Tajné diskuze: Neonacisté přejí smrt popálené Natálce

Michal Štůsek Michal Štůsek
30. 12. 2009 15:33
Policisté zatím vše prověřují. Najdou autory?

Praha - Sdružení Antifa na svých stránkách včera zveřejnilo přepis dvou internetových diskuzí, o které se následně začala zajímat policie. Mluvčí Severomoravské policie Stanislav Sobol Aktuálně.cz potvrdil, že kriminalisté zveřejněné informace prověřují.

"V tuto chvíli prověřujeme, kdo informace na diskusní fórum a Facebook umístil," konstatoval mluvčí. Podle jeho slov však nelze předpokládat, že kriminalisté vše vyřeší během několika dní.

Společným tématem obou diskuzí je dubnový žhářský útok ve Vítkově a jeho hlavní oběť - tříletá Natálka. Účastníci diskuze jsou podle doloženého monitoringu sympatizanti s extrémní pravicí, členové neonacistických organizací nebo Dělnické strany.

První přepis, respektive výběr těch nejkontroverznějších reakcí a názorů, pochází ze skrytého fóra serveru hooligans.cz a je z období krátce po útoku. Zúčastnění v diskusi s činem otevřeně sympatizují a podporují jej.

Kritika z vlastních řad

Výjimkou je neonacista Antifou identifikovaný jako Martin Hrach, který prý v debatě jako jediný tento čin kritizuje. V přepisu však jeho názor zveřejněn není.

"Učinil tak v pokračování této diskuse, kdy řekl, že útok byl nesmyslný, a že útok například na dům romského mafiána by byl vnímal jinak," stojí v článku Antify, který nemá uvedeného autora.

Obdobný postoj již dříve na stránkách Autonomních nacionalistů prezentoval zakladatel Národního odporu Filip Vávra. Veřejné odsouzení útoku však bylo po čase ze stránek staženo.

Druhá část přepisu je převzatá ze sociální sítě Facebook, kde statut uživatele Jana Fuksy vyvolal vášnivou diskuzi plnou rasistických urážek i výhružek. Hlavním terčem se stala tříletá Natálka Siváková a lidé, kteří popálené holčičce poslali k Vánocům dárek.

"Ti, kteří posílají i sebemenší dárečky nějaké barevné holce, si nezaslouží žít v bílé společnosti, jednoho dne je vyselektujeme. Běloch, který se sníží k něčemu takovému, je pro mě na horší úrovni než všichni cikáni světa," prohlašuje Fuksa, který podle Antify před rokem kandidoval za Dělnickou stranu v krajských volbách.

Anna Siváková, Pavel Kudrik a dvě z jejich čtyř dětí.
Anna Siváková, Pavel Kudrik a dvě z jejich čtyř dětí. | Foto: Petra Sasínová

Dokáží najít autory?

Zveřejněné informace rychle vyvolaly emotivní reakce veřejnosti i jednotlivých institucí.

"Liga proti antisemitismu vyjadřuje znepokojení nad nárůstem rasistické agrese v naší zemi a vyzývá všechny zodpovědné orgány, instituce a spřízněné občanské iniciativy, aby nemlčely a učinily razantní kroky k vyšetření těchto projevů a k potrestání těch, u nichž bude prokázáno přestoupení zákonů České republiky," stojí v dnešním veřejném prohlášení předsedkyně Ligy proti antisemitismu Věry Tydlitátové.

Rasistické příspěvky rovněž odsoudilo občanské sdružení JORDAN-CZ-EU a mezinárodní společenství na Obranu lidských práv Iustitia Vera. Společně pak vyzvaly české orgány, aby celou věc prošetřily.

Policie však nemá v tomto případě snadnou úlohu. Expert na právo informačních technologií z brněnské Masarykovy univerzity Radim Polčák konstatuje, že nebude jednoduché prokázat konkrétním osobám autorství příspěvků.

"Anonymita uživatelů internetu každopádně není absolutní, takže šance na zjištění konkrétního pachatele a prokázání jeho viny v tomto případě nesporně je," dodává.

Podle Polčáka se však protizákonně zachovala také Antifa, když zveřejnila neveřejné diskuze, a to dokonce včetně identit a fotografií jejich údajných aktérů.

"Antifa měla v tomto případě především předat své informace policii a počkat na výsledek vyšetřování. Tím, že tyto informace, navíc opatřené vlastním hodnotícím komentářem, zveřejnila na svém webu, vystavuje se sama nebezpečí právního postihu ze strany těch, jimž tím zasáhla do práva na ochranu osobnosti," vysvětluje chybný krok sdružení. Sám si však nemyslí, že by neonacisté v případě podání žaloby soudní spor vyhráli. 


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy