Ministr nařídí Homolce: Zrušte dceřiné firmy, nakupujte sami

Domácí Domácí
25. 6. 2014 12:10
Pochybné zakázky a podezřelé toky peněz ve státní Nemocnici Na Homolce přiměly ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka k ráznému kroku: zakáže řediteli obchodovat přes vlastní firmy.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní Nemocnice Na Homolce bude muset zrušit své dceřiné společnosti, přes které nakupuje léky a materiál. Řediteli Michalu Šetlíkovi to ještě tento týden přímo nařídí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Pošlu řediteli naprosto jasný příkaz. Musí zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích, tedy dceřiné společnosti zrušit a nakupovat přímo do nemocnice," řekl ministr pro server IHNED.cz.

Němečkův pokyn přichází v době, kdy kolem Homolky a jejích podezřelých nákupů krouží policie. Ve středu protikorupční detektivové zatkli čtyři lidi kvůli zakázce na skenování chorobopisů za 174 milionů korun.

Jména podezřelých dozorové pražské vrchní státní zastupitelství neuvedlo, podle informací serveru Lidovky.cz jsou mezi zadrženými bývalý generální ředitel pražské nemocnice Vladimír Dbalý a nynější primář chirurgie Michal Toběrný.

Na pochybné zakázky Homolky v minulosti opakovaně upozorňoval protikorupční nadační fond. Šlo zejména o pronájem skladů, které nemocnice poskytla firmě KTH (dříve Alseda).

Kvůli této zakázce policie navštívila nemocnici letos v dubnu a později provedla ještě prohlídky v advokátní kanceláři MSB Legal, která zastupuje mimo jiné i podnikatele Ivo Rittiga stíhaného v jiných dvou kauzách.

Zavedená praxe, která neplatí

Homolka využívá k nákupům a dalším obchodům své dceřiné firmy i přes to, že zákon už několik let podobný postup zdravotnických zařízení neumožňuje. Homolka však využívá toho, že norma neplatí zpětně, a systém tak bez přerušení funguje už patnáct let.

Ředitel Michal Šetlík však popírá, že by peníze mohly být prostřednictvím dceřiných firem vyváděny mimo nemocnici. "Naopak se do ní jejich prostřednictvím dostávají," argumentuje bývalý neurochirurg.

"To sice může být pravda, ale myslím, že to může vyvolávat jisté pochybnosti," oponuje ministr zdravotnictví.

Podle Mladé fronty Dnes dceřiná firma Holte Medical nakoupila v letech 2011 až 2013 pro nemocnici léky, zdravotnický materiál a další služby za 3,3 miliardy korun. Podle auditu zadaného ministerstvem zdravotnictví si účtovala marži 8,8 procenta a prý není jasné, co se s těmito penězi dělo.

Ministr Němeček nyní čeká na závěrečné výsledky ministerské kontroly.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy