Útok na Romy šetří 16 policistů, ale jen jeden odborník

Markéta Chaloupská
16. 3. 2010 14:50
Případ se odehrál v noci ze soboty na neděli krátce před čtvrtou hodinou ranní v ostravské osadě Bedřiška
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Nedělní žhářský útok na romskou rodinu v ostravské osadě Bedřiška vyšetřuje šestnáctičlenný tým kriminalistů, ale pouze jeden policejní odborník na extremismus.

"Byl zřízen speciální tým, který tvoří kriminalisté městského ředitelství Ostrava," řekla Aktuálně.cz mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.

"Jedná se hlavně o policisty, kteří se specializují na násilnou trestnou činnost. Odborník na extremismus je tam jeden, "dodala.

Případ se odehrál v noci ze soboty na neděli krátce před čtvrtou hodinou ranní. Neznámý útočník vhodil do domu romské rodiny zápalnou láhev. Ve dvojdomku žije osm lidí.

Molotovův koktejl zasáhl pokoj, ve kterém spala třináctiletá dívka. Tu ale rámus vzbudil a hořící láhev uhasila, a tak se nikomu z domu nic nestalo.

Stojí za činem radikálové?

Co bylo motivem činu a jestli za útokem stojí extremisté, policie vyšetřuje.

Podle Českého rozhlasu se v minulosti v obci pohybovali pravicoví radikálové. Jeden z místních obyvatel rozhlasu řekl, že ho přímo v této lokalitě v minulosti oslovili pravicoví radikálové. Zajímali se o to, jak se starousedlíkům žije s romskými rodinami a jaké tam mají problémy.

Romové: Chceme specialisty

Právní zmocněnec vítkovské rodiny Markus Pape postup ostravské policie kritizuje. Podle něj by policie měla nasadit i krajské policisty, nejen okresní kriminalisty.

Již během prvních střetů těžkooděnců s extremisty začal hořet vůz Městské policie Litvínov.
Již během prvních střetů těžkooděnců s extremisty začal hořet vůz Městské policie Litvínov. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Krajští mají k dispozici operativní techniku a prostředky," míní.

Ostravská policie se ale brání, podle mluvčí spolu obě policejní složky spolupracují.

O případ se zajímá i policejní prezident Oldřich Martinů. Specialisty na extremismus se ale do Ostravy poslat nechystá.

"Pan policejní prezident je průběžně informován. Vyšetřování vedou policisté z Moravskoslezského kraje, nám nepřísluší do toho zasahovat," říká k tomu tiskový mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Problémy v kraji

V Moravskoslezském kraji jde v posledních letech nejméně o třetí podobný útok. Podle známého občanského aktivisty indického původu Kumara Vishwanathana je to tím, že v kraji řádila jedna skupina pachatelů. A ta byla dopadena až v souvislosti s případem popálení malé Natálky.

"Do té doby nikdy nebyly tyto případy objasněny. Docházelo jen k menším škodám. Všechno se to ale změnilo s Natálkou," míní Kumar Vishwanathan.  

Případ Bedřiška se podle něj vymyká.

"Tento incident je pro mě záhadou. Nevypadá to na profesionální útok jako ve Vítkově."

Žháři čekjí na soud

Loni v dubnu zaútočili zápalnými lahvemi čtyři extremisté, do domu romské rodiny podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji téměř dvouletá Natálka, která utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Otec popálené Natálky
Otec popálené Natálky | Foto: Tomáš Netočný

Čtveřice žhářů, již policie zadržela, čeká ve vazbě na soud, který začne u Krajského soudu v Ostravě 11. května. Policie muže obvinila z rasově motivované vraždy, kterou obvinění chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

V září 2008 zase někdo hodil zápalnou láhev do přízemního bytu romské rodiny v Bruntále, od které začalo hořet vybavení kuchyně. V bytě v té době spalo pět lidí, nikdo nebyl zraněn.

Podobná událost se odehrála v červnu 2007 ve Vrbně pod Pradědem, kdy neznámí žháři hodili kolem zápalnou láhev do domku romské rodiny. V domě bylo pět lidí, dva dospělí a tři děti. Nikomu se nic nestalo.  

 

Právě se děje

Další zprávy