Foldyna odešel z ČSSD na konci února, současně s tím mu zaniklo i členství v poslaneckém klubu sociální demokracie, který má od té doby 14 členů. Už v březnu oznámil, že bude za SPD kandidovat v letošních krajských volbách.
"Jaroslav Foldyna ve své žádosti mimo jiné uvedl, že došel k názoru, že se politický program SPD ve všech nejzásadnějších prioritách a cílech shoduje s jeho prioritami," řekl Okamura. Předsednictvo SPD proto schválilo Foldynovu žádost o vstup do poslaneckého klubu. Okamura doplnil, že Foldyna zůstává bez stranické příslušnosti.
Foldyna prohlásil, že ČSSD se politicky změnila od doby, kdy byl v 90. letech jejím předsedou současný prezident Miloš Zeman. "Pan prezident vyprofiloval sociální demokracii jako stranu, která respektovala národní zájmy, a stranu, která sdružovala v sobě i myšlenku odpovědnosti k této zemi. To je velký rozdíl se sociální demokracií dneška. Sociální demokracie dneška usiluje o rozpuštění této země v Evropské unii, slovo národní zájem je něco, co zásadně nepoužívá," řekl Foldyna. Proto se rozhodl spolupracovat s SPD, která vůči EU vystupuje kriticky a opakovaně vyzvala k odchodu Česka z unie.
Foldyna měl dlouhodobě spory s vedením ČSSD, kritický byl zejména k místopředsedovi strany a ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi. Loni se ho strana neúspěšně pokusila vyloučit. Letos na konci února Foldyna oznámil odchod z ČSSD, představitelé strany konstatovali, že názorově se se sociální demokracií rozešel už dřív. Na počátku března SPD informovala, že Foldyna bude na třetím místě její kandidátky pro krajské volby v Ústeckém kraji.
SPD ve volbách v roce 2017 získala 22 poslaneckých křesel. Loni v březnu ale ze strany, a tím i z jejího poslaneckého klubu po sporu s Okamurou odešli Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová, kteří jsou nyní nezařazenými poslanci. Po vstupu Foldyny do klubu má nyní SPD 20 poslanců.