Tajné diskuze: Neonacisté přejí smrt popálené Natálce

Michal Štůsek Michal Štůsek
30. 12. 2009 15:33
Policisté zatím vše prověřují. Najdou autory?

Praha - Sdružení Antifa na svých stránkách včera zveřejnilo přepis dvou internetových diskuzí, o které se následně začala zajímat policie. Mluvčí Severomoravské policie Stanislav Sobol Aktuálně.cz potvrdil, že kriminalisté zveřejněné informace prověřují.

"V tuto chvíli prověřujeme, kdo informace na diskusní fórum a Facebook umístil," konstatoval mluvčí. Podle jeho slov však nelze předpokládat, že kriminalisté vše vyřeší během několika dní.

Společným tématem obou diskuzí je dubnový žhářský útok ve Vítkově a jeho hlavní oběť - tříletá Natálka. Účastníci diskuze jsou podle doloženého monitoringu sympatizanti s extrémní pravicí, členové neonacistických organizací nebo Dělnické strany.

První přepis, respektive výběr těch nejkontroverznějších reakcí a názorů, pochází ze skrytého fóra serveru hooligans.cz a je z období krátce po útoku. Zúčastnění v diskusi s činem otevřeně sympatizují a podporují jej.

Kritika z vlastních řad

Výjimkou je neonacista Antifou identifikovaný jako Martin Hrach, který prý v debatě jako jediný tento čin kritizuje. V přepisu však jeho názor zveřejněn není.

"Učinil tak v pokračování této diskuse, kdy řekl, že útok byl nesmyslný, a že útok například na dům romského mafiána by byl vnímal jinak," stojí v článku Antify, který nemá uvedeného autora.

Obdobný postoj již dříve na stránkách Autonomních nacionalistů prezentoval zakladatel Národního odporu Filip Vávra. Veřejné odsouzení útoku však bylo po čase ze stránek staženo.

Druhá část přepisu je převzatá ze sociální sítě Facebook, kde statut uživatele Jana Fuksy vyvolal vášnivou diskuzi plnou rasistických urážek i výhružek. Hlavním terčem se stala tříletá Natálka Siváková a lidé, kteří popálené holčičce poslali k Vánocům dárek.

"Ti, kteří posílají i sebemenší dárečky nějaké barevné holce, si nezaslouží žít v bílé společnosti, jednoho dne je vyselektujeme. Běloch, který se sníží k něčemu takovému, je pro mě na horší úrovni než všichni cikáni světa," prohlašuje Fuksa, který podle Antify před rokem kandidoval za Dělnickou stranu v krajských volbách.

Anna Siváková, Pavel Kudrik a dvě z jejich čtyř dětí.
Anna Siváková, Pavel Kudrik a dvě z jejich čtyř dětí. | Foto: Petra Sasínová

Dokáží najít autory?

Zveřejněné informace rychle vyvolaly emotivní reakce veřejnosti i jednotlivých institucí.

"Liga proti antisemitismu vyjadřuje znepokojení nad nárůstem rasistické agrese v naší zemi a vyzývá všechny zodpovědné orgány, instituce a spřízněné občanské iniciativy, aby nemlčely a učinily razantní kroky k vyšetření těchto projevů a k potrestání těch, u nichž bude prokázáno přestoupení zákonů České republiky," stojí v dnešním veřejném prohlášení předsedkyně Ligy proti antisemitismu Věry Tydlitátové.

Rasistické příspěvky rovněž odsoudilo občanské sdružení JORDAN-CZ-EU a mezinárodní společenství na Obranu lidských práv Iustitia Vera. Společně pak vyzvaly české orgány, aby celou věc prošetřily.

Policie však nemá v tomto případě snadnou úlohu. Expert na právo informačních technologií z brněnské Masarykovy univerzity Radim Polčák konstatuje, že nebude jednoduché prokázat konkrétním osobám autorství příspěvků.

"Anonymita uživatelů internetu každopádně není absolutní, takže šance na zjištění konkrétního pachatele a prokázání jeho viny v tomto případě nesporně je," dodává.

Podle Polčáka se však protizákonně zachovala také Antifa, když zveřejnila neveřejné diskuze, a to dokonce včetně identit a fotografií jejich údajných aktérů.

"Antifa měla v tomto případě především předat své informace policii a počkat na výsledek vyšetřování. Tím, že tyto informace, navíc opatřené vlastním hodnotícím komentářem, zveřejnila na svém webu, vystavuje se sama nebezpečí právního postihu ze strany těch, jimž tím zasáhla do práva na ochranu osobnosti," vysvětluje chybný krok sdružení. Sám si však nemyslí, že by neonacisté v případě podání žaloby soudní spor vyhráli. 


 

Právě se děje

před 35 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 38 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy