům lépe obstát v první třídě.
Argumenty zastánců zákona ale senátory z ústavně-právního výboru příliš neoslovily. "Když budu chtít prodat byt ženě, tak ho prodám ženě a nikdo nebude omezovat mé právo," prohlásil předseda výboru Jaroslav Kubera (ODS).
Nový zákon má zajistit rovné zacházení a rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám či bydlení bez ohledu na rasu, pohlaví, sexuální orientaci, věk, postižení, jazyk, náboženství, politické smýšlení nebo členství ve stranách a odborech. Rovněž má chránit před znevýhodněním kvůli majetku či rodinnému stavu.
O jeho osudu má Senát rozhodovat v příštích týdnech. Aby platil, musí jej také podepsat prezident.