Policie vyšetřuje útok na Romy jako pokus o vraždu

Zpravodajská směna
18. 3. 2010 14:02
Dosud byl víkendový incident v Ostravě šetřen jako trestný čin obecného ohrožení
Foto: Policie ČR

Ostrava - Policie přehodnotila kvalifikaci víkendového žhářského útoku na romskou rodinu v ostravské osadě Bedřiška. Z obecného ohrožení se stal pokus o vraždu.

"Skutek byl takto kvalifikován, protože jednou z vyšetřovacích verzí, která je ale v současné době na stejné úrovni se všemi ostatními vyšetřovacími verzemi, je spáchání činu z rasových důvodů," informovala Aktuálně.cz mluvčí policie Soňa Štětínská.

Případem se zabývá speciální tým, ale policie je na informace skoupá. Štětínská pouze uvedla, že se stále čeká na výsledky expertíz.

"Vyhodnocení zajištěných stop z místa činu, které provádí policisté z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství, je samozřejmě především časově náročné," vysvětlila.

Dosud je tak známo jen to, že v neděli před čtvrtou hodinou ráno někdo vhodil do jednoho z domů zápalnou lahev. Ta se naštěstí nerozbila a 13letá dívka, která v místnosti spala, uhasila doutnák. Kromě ní bylo tou dobou v domě i několik dalších lidí.

Útok vyvolal vzpomínky na podobný případ, který se odehrál před necelým rokem ve Vítkově.

Tam čtveřice extremistů vhodila do domu romské rodiny hned tři láhve s hořlavinou. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji téměř dvouletá Natálka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Žháře čeká v půli května soud. Za trestný čin rasově motivované vraždy, kterou chtěli spáchat na více osobách, jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

 

Právě se děje

Další zprávy