Ministr nařídí Homolce: Zrušte dceřiné firmy, nakupujte sami

Domácí Domácí
25. 6. 2014 12:10
Pochybné zakázky a podezřelé toky peněz ve státní Nemocnici Na Homolce přiměly ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka k ráznému kroku: zakáže řediteli obchodovat přes vlastní firmy.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní Nemocnice Na Homolce bude muset zrušit své dceřiné společnosti, přes které nakupuje léky a materiál. Řediteli Michalu Šetlíkovi to ještě tento týden přímo nařídí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"Pošlu řediteli naprosto jasný příkaz. Musí zavést systém, který je standardní ve všech jiných přímo řízených nemocnicích, tedy dceřiné společnosti zrušit a nakupovat přímo do nemocnice," řekl ministr pro server IHNED.cz.

Němečkův pokyn přichází v době, kdy kolem Homolky a jejích podezřelých nákupů krouží policie. Ve středu protikorupční detektivové zatkli čtyři lidi kvůli zakázce na skenování chorobopisů za 174 milionů korun.

Jména podezřelých dozorové pražské vrchní státní zastupitelství neuvedlo, podle informací serveru Lidovky.cz jsou mezi zadrženými bývalý generální ředitel pražské nemocnice Vladimír Dbalý a nynější primář chirurgie Michal Toběrný.

Na pochybné zakázky Homolky v minulosti opakovaně upozorňoval protikorupční nadační fond. Šlo zejména o pronájem skladů, které nemocnice poskytla firmě KTH (dříve Alseda).

Kvůli této zakázce policie navštívila nemocnici letos v dubnu a později provedla ještě prohlídky v advokátní kanceláři MSB Legal, která zastupuje mimo jiné i podnikatele Ivo Rittiga stíhaného v jiných dvou kauzách.

Zavedená praxe, která neplatí

Homolka využívá k nákupům a dalším obchodům své dceřiné firmy i přes to, že zákon už několik let podobný postup zdravotnických zařízení neumožňuje. Homolka však využívá toho, že norma neplatí zpětně, a systém tak bez přerušení funguje už patnáct let.

Ředitel Michal Šetlík však popírá, že by peníze mohly být prostřednictvím dceřiných firem vyváděny mimo nemocnici. "Naopak se do ní jejich prostřednictvím dostávají," argumentuje bývalý neurochirurg.

"To sice může být pravda, ale myslím, že to může vyvolávat jisté pochybnosti," oponuje ministr zdravotnictví.

Podle Mladé fronty Dnes dceřiná firma Holte Medical nakoupila v letech 2011 až 2013 pro nemocnici léky, zdravotnický materiál a další služby za 3,3 miliardy korun. Podle auditu zadaného ministerstvem zdravotnictví si účtovala marži 8,8 procenta a prý není jasné, co se s těmito penězi dělo.

Ministr Němeček nyní čeká na závěrečné výsledky ministerské kontroly.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy