Praha - Kanadští politici dosud s konečnou platností neřekli, zda po dvou letech opět zavedou víza pro Čechy. Je však vysoce pravděpodobné, že omezení pro cesty do Kanady oznámí už dnes o půlnoci.
Premiér Jan Fischer a ministr zahraničí Jan Kohout po jednání vlády potvrdili, že se s nimi kanadští představitelé ještě dnes spojí "na vysoké úrovni".
"Zdržel bych se všech předpokladů, nicméně projevili zájem se s námi spojit," řekl šéf české diplomacie. "Můžeme předpokládat nějaké oznámení," dodal.
Podle Fischera jde o záležitost, kterou se dosud vláda snažila řešit bilaterálně. "Hovořil jsem o tom s kanadským premiérem (Stephenem) Harperem i ministrem zahraničí. Kanadská strana o tom uvažuje a nebudeme předstírat, že tomu tak není, ale zda-li to nastane, je plně v rukou Kanady."
Nicméně Češi jsou podle něj připraveni zareagovat. "Reakce bude přiměřená a patřičně sebevědomá v rámci možností, které máme," řekl Fischer. Je připraven obrátit se na Brusel - případná víza by totiž měla v rámci klauzule o solidaritě členských zemí unie řešena i na evropské úrovni.
České stříbro: jsme druzí za Mexikem
Kanada o znovuzavedení víz uvažuje kvůli vysokému počtu žadatelů o azyl. Jen od letošního ledna jich bylo 1720, což Českou republiku řadí na druhé místo - za Mexiko.
Celkem úřady pro přistěhovalectví evidují přes 2500 žádostí, vyřízena zatím byla zhruba osmina z nich. Azyl dostalo 132 lidí.
Diplomaté se v posledních týdnech snaží Kanaďany přimět k podpisu smlouvy o uznání bezpečné země původu, která by udělení azylu Čechovi prakticky znemožnila.
Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.