Klid v koalici? Omyl, VV startují bitvu o rozpočet

Kateřina Eliášová
14. 7. 2011 13:18
Koalice projedná možné zvýšení DPH na 19 %, špičky stran se sejdou už v pondělí
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Věci veřejné se nehodlají smířit s tím, jaký rozpočet chystá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na příští rok. Nejen jejich ministerstva čekají výrazné škrty.

Nad rámec jeho plánů žádá nejmenší koaliční partner čtyři miliardy navíc do školství na platy učitelů a nejméně 10 miliard do státního fondu dopravní infrastruktury. VV chtějí rovněž přehodnocení škrtů v ostatních resortech a seznam priorit, které by měl stát finančně podporovat.

Požadavky strana oficiálně oznámila na nočním středečním jednání Porady ekonomických ministrů.

Ministr Kalousek na něm členům Nečasovy vlády předložil první návrhy, o kterých Aktuálně.cz již podrobně informovalo. Nespokojení nejsou pouze ministři Věcí veřejných, nejmenšího koaličního partnera však bylo slyšet nejvíce.

"Kalousek nám oznámil, ať si v případě svých požadavků dobře rozmyslíme, jak posílit příjmovou stránku. Za žádnou cenu totiž nehodlá zvyšovat schodek rozpočtu," řekl Aktuálně.cz jeden z účastníků noční porady.

Vyšší DPH projedná K9

Klíčový souboj se svede o zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 procent, čímž by se rozpočtové příjmy zvýšily o 20 miliard a nebylo by nutné tolik škrtat. Takovou možnost, která v noci na dvouhodinovém jednání zazněla, však Věci veřejné důsledně odmítají.

"My říkáme: Zvyšte daně, nikoliv však DPH. Její zvýšení je pro nás nepřijatelné. Bylo by to porušením toho, o co jsme se čtvrt roku hádali v rámci důchodové reformy," řekl Aktuálně.cz předseda strany Radek John (VV).

Tehdy koalice dohodla zachování DPH ve výši 20 procent, dolní sazba se má z deseti zvýšit na čtrnáct.

Příjmovou stránku rozpočtu lze však podle Kalouska vylepšit i dalšími způsoby: úpravou mandatorních výdajů, zvýšením daně právnickým osobám či daně z nemovitosti anebo úpravou dávek, zaznělo na poradě ministrů. Ministr financí zatím odmítá jakákoli plánovaná opatření komentovat. "Dokud nebude dohoda, nemohu k tomu sdělit více," řekl Aktuálně.cz Kalousek.

Strany mají čas do pondělí, kdy se mají na zasedání K9 sejít koaliční vyjednavači. O den později opět zasedne Porada ekonomických ministrů.

Ministři plánují škrty

Členové kabinetu však nespoléhají pouze na to, že se zvýší příjmy a nebude nutné škrtat. Plánují, kde by bylo možné ušetřit, o detaily se však s médii dělí jen málokdo.

Například ministr školství Josef Dobeš (VV) chce už příští týden kolegy ve vládě seznámit s materiálem, který výrazně mění systém financování regionálního školství.

"Dotace do škol se budou řídit podle počtu dětí ve třídě. Optimum bude někde mezi 24 až 26 dětmi ve třídě. Tam, kde budou chtít provozovat třídy s menším počtem žáků, bude muset výuku doplácet kraj," prozradil část svých plánů Dobeš. Takzvaná optimalizace regionálního školství podle něj přinese úsporu pět miliard korun.

O úsporách přemýšlí i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

"V průběhu měsíců jsme schopni razantně snižovat provozní náklady, nakonec k tomu směřuje i zřízení jednotného platebního a inkasního místa pro příští rok. To jsou opatření, která významně sníží nároky na administraci státu, ale velmi těžko lze předpokládat, že se ty náklady sníží o čtvrtinu z roku na rok, jak žádá ministr financí. To je nedosažitelné," uvedl Drábek.

Ministr zatím nechtěl říci, zda se plánované škrty dotknou i sociálních dávek. Podle Drábka je možné mluvit právě o úpravě daně z přidané hodnoty, naopak odmítá zvyšovat přímé daně.

"Bylo nám vyčítáno, jakým způsobem jsme domlouvali uvnitř koalice postup při úpravě sazeb DPH. Teď se ukazuje, že to, co VV velmi tvrdým způsobem vybojovaly, byl chybný krok. Já jsem upozorňoval na to, že v resortech, které mají VV svěřené, budou ty peníze chybět," uvedl.

S kritikou Věcí veřejných za jejich postoj k rozpočtu nečekala příliš dlouho sociální demokracie. Její předseda Bohuslav Sobotka si myslí, že se Věci veřejné chovají ve věci rozpočtu na příští rok pokrytecky.

"Ministři za VV, včetně Radka Johna, už v loňském roce hlasovali pro víceleté rozpočtové rámce, které zahrnují i rozpočet na rok 2012. Věci veřejné také zcela disciplinovaně podpořily všechny návrhy ministra Kalouska, které podvázaly příjmovou stranu rozpočtu. Nyní se tak VV mohou divit jen katastrofálním důsledkům své vlastní politiky," uvedl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy