Počet obviněných z krácení daní z tabáku vzrostl na 24. Škoda činí 270 milionů

ČTK ČTK
23. 8. 2019 12:43
Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení daní, vzrostl na 24. Podle policie způsobili pachatelé škodu přes 270 milionů korun. Dva Češi, které kriminalisté pokládají za hlavní organizátory trestné činnosti, skončili ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení. Případ se týká nelegálního obchodování s tabákovými výrobky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Gang podle kriminalistů krátil od července 2016 daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnických osob. Celníci případ prověřovali od loňského srpna, a to mimo jiné na základě oznámení Finančního úřadu pro hlavní město Prahu. Sedm obviněných jsou cizinci, zbytek Češi.

Hlavní organizátoři údajně skrytě ovládali několik obchodních společností, v nichž působili jako statutární orgány tzv. bílí koně, tedy nastrčení lidé. "Přestože tyto společnosti nedisponovaly žádnými zaměstnanci, kancelářemi či jiným obvyklým vybavením k zabezpečení běžné podnikatelské činnosti, vykazovaly roční obraty v řádech desítek milionů korun," popsal mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

"Obchodní transakce se podle závěrů kriminalistů skládaly ze zcela fiktivních obchodů a dále faktických obchodů s cigaretami a tato celá konstrukce měla sloužit pouze ke krácení daní," doplnil policejní mluvčí.

Nakoupené cigarety gang podle Kaňkové prodával vietnamské komunitě především v západočeském pohraničí. "Hodnota zakoupených tabákových výrobků, které byly bez řádných prodejních dokladů prodány vietnamským obchodníkům, přesahuje jednu miliardu korun v základu daně," uvedla.

Uměle vytvořené obchodní společnosti podle ní také poskytovaly fiktivní faktury reálným firmám, převážně pracovním agenturám, čímž si snižovaly daňový základ.

Bezdomovec jednatelem

Celníci dále popsali, že dvojice organizátorů dosazovala za jednatele uměle vytvořených firem bezdomovce nebo sociálně slabé lidi, kteří na svá jména zakládali bankovní účty a přístupové kódy předávali hlavním pachatelům. "Dalším šetřením bylo zjištěno, že hlavní organizátoři jsou nemajetní, bez řádného příjmu, přesto žili velmi nákladným životem v pronajatých bytech," upozornila Kaňková.

Celníci a policisté provedli v tomto týdnu domovní prohlídky i prohlídky dalších prostor na 60 místech v Praze, Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji. Akce se zúčastnilo 110 policistů a 320 celníků. Zajistili majetek obviněných - domy, byty, auta, hotovost v různých měnách, akcie, šperky, zlaté mince či hodinky - ve výši zhruba 68 milionů korun. Našli také několik legálně i nelegálně držených střelných zbraní.

 

Právě se děje

Další zprávy