Dobešové vyhráli válku o rozpočet, Kalousek jim přidá

Kateřina Eliášová
19. 7. 2011 16:55
10 miliard navíc do dopravy, pokud VV kývnou na vyšší DPH
Dobrá zpráva pro ministra Pavla Dobeše: dostane 10 miliard navíc. Ta špatná zpráva: musí kývnout na vyšší DPH.
Dobrá zpráva pro ministra Pavla Dobeše: dostane 10 miliard navíc. Ta špatná zpráva: musí kývnout na vyšší DPH. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) představil návrh rozpočtu, díky kterému by měly utichnout kritické hlasy véčkařských ministrů školství a dopravy Josefa Dobeše a Pavla Dobeše. Rozpočty jejich resortů totiž uzpůsobil jejich dříve vyřčeným požadavkům.

Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který Kalousek předložil na jednání ekonomických ministrů a které Aktuálně.cz získalo.

Nejvíce spokojený může být nově jmenovaný ministr dopravy Pavel Dobeš (VV), který dostane navíc deset miliard korun. Jeho resort tak může příští rok počítat s rozpočtem 30,6 miliard korun.

Druhým spokojeným může být ministr školství Josef Dobeš, ten bude příští rok hospodařit s celkem 121 miliardami korun namísto původně avizovaných 117. To by umožnilo navýšit platy učitelům, jak to koaliční strany dohodly ve smlouvě.

To však bude možné pouze v případě, že Věci veřejné kývnou na vyšší daň z přidané hodnoty, díky které by tato ministerstva nemusela tolik škrtat. Schodek rozpočtu by byl dokonce ještě o deset miliard nižší, než se původně předpokládalo, tedy 95 miliard.

Pro úplnost: doprava by měla podle Kalouskova návrhu hospodařit s celkem 43,5 miliardami korun, spravedlnost s 20,3 miliardami, zemědělství s 12,4 miliardami anebo vnitro s 51,2 miliardami.

Kalousek počítá s finanční injekcí z dividend ČEZu, a to v celkovém objemu 15 miliard korun.

Miliardy za vyšší DPH

Věc má ale háček, Věci veřejné trvají na tom, že DPH by se zvyšovat neměla. Žádají zvýšení firemních daní a nebrání se rovněž progresivní dani z příjmu.

"Bráníme se zvyšování DPH, dokud nevíme, že jednotlivé výdaje budou účelné. Pokud k růstu DPH bude muset opravdu dojít, pak preferujeme zavedený systém dvou sazeb daně. To by zaručovalo mnohem menší dopad na sociálně slabší skupiny," ohlásil šéfposlanec Věcí veřejných Vít Bárta.

Pokud by ministři za VV na vyšší DPH nekývli, pak by ministr dopravy nedostal požadovaných 10 miliard. U ministra školství by zůstal zachován stejný rozpočet, mírně by se však škrtalo v ostatních kapitolách.

"Vidíme prostor ve snížení rozpočtu resortu obrany o 4 miliardy. Větší adresností a efektivností sociálních dávek by mohlo ušetřit i ministerstvo práce a sociálních věcí. Rádi bychom viděli analýzu kapitol Státní dluh a Veřejná pokladní správa, protože podle operativních analýz vykazují tyto položky velké přebytky," avizoval Bárta na koaličním jednání. Ministr financí je však ochoten jednat pouze o dvou již navržených variantách.

Léky, knihy a tisk 10% DPH

Ta první, pro Kalouska přijatelnější, je zvednout DPH na 19 procent a v nižší desetiprocentní sazbě nechat jen léky, knihy a tisk.

Druhá varianta počítá s již navrženou úpravou DPH, kterou nyní projednávají poslanci. DPH by bylo dvacetiprocentní, nižší sazba pak čtrnáctiprocentní. Platilo by to pro některé potraviny, léky, jízdenky MHD, služby a další.

Oba návrhy projedná ve středu vláda. Zatímco TOP 09 a ODS se kloní k variantě vyššího DPH, ministři Věcí veřejných budou ještě o tom, pro kterou variantu se rozhodnout, jednat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Nový majitel Aera už ve Vodochodech neplánuje mezinárodní letiště

Nový majitel výrobce letecké techniky Aero Vodochody nepočítá s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu. Letiště bude sloužit hlavně pro firemní potřeby. Uvedl to mluvčí Aera Vodochody Tobiáš Tvrdík. Vytvořit ve Vodochodech mezinárodní letiště, které by mohlo konkurovat Ruzyni, plánoval předchozí majitel Aera, investiční skupina Penta.

Majitelem Aera Vodochody je od září společnosi HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. "Po změně majitelů Aera Vodochody se s vybudováním mezinárodního civilního letiště pro osobní ani nákladní přepravu už nepočítá. Noví vlastníci společnosti jsou přesvědčení, že letiště ve Vodochodech má sloužit zejména potřebám Aera," uvedl Tvrdík.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Obrat e-shopů během Black Friday byl podle Heureka.cz o 12 procent nižší proti loňsku

Obrat e-shopů na slevovou akci Black Friday, která letos připadla na pátek 26. listopadu, byl podle nákupního rádce Heureka.cz o zhruba 12 procent nižší oproti loňsku, ale asi o 30 procent vyšší ve srovnání s předpandemickým rokem 2019. V letošním roce se zatím jednalo o nejsilnější nákupní den. Mezi nejprodávanější zboží patřily notebooky, mobilní telefony a dále třeba investiční zlato. Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz.

Pro internetové prodejce byl loňský rok podle ředitele nákupního rádce Heureka.cz Jana Mayera rekordní. V době konání akce Black Friday neboli černého pátku musela být většina obchodů kvůli šíření nákazy koronaviru zavřená. Lidé tak nákupy přesunuli na internet, letos měli možnost nakupovat i fyzicky v kamenných obchodech. Experti ze společnosti vshosting~ a Shopsys jako další důvod meziročně horších výsledků e-shopů uvádějí vysokou míru inflace, v důsledku které Češi začali šetřit.

E-shopy na portálu Heureka.cz v pátek při letošní akci Black Friday nabízely podle Mayera 430 000 produktů s přibližně desetiprocentní slevou oproti běžné ceně na internetu. Taková výše slevy odpovídá podle dat Heureky standardu, mírně se zvýšil počet zlevněných produktů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy