reklama
 
 

Radar nezíská ani hlasy celé vlády. Liška ho nepodpoří

16. 6. 2008 0:00
Liška kritizuje vládu za to, že nemluví s opozicí

Praha - Koalici bude chybět při hlasování ve sněmovně o radaru jeden "ministerský" hlas.

Ministr školství Ondřej Liška Aktuálně.cz řekl, že nepodpoří záměr vybudovat na českém území radarovou základnu.

"Já se budu držet svého hlasování ve vládě. Postoj v parlamentu nebude odlišný. Radar jsem nepodporoval a neplánuji ho podpořit," řekl Aktuálně.cz Liška, který se už zdržel hlasování, když radar projednávala vláda.

"Jak bych asi oddůvodnil to, že bych ve sněmovně hlasoval jinak než ve vládě," dodal ministr školství.

Otevřeně také kritizuje vládu za to, že nejednala o radaru s opozicí.

Podporu nedá radaru ani poté, co další ministr nominovaný do vlády zelenými - šéf diplomacie Karel Schwarzenberg - pohrozil rezignací, pokud radar ve sněmovně neuspěje.

Nejisté hlasy zelené

Liška zatím neřekl, jestli se zachová ve sněmovně jako při hlasování ve vládě, kde se při hlasování o česko-americké smlouvě zdržel.

Zvažuje, že by mohl hlasovat i proti. Každopádně s jeho hlasem nemůže při schvalování obou smluv koalice počítat

Své "ne" radaru zvažují vyslovit i dvě zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová.

Čtěte více: Vláda posvětila smlouvu o radaru, Liška se zdržel

Odchod Schwarzenberga by byla škoda

Liška svůj postoj k radaru ve sněmovně sdělil Aktuálně.cz v den, kdy ministr Karel Schwarzenberg řekl agentuře Reuters, že nabídne rezignaci v případě, když sněmovna radar nepodpoří.

Schwarzenberg opět mluví o rezignaci. Kvůli radaru

"To, jestli nabídne svoji rezignaci premiérovi, pokud ratifikace neprojde, je jeho legitimní rozhodnutí, které on určitě dostatečně zvážil. Je otázka, jestli premiér takovou rezignaci přijme nebo ne," uvedl Liška.

Podle Lišky by byl ale odchod Schwarzenberga "velká škoda".

Vláda měla jednat s opozicí

Liškovi vadí, že v problému radaru je politická scéna ostře rozdělena.

"Je na těch, kdo podporují radar, aby se zamysleli nad tím, jestli udělali dost pro to, aby našli pro tento projekt a pro ratifikaci té smlouvy podporu ve sněmovně. Já si myslím, že ne," řekl Aktuálně.cz Liška.

Podle něj by bylo silným gestem české zahraniční politiky, kdyby se ministrovi zahraničí, premiéru Topolánkovi a místopředsedovi vlády Alexandru Vondrovi podařilo pro radar vyjednat podporu i opozičních poslanců.

"Já na jejich místě bych udělal vše pro to, aby se tak stalo, jinak hrozí to, že ten projekt bude mít pouze omezenou legitimitu. Hrozí, že příští vláda, která by byla složena z opozičních stran, by tento projekt mohla zpochybnit a takové zpochyběnění by žádná vláda riskovat neměla," myslí si Liška.

V souvislostech:
Radar se zase odsouvá. Riceová přijede až v červenci
Vyjednavačka o radaru: Červený knoflík zmáčkne Američan
Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o americkém radaru

Za jiných podmínek ano

Liška nevyloučil, že se jeho názor ještě změní. Smlouvy o radaru by však podle něho měly být ratifikovány až poté, co se po prezidentských volbách ve Spojených státech změní tamní administrativa.

"Pokud by se vláda s tímto projektem a s jeho ratifikací rozhodla počkat na postoj příštího amerického prezidenta, dosáhlo by se výrazného pokroku v integraci do NATO, ukázalo by se, že tento projekt je promyšlen i z hlediska evropských bezpečnostích struktur, pak po splnění celé řady těchto podmínek bych byl ochoten uvažovat o změně svého postoje," uvedl ministr školství.

V souvislostech: Bursíkovi kritici chtěji mimořádný sjezd. Kvůli radaru

Vláda zatím souhlasila pouze se základní česko-americkou smlouvu, ta druhá, NATO-SOFA zatím není dojednaná. Do sněmovny se tak obě smlouvy dostanou nejdříve na podzim. Není zatím jasné, jestli bude vláda čekat až na změnu americké administrativy.

autor: Kateřina Eliášová | 16. 6. 2008 0:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama