Praha - Pražská policie už zná totožnost několika maskovaných mužů, kteří během sobotní demonstrace vyprovokovali potyčku na Malé Straně. "Jedná se o radikální extremisty z fotbalového prostředí," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že muži jsou podezřelí ze dvou přestupků.
Vazbu výtržníků na fotbalové hooligans popsali na svém webu také zástupci antifašistické akce, krajní levice, která neonacistickou scénu dlouhodobě sleduje. S tvrzením policie se tak ve své podstatě shodují. "Facebooková stránka We are here at home zveřejnila video, ve kterém se snaží dokázat, že skupina neonacistů ve skutečnosti byla skupinou policejních provokatérů. My jsme mezi nimi však našli notoricky známé slávistické chuligány a neonacisty,“ píše antifa.
K propojení mezi radikální pravicí a fanoušky Slavie Praha se vyjádřil mluvčí týmu Jiří Vrba: "Odmítáme jakékoliv spojování našeho klubu v souvislosti s činy jednotlivců na akcích, které nemají svým charakterem nic společného ani s naším klubem, ani s fotbalem, jako takovým,“ uvedl. Podle něj současně Slavia ctí mezinárodně prosazovanou filozofii oddělení fotbalu od politiky a jako klub tak zůstává striktně apolitický.
"Nejsme žádný spolek junáků, abychom si dělali dobrou image, jsme fotbaloví fanoušci, slávisti, na tribunu chodí třeba čtyři tisíce lidí, takže rozhodně nebudeme řešit takové věci, je to čistě jejich volba, jejich věc, co dělají v sobotu odpoledne a absolutně to nebudeme řešit,“ doplňuje klub předák kotle sešívaných Lukáš Vala alias Strašák.
Tajemný muž v hnědé bundě
Velký zájem kromě maskovaných mužů vyvolaly v sobotu i záběry muže v hnědé bundě, který vedle skupiny agresorů stojí a komunikuje s ní. Během dvou dnů vzniklo několik teorií, nejčastěji se objevovala ta, podle které je právě on hlavním řídícím celé akce. Policie se však i v tomto případě snaží uvést věci na pravou míru.
"Jednalo se o kriminalistu, který byl velen na sobotní bezpečnostní opatření, a jeho úkolem bylo mimo jiné eliminovat možné střety názorově odlišných skupin,“ vysvětluje Daněk.
Do třetice policie vysvětluje i moment, kdy se jeden z útočníků na chvíli skryl v jednom z domů ulice, kde střet probíhal. "Z našich zjištění a vyhodnocením pořízených záznamů vyplývá, že se jednalo o náhodný vstup resp. vpád účastníka protestu, který zde hledal útočiště," vysvětluje mluvčí a současně potvrzuje, že dům na adrese Thunovská 9, opravdu patří ministerstvu vnitra, jak se už během neděle objevilo na sociálních sítích i v médiích.
Jestli stejná skupina maskovaných mužů v sobotu večer zaútočila na sociální centrum Klinika na Žižkově, policie neuvedla.
Policie odmítá kritiku
Pražská policie se také ohradila proti kritice, která se na ni po sobotních demonstracích vznesla. Vedení pražské policie nechá opatření zkontrolovat. Výsledky budou známy do dvou týdnů. Na webu informovala policejní mluvčí Andrea Zoulová. Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) očekává, že vláda dostane od ministerstva vnitra souhrnné hodnocení víkendových událostí.
"Přesvědčil jsem se jak na řídícím štábu, tak i přímo v ulicích metropole, že policisté i kriminalisté v rámci bezpečnostního opatření postupovali striktně dle zákona s maximálním využitím metod a prostředků antikonfliktní komunikace. Jejich profesionální nasazení a přístup velice oceňuji, policisté tak zabránili nejednomu vyostření situace," uvedl v prohlášení ředitel pražské policie Miloš Trojánek.
Kontrola bezpečnostních opatření a práce policie při demonstracích bude hotová do dvou týdnů, jak požaduje ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že policie svou roli zvládla.
O sobotních událostech se podle Dienstbiera hovořilo i na pondělním jednání vlády, ale bez formálního závěru, protože téma bylo zařazeno do bodu "různé". Události by podle něj mělo vyhodnotit ministerstvo vnitra. "Očekávám, že dostaneme souhrnnou informaci z hlediska hodnocení toho, co se dělo o uplynulém víkendu," řekl novinářům Dienstbier.