Čtveřice žhářů z Vítkova půjde k soudu na jaře

ČTK ČTK
9. 2. 2010 13:50
Za pokus o rasově motivovanou vraždu jim hroží až 15 let
Foto: Tomáš Netočný

Vítkov - Státní zástupkyně podala ke Krajskému soudu v Ostravě obžalobu v kauze Vítkov. Soud se čtveřicí pravicových radikálů pravděpodobně začne do jara. Potvrdila to dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Policie muže obvinila z rasově motivované vraždy, kterou obvinění chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest či doživotí.

"Spis má celkem 3000 stran. Soudce, kterému bude případ přidělen, se s ním bude muset nejprve seznámit. Předpokládám, že hlavní líčení bude nařízeno během několika málo měsíců," řekla Bilíková.

Žháři na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Policie obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše a Václava Cojocaru, oba z Opavy. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova na Bruntálsku. Všichni patří k příznivcům krajní pravice.

Tři obvinění nějakým způsobem projevili nad činem lítost. Jeden napadené rodině poslal omluvný dopis, další hovoří o tom, že by nejraději vzal čas zpět. Ale jen jeden během vyšetřování spolupracoval a vypovídal.

"U něj se to dá pokládat za projev jisté lítosti. U ostatních je složité se k tomu vyjádřit," řekla Bilíková.

Malá Natálka utrpěla při požáru popáleniny na 80 procentech těla. Na 60 procentech byla kůže v celé tloušťce spálená a jednalo se o popáleniny třetího stupně. Právě na tyto plochy lékaři museli transplantovat kůži. Na 20 procentech těla měla popáleniny druhého stupně.

Třikrát během léčby museli lékaři bojovat s rozsáhlou sepsí, kdy byl stav dítěte velmi kritický. Otravy se jim podařilo překonat silnými antibiotiky.

"Po lékařské stránce byla léčba velmi náročná. Tak malé dítě s tak rozsáhlým zraněním u nás v republice ještě nepřežilo," řekl zástupce primářky ostravského popáleninového centra Michal Kadlčík.

 

Právě se děje

Další zprávy