Radar nezíská ani hlasy celé vlády. Liška ho nepodpoří

Kateřina Eliášová
16. 6. 2008 0:00
Liška kritizuje vládu za to, že nemluví s opozicí
Radar nepodpořím, říká Liška
Radar nepodpořím, říká Liška | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Koalici bude chybět při hlasování ve sněmovně o radaru jeden "ministerský" hlas.

Ministr školství Ondřej Liška Aktuálně.cz řekl, že nepodpoří záměr vybudovat na českém území radarovou základnu.

"Já se budu držet svého hlasování ve vládě. Postoj v parlamentu nebude odlišný. Radar jsem nepodporoval a neplánuji ho podpořit," řekl Aktuálně.cz Liška, který se už zdržel hlasování, když radar projednávala vláda.

"Jak bych asi oddůvodnil to, že bych ve sněmovně hlasoval jinak než ve vládě," dodal ministr školství.

Otevřeně také kritizuje vládu za to, že nejednala o radaru s opozicí.

Podporu nedá radaru ani poté, co další ministr nominovaný do vlády zelenými - šéf diplomacie Karel Schwarzenberg - pohrozil rezignací, pokud radar ve sněmovně neuspěje.

Nejisté hlasy zelené

Liška zatím neřekl, jestli se zachová ve sněmovně jako při hlasování ve vládě, kde se při hlasování o česko-americké smlouvě zdržel.

Zvažuje, že by mohl hlasovat i proti. Každopádně s jeho hlasem nemůže při schvalování obou smluv koalice počítat

Své "ne" radaru zvažují vyslovit i dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová.

Čtěte více: Vláda posvětila smlouvu o radaru, Liška se zdržel

Odchod Schwarzenberga by byla škoda

Liška svůj postoj k radaru ve sněmovně sdělil Aktuálně.cz v den, kdy ministr Karel Schwarzenberg řekl agentuře Reuters, že nabídne rezignaci v případě, když sněmovna radar nepodpoří.

Koalice se při vyslovení nedůvěry od opozice zjevně nudí..
Koalice se při vyslovení nedůvěry od opozice zjevně nudí.. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Schwarzenberg opět mluví o rezignaci. Kvůli radaru

"To, jestli nabídne svoji rezignaci premiérovi, pokud ratifikace neprojde, je jeho legitimní rozhodnutí, které on určitě dostatečně zvážil. Je otázka, jestli premiér takovou rezignaci přijme nebo ne," uvedl Liška.

Podle Lišky by byl ale odchod Schwarzenberga "velká škoda".

Vláda měla jednat s opozicí

Liškovi vadí, že v problému radaru je politická scéna ostře rozdělena.

"Je na těch, kdo podporují radar, aby se zamysleli nad tím, jestli udělali dost pro to, aby našli pro tento projekt a pro ratifikaci té smlouvy podporu ve sněmovně. Já si myslím, že ne," řekl Aktuálně.cz Liška.

Podle něj by bylo silným gestem české zahraniční politiky, kdyby se ministrovi zahraničí, premiéru Topolánkovi a místopředsedovi vlády Alexandru Vondrovi podařilo pro radar vyjednat podporu i opozičních poslanců.

"Já na jejich místě bych udělal vše pro to, aby se tak stalo, jinak hrozí to, že ten projekt bude mít pouze omezenou legitimitu. Hrozí, že příští vláda, která by byla složena z opozičních stran, by tento projekt mohla zpochybnit a takové zpochyběnění by žádná vláda riskovat neměla," myslí si Liška.

Foto: Aktuálně.cz
V souvislostech:
Radar se zase odsouvá. Riceová přijede až v červenci
Vyjednavačka o radaru: Červený knoflík zmáčkne Američan
Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o americkém radaru

Za jiných podmínek ano

Liška nevyloučil, že se jeho názor ještě změní. Smlouvy o radaru by však podle něho měly být ratifikovány až poté, co se po prezidentských volbách ve Spojených státech změní tamní administrativa.

"Pokud by se vláda s tímto projektem a s jeho ratifikací rozhodla počkat na postoj příštího amerického prezidenta, dosáhlo by se výrazného pokroku v integraci do NATO, ukázalo by se, že tento projekt je promyšlen i z hlediska evropských bezpečnostích struktur, pak po splnění celé řady těchto podmínek bych byl ochoten uvažovat o změně svého postoje," uvedl ministr školství.

V souvislostech: Bursíkovi kritici chtěji mimořádný sjezd. Kvůli radaru

Vláda zatím souhlasila pouze se základní česko-americkou smlouvu, ta druhá, NATO-SOFA zatím není dojednaná. Do sněmovny se tak obě smlouvy dostanou nejdříve na podzim. Není zatím jasné, jestli bude vláda čekat až na změnu americké administrativy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy