Praha - Předseda zelených Martin Bursík se ještě pokusí přesvědčit trojlístek poslanců strany, aby zvážili své NE americkému radaru.
Řekl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Bursík si myslí, že řada zelených podlehla u radaru emocím a tlaku, aby řekli ano nebo ne.
"Podlehli, namísto aby počkali na kompletní podklady a počkali si, až bude odtajněna ta hlavní dohoda i ty dvě doprovodné smlouvy," řekl Bursík. Podle šéfa zelených se takto zachovala zejména republiková rada strany.
Ta na svém posledním zasedání v Kolíně vytkla ministrům Bursíkovi a Stehlíkové, že radar ve vládě podpořili.
Chci ještě jednat
Bursík je přesvědčen, že po odtajnění obou smluv bude dobré vést s radarovými skeptiky uvnitř klubu debatu.
Návštěvu Riceové jsme sledovali online: Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru |
"Doporučím šéfovi klubu Přemyslu Rabasovi, aby - až budou ty dokumenty k dispozici - nabídl našim poslancům další kolo setkání s velvyslancem při NATO Štefanem Füllem, ministryní obrany Parkanovou i ministrem zahraničí Schwarzenbergem," uvedl.
Bursík chce podrobnou diskuzi nad jednotlivými odstavci a paragrafy smluv. "Měli bychom si uvědomit, co to vlastně znamená. Jestli je to skutečně dostatečný příslib vlády Spojených států," dodal.
Co bylo podepsáno: Přečtěte si sami, co stojí ve smlouvě o radaru
"Dialog neodmítám. Faktem zůstává, že přichází tzv. s křížkem po funuse. Očekávala jsem jej před podpisem smlouvy a také to, že paragrafy smlouvy jsou jen jedním z aspektů, které ovlivňují mé rozhodování. Ovšem pokud mě bude Martin Bursík přesvědčovat dosavadním silovým způsobem, mnoho šancí na úspěch mu nedávám," reagovala v SMS zprávě poslankyně Věra Jakubková.
Ratifikace až po volbách v USA
Vicepremiér Bursík se přiklání k tomu, aby k ratifikaci obou smluv došlo až po podzimní volbě prezidenta Spojených států. Do té doby bude podle něj dost času si dokumenty prostudovat.
Reakce Ruska: Můžeme sáhnout k vojenské odpovědi, varuje Moskva
"Já mám v sobě ještě pořád víru, že vznikne prostor pro věcnou debatu. V momentě, kdy bude ta dohoda podepsána, zveřejněna a poskytnuta poslancům, bude dost času na to, aby si to ti, kteří o to mají zájem, podrobně prostudovali a uvědomili si, co bylo vyjednáno. Kde jsou plusy a kde mínusy a třeba tam bude ještě prostor se k tomu věcně postavit," věří Bursík.
Zelení o radaru: Radar nezíská ani hlasy celé vlády. Liška ho nepodpoří Bursíkovi kritici chtěji mimořádný sjezd. Kvůli radaru Bursík: Zelení budou o radaru hlasovat podle svědomí |
Koalice v tuto chvíli nemá v Poslanecké sněmovně dostatek hlasů pro ratifikaci obou smluv. Proti jsou tři zelení poslanci, váhá lidovec Ludvík Hovorka. S hlavní smlouvou musí souhlasit většina z přítomných poslanců, pro smlouvu upravující podmínky pobytu amerických vojáků v Česku musí ale zvednout ruku 101 poslanců.