ČSSD odmítla tolerovat vládu koalice

Bronislav Pavlík, Veronika Suchá
10. 1. 2007 15:10
Praha - Jednání, na němž Mirek Topolánek požádal sociální demokraty o podporu, mělo ojedinělý kolorit - v přímém přenosu jej vysílal zpravodajský kanál ČT 24.
Dohadování o podpoře vlády v přímém přenosu.
Dohadování o podpoře vlády v přímém přenosu. | Foto: Aktuálně.cz

Sociální demokraté už na začátku jednání vládním politikům řekli, že kvůli programu nemohou jejich kabinet podpořit.

Nezměnil to ani návrh trojkoalice, aby všechny důležité reformy vznikaly v komisích, které by tvořili členové všech stran.

Jako příklad takového postupu uvedl lídr zelených Martin Bursík takzvanou Bezděkovu komisi, která připravila propočty pro důchodovou reformu.

"Nezvedneme pro vaši vládu ruku, ani ji nebudeme tolerovat," řekl však po hodinové schůzce Jiří Paroubek.

Své výhrady shrnuli sociální demokraté do deseti oblastí (plné znění ČTĚTE ZDE).

Paroubkovi vadí v budoucí vládě i konkrétní jména některých ministrů. Zmínil například ministryni kultury Helenu Třeštíkovou, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga či ministryni školství Danu Kuchtovou.

Paroubkův nápad

S plánem dohadovat se o vládě v přímém televizním přenosu přišel předseda ČSSD Jiří Paroubek. "V předchozích měsících jsme měli zkušenost, že výsledky jednání byly dezinterpretovány," řekl také hned v úvodu do kamery.

Komentátoři politické scény považují dnešní televizní program spíš za popíchnutí politických konkurentů než za snahu, aby jednání získalo na serióznosti.

"Beru to spíš jako vtip," uvedl například v České televizi politolog Tomáš Lebeda.

Bohumil Doležal dokonce řekl, že podobné jednání před televizními kamerami je absurdní a nemá žádný smysl. "Divím se panu Topolánkovi, že na podobné věci přistoupí. Panu Paroubkovi jde pouze o zdiskreditování předsedy ODS," myslí si Doležal. "Někdy je nutné, aby byla politická jednání vedena za zavřenými dveřmi," dodal.

A přece se točilo

Pokud nebyla schůzka přínosná z pohledu sedmiměsíční politické krize, v historii televizního zpravodajství je přímý přenos z politických jednání ojedinělý.

Jednání o budoucnosti vlastní země mohli včera občané Česka sledovat "on-line". Médii oslovení politologové to dlouho považovali za vtip. Francouzský politolog Ilios Yannakakis, který dění v Česku blíže sleduje, označil nápad s přímým přenosem jednání politiků za "skutečně nedemokratický". "Je to fantastická demagogie - 'dívejte se, my sociální demokraté jsme odpovědní a chceme kompromis, zatímco oni ne, oni jsou ti špatní a my jsme ti dobří'," řekl ČTK. Dodal, že už nemůže jít o skutečné jednání. Ve Francii se dosud žádný přímý přenos jednání politických stran neuskutečnil.
Jednání o budoucnosti vlastní země mohli včera občané Česka sledovat "on-line". Médii oslovení politologové to dlouho považovali za vtip. Francouzský politolog Ilios Yannakakis, který dění v Česku blíže sleduje, označil nápad s přímým přenosem jednání politiků za "skutečně nedemokratický". "Je to fantastická demagogie - 'dívejte se, my sociální demokraté jsme odpovědní a chceme kompromis, zatímco oni ne, oni jsou ti špatní a my jsme ti dobří'," řekl ČTK. Dodal, že už nemůže jít o skutečné jednání. Ve Francii se dosud žádný přímý přenos jednání politických stran neuskutečnil. | Foto: Jaké to v televizi bylo ČTĚTE ZDE

Na politicích také bylo zřejmé, že neví, jak se v této situaci chovat. "Bude to Big Brother," řekl těsně před jednáním předseda zelených Martin Bursík.

"Jdeme tam jen proto, že sedm měsíců bez vlády už je příliš dlouhá doba," doplnila jeho kolegyně, ministryně školství Dana Kuchtová.

"Je to teatrální gesto pana Paroubka. Nepředpokládáme však, že to jednání bude dlouhé," řekl mluvčí Topolánkovy vlády Martin Schmarz.

Milý Slávku Sobotko

Výrazně spokojeně se z televizní obrazovky usmíval Jiří Paroubek, který od počátku nezakrýval, že přišel jen přednést své výhrady k vládě.

"Řekli jsme nejen ne, ale také proč ne," řekl po skončení přímého přenosu Paroubek. Má za to, že na schůzce ukázal, že sociální demokraté nejsou nevychovanci. "Jistě: Bylo to trochu novátorské. Ale ukázalo to, že postupujeme korektně."

Mirek Topolánek po konci řekl, že televize ho nijak neovlivnila. "Maximálně by to bylo méně formální, kdyby se jednalo bez kamer," řekl Aktuálně cz.

Jak by "méně formální" schůzka vypadala, předvedl v přímém přenosu ze všech přítomných politiků právě on. V jistém momnetu se nechal unést vystoupením místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky.

"Milý Slávku Sobotko," zvýšil hlas Topolánek. "Kašlu na ty televizní kamery...," řekl a vyčetl někdejšímu ministrovi financí výroky, které považoval za neseriózní.

"Promiň, že ti tykám. Tykáme si normálně a nebudu to měnit kvůli televizním kamerám - já je nezval," řekl pak ještě premiér.

Ten hodlá po neúspěchu schůzky s ČSSD rozeslat všem poslancům sociální demokracie osobní dopis a v něm je požádat o podporu pro svou vládu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy