USA: Evropa se nenechá ruskou hrozbou znervóznit

Reuters, Redakce ZAH
9. 7. 2008 7:15
Moskva považuje smlouvu o radaru za vypovězení dohod
Riceová a Schwarzenberg po podpisu smlouvy o radaru.
Riceová a Schwarzenberg po podpisu smlouvy o radaru. | Foto: Ludvík Hradilek

Moskva - Ruská diplomacie rychle zareagovala na podpis smlouvy o umístění radaru americké protiraketové obrany, kterou odpoledne uzavřela v Praze za USA ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Agentura Interfax oznámila, že tento akt s okamžitou platností ruší rusko-americká jednání na téma protiraketového štítu.

Ve večerních hodinách přišla ještě ostřejší reakce. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že pokud budou součásti systému skutečně umístěny poblíž ruských hranic, může být země donucena zareagovat s pomocí vojenských prostředků.

Rusové zopakovali, že americký plán ohrožuje globální bezpečenost a návrhy Moskvy byly ze strany USA ignorovány.

Američané ve svém vyjádření označili ruskou reakci za "agresivní rétoriku".

"Myslím, že agresivní rétorika Ruska má Evropany znervóznit, aby se nechtěli stát součástí tohoto systému, ale věřím, že to tak nebude fungovat," řekl mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.

Podle něj protiraketový štít nepředstavuje pro Rusko žádnou hrozbu a ruské zbraně by jej bez problémů překonaly.

Jako za studené války

Podle vojenského analytika Pavla Felgenhauera používá Rusko rétoriku studené války, aby odradilo český parlament od ratifikace smlouvy s USA.

"Proto je prohlášení tak nespecifické, nicméně zní výhrůžně. Jde o psychologický tlak, podobný tomu, jaký Sovětský svaz používal v 80. letech, kdy USA rozmisťovaly v Evropě rakety středního doletu," vysvětlil pro agenturu Reuters Felgenhauer.

Pěkně jsme to řekli
Pěkně jsme to řekli | Foto: Ludvík Hradilek
Návštěvu Riceové jsme sledovali online:
Schwarzenberg a Riceová podepsali smlouvu o radaru

K rusko-americkým jednáním se zavázal prezident USA George Bush při loňské návštěvě Prahy. Chtěl tak uklidnit jednak českou opozici, jednak silná prohlášení tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Byl učiněn krok, který z našeho pohledu nepřispívá k bezpečnosti na evropském kontinentu. Ba co víc, bezpečnostní situaci zkomplikoval," cituje agentura Interfax vysoce postavený zdroj na ruském ministerstvu zahraničí, podle něhož dnešní podpis smlouvy v Praze znamená vypovězení dohody mezi Moskvou a Washingtonem o konzultacích ohledně rozvíjeného amerického systému.

Co bylo podepsáno: Přečtěte si sami, co stojí ve smlouvě o radaru

"Dokonce i ty polovičaté sliby týkající se posilování důvěry a monitoringu, které nám naši američtí partneři dali, byly nyní z jejich strany v podstatě zrušeny," uvedl tento nejmenovaný zdroj.

Kreml je dlouhodobě proti základně a radaru, považuje je za hrozbu pro svoji bezpečnost. Jako minimum požaduje stálou přítomnost svých expertů na základnách v Polsku i České republice.

Existenci trvajících těžko překlenutelných rozdílů v pohledu na americké vojenské základny ve střední a východní Evropě potvrdila i pondělní schůzka George Bushe s jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem na okraj jednání představitelů skupiny G8 v Japonsku. Oba prezidenti se v zásadě shodli, že se neshodnou. 

Čtěte více:

Rusko chce v Brdech stálé inspektory

Základny USA v Evropě odmítáme, potvrdil Medveděv

 

Právě se děje

Další zprávy