Obviněný za Vítkov vyvázl z jiného útoku s podmínkou

Petra Sasínová
4. 11. 2009 11:30
Dva útočnící odešli od soudu s tresty, jeden s podmínkou, druhý s tvrdým vězením

Bruntál - Hrozí mu mnoho let vězení za žhářský útok na romskou rodinu z Vítkova, při kterém byla těžce popálená dvouletá Natálka. Dnes si David Vaculík z Horního Benešova odnesl od soudu šestiměsíční podmínku za jiný útok.

Vaculíka, který je spolu s dalšími třemi mladíky obviněn z vítkovského zločinu, potrestala soudkyně okresního soudu v Bruntále za útok na účastníky metalového koncertu v Rýmařově loni v říjnu.

Společně s ním byl obžalován i uznán vinným z výtržnictví také vůdčí opavský neonacista Tomáš Vassiov. Ten si podle verdiktu odsedí dva roky ve vězení, protože už byl v podmínce po podmínečném propuštění z věznice za brutální napadení romských mladíků.

Mlčeli, pak se odvolali

Oba muži striktně odmítali vypovídat na policii i před soudem. Oba se proti rozsudku ihned odvolali. Jejich obhájce žádal zproštění viny kvůli nedostatku důkazů.

Příznivci krajní pravice si vybrali jako terč rýmařovský klub Erna, kde se hrála muzika, která je podle nich pokleslá a propaguje drogy. Podle bruntálské soudkyně byl útok předem naplánovaný a účastnilo se ho kromě dvou obžalovaných ještě asi dalších deset lidí.

Pouze Vaculíka a Vassiova se však podařilo odhalit, a to mimo jiné díky telekomunikačním výpisům, které zachytily v Rýmařově jejich mobilní telefony.

"Jeden mladík nejprve hodil do klubu, ve kterém bylo asi osmdesát lidí, slzný granát, vznikla panika. U obou východů je čekali muži v černém maskovaní kuklami, šátky a kupcemi, kteří byli ozbrojeni tyčemi a teleskopickými obušky," uvedla soudkyně Kikerlová.

Když lidé z klubu vybíhali, hoši v černém je bili hlava nehlava. Jeden mladík utrpěl otřes mozku, měl zlomený nos a další poranění. Nepodařilo se zjistit, kdo konkrétně ho bil. "Ke zranění dalších lidí nedošlo jen šťastnou náhodou," zdůraznila státní zástupkyně Kateřina Krčová.

Obušek odhodil před zadržením

Nikdo z poškozených nebyl schopen útočníky poznat, protože prý vypadali všichni stejně. Policie však podle popisu rýmařovských policistů zadržela podezřelou skupinu později večer v Bruntálu. Byly mezi nimi známé firmy jako Vassiov. A našli u nich mimo jiné obušky. Jeden podle soudkyně odhodil před zadržením právě Vassiov.

Pětadvacetiletý David Vaculík dostal mírnější trest, protože byl sice jednou odsouzen ze podobný útok na účastníky diskotéky v Opavě, avšak soud tehdy upustil od jeho potrestání, takže mu zůstal čistý trestní rejstřík. Vassiov má za sebou mnohem bohatší trestní minulost.

Jako svědek byl do Bruntálu předvolán i další podezřelý z vypálení vítkovského domu - Václav Cajocaru. Oba muže, kteří jsou několik měsíců ve vyšetřovací vazbě v Ostravě, přivezla k soudu v poutech eskorta.

Cajocaru nikoho neshodil

Václavu Cajocarovi údajně jeden z obviněných z Rýmařova tehdy volal. Nelze vyloučit, že se útoku také nějak účastnil nebo o něm věděl.

Soud se ale od něho vůbec nic nedozvěděl. Také odmítl mluvit, i když soudkyně zajistila, aby vypovídal s vyloučením veřejnosti. V případě útoku ve Vítkově byl Cajocaru sdílnější. Přiznal, že byl na místě, avšak netušil prý, že jde o obydlený dům. Tak se zatím hájí.

Za žhářský útok na romskou rodinu z Vítkova je kromě Vaculíka a Cajocaru obviněn Jaromír Lukeš a Ivo Müller.

Jediný Vaculík, který mimo jiné sponzoroval Dělnickou stranu, zatím o žhářském útoku vůbec nevypovídal.

Jeho kumpán Tomáš Vassiov, jenž byl ve spojení s Autonomními nacionalisty, byl v roce 2003 odsouzen za jeden z nejzávažnějších rasově motivovaných útoků v Moravskoslezském kraji v minulých letech. S dalšími mladíky napadli roku 2001 v Ostravě tři mladé Romy. Jednoho vážně pobodali.

Dnes byl rozsudkem evidentně zdrcen. Ve vězení si odseděl už tři roky. Pokud neuspěje s odvoláním, půjde tam znovu. Soudkyně také rozhodla, že mu zabavuje teleskopický obušek, i když se k němu Vassiov nehlásil.

David Vaculík má mít šestiměsíční trest podle verdiktu soudkyně podmíněně odložený na zkušební dobu dva roky.

Vyšetřování vítkovské kauzy zřejmě potrvá ještě měsíce.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Němečtí sociální demokraté mají nové vedení, předsedy se stali Eskenová a Walter-Borjans

Novými předsedy německé vládní sociální demokracie (SPD) se v pátek stali členka Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska Saskia Eskenová a exministr financí Severního Porýní-Vestfálska Norbert Walter-Borjans. Rozhodl o tom sjezd SPD v Berlíně, který tak potvrdil výsledky celostranického hlasování z konce listopadu. Oba politici, kteří mají stranu vyvést z hluboké krize, jsou vnímáni jako kritici vlády velké koalice SPD a CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy