Žalobce chce poslat bývalého šéfa Homolky do vazby

Radek Nohl Radek Nohl
27. 6. 2014 7:12
Vladimír Dbalý je ze čtyř obviněných jediným, pro kterého státní zástupce požaduje vazbu. Obává se jeho útěku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní zástupce navrhl pro bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vazbu.

Žalobce má podle informací deníku Aktuálně.cz obavu, že bude ovlivňovat svědky, uteče nebo se bude skrývat.

Dbalý je přitom jediným obviněným v kauze údajně předražené nemocniční zakázky za 174 milionů, pro kterého státní zástupce Zdeněk Matula vazbu žádá. Další tři stíhaní lidé byli již propuštěni na svobodu. "Podal jsem návrh na jednu osobu," řekl Aktuálně.cz Matula.

Protikorupční policie stíhá Dbalého, primáře chirurgie Michala Toběrného, někdejšího ředitele dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical Petra Kutila a bývalého zaměstnance ministerstva zdravotnictví Pavla Kocourka.

Podle policie se měli podílet na manipulaci se soutěží, v níž nemocnice hledala firmu na skenování chorobopisů. Vítězi sice zaplatila vysoutěženou částku, zakázku ale měla podle detektivů nakonec dělat úplně jiná spoelčnost za tříčtvrtinovou cenu. Zbytek si mezi sebe obvinění rozdělit.

Státní zástupce Zdeněk Matula dříve uvedl, že čtveřice si tak měla trestnou činností přijít na více než 53 milionů korun. Policie kvůli kauze zasahovala na několika místech, byla i v areálu nemocnice v doprovodu lékaře Toběrného.

Chirurgovi navíc hrozí vyhazov. Současný ředitel Homolky Michal Šetlík totiž naznačil, že pokud se prokáže účast současných zaměstnanců nemocnice v kauze, sáhne k personálním změnám. A nebude přitom čekat na výsledky vyšetřování a případný soud.

Šetlík se od začátku od celého případu distancuje a tvrdí, že vešekerá odpovědnost jde za jeho předchůdcem a za bývalým vedením nemocnice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína nebude tolerovat zasahování zahraničí v otázce Tchaj-wanu, varoval Peking

Z Pekingu ve středu zaznělo, že Čína nebude tolerovat intervenci zahraničních sil v otázce Tchaj-wanu. Na "tajné dohody" proto bude důrazně reagovat. Informovala o tom agentura Reuters. Tchaj-wan v úterý ohlásil dosud největší narušení svého vzdušného prostoru v jednom dni - vletělo do něj 28 čínských vojenských letounů. Zpráva přišla nedlouho poté, co lídři zemí skupiny G7 Čínu zkritizovali za její kroky v některých oblastech a zdůraznili důležitost míru a stability v Tchajwanském průlivu.

"Nikdy nebudeme tolerovat pokusy o získání nezávislosti nebo svévolný zásah zahraničních sil do otázky Tchaj-wanu, takže musíme na tyto tajné dohody rázně reagovat," sdělil ve středu na tiskové konferenci mluvčí kanceláře čínské vlády pro záležitosti Tchaj-wanu Ma Siao-kuang. Na dotaz, zda čínské narušení tchajwanského vzdušného prostoru souviselo s prohlášením lídrů zemí G7, odvětil, že za napětí může tchajwanská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy