Koalice se pře o rozpočet. Ve hře škrty, nebo vyšší DPH

Kateřina Eliášová
19. 7. 2011 7:28
Ještě před jednáním pohrozil Bárta vetem rozpočtu, nelíbí se mu vyšší DPH
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předložil koaličním partnerům návrh státního rozpočtu na příští rok.

Počítá v něm se zachováním schodku 105 miliard korun za cenu výrazných škrtů na jednotlivých ministerstvech. Zároveň však připravil variantní řešení, které by srazilo deficit rozpočtu až na 95 miliard. 

"Druhá varianta je ambicióznější, zrychlovala by snižování deficitu a byl by zcela eliminován deficit na důchodovém účtu. Přiznám se, že já této variantě fandím," řekl po pondělním koaličním jednání.

Znamenalo by to však nárůst daně z přidané hodnoty na 19 procent, s výjimkou knih, léků a tisku. Proti jsou zatím Věci veřejné, ODS má zase výhrady k výjimkám v nižší sazbě. 

Na téma rozpočtu i DPH budou na úterní odpolední schůzce znovu jednat ekonomičtí ministři.

"Zatím jsme se nedohodli, žádný závěr jsme neučinili s tím, že se na těch variantách bude dál pracovat," uvedl šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Pod tlakem veta

Koaliční schůzka se konala jen krátce po strategické poradě Věcí veřejných, na které faktický lídr Věcí veřejných a předseda poslaneckého klubu strany Vít Bárta připustil, že by ministři VV  mohli na středečním jednání vlády rozpočet vetovat, pokud ostatní strany nepřistoupí na dohodu.

Redakci Aktuálně.cz to potvrdily zdroje uvnitř strany, detailně obeznámené s vyjednávací taktikou Věcí veřejných.

"Ministři VV nebudou mít mandát hlasovat pro takové změny, které by znamenaly zvýšení DPH. Buď se při hlasování na vládě zdrží, což by mohlo být vnímáno jako porušení koaliční smlouvy, nebo budou návrh rozpočtu vetovat," sdělil výše jmenovaný zdroj.

10 miliard pro silnice

Vyjednavači Věcí veřejných se budou muset do středečního jednání vlády rozhodnout, zda nakonec na vyšší DPH ministři VV kývnou. Vedle dosažení nižšího schodku by totiž podle informací Aktuálně.cz tato varianta počítala s 10 miliardami navíc do Státního fondu dopravní infrastruktury.

Byl to jeden z klíčových požadavků Věcí veřejných, kterým podmiňovaly své "ano" pro rozpočet. Původně žádaly 14 miliard, ale i částka o čtyři miliardy nižší je pro ně podle zdrojů ze strany důvodem ke změně postoje k vyšší DPH. Nadto by přibyly i peníze do resortu školství, což by zajistilo růst platů učitelů.

Vyšší daň ano, ale ne DPH

Nejmenší koaliční strana upozorňuje, že se jí nelíbí plánované výrazné škrty zejména v resortu školství a dopravy. Požadují více peněz; ty lze podle Bárty získat ještě hlubšími škrty v ostatních resortech či pomocí zvýšení daně z příjmu právnických osob.

V tomto se Věci veřejné liší od TOP 09 a ODS, které už zvýšení DPH berou jako hotovou věc. "Zvýšené DPH nás nemine, v krizovém případě bych pro to ruku zvedl," uvedl v neděli ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

Už v úterý projednají Kalouskův návrh rozpočtu na svém jednání ekonomičtí ministři. 

Kdyby se hned napřesrok obě sazby DPH sjednotily na devatenácti procentech, zvýší se rozpočtové příjmy o 20 miliard a všechny rozpočtové kapitoly budou moci utrácet stejně jako letos. Ve snížené desetiprocentní sazbě by přitom podle informací Aktuálně.cz zůstaly pouze léky, knihy a tisk.

Na úrovni spekulací zatím zůstává sjednocení sazby DPH na dvaceti procentech. Rozpočet by na této operaci vydělal dalších 15 miliard.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 11 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy