Kauza Homolka: Bývalý ředitel Dbalý odmítl vypovídat

ČTK ČTK
26. 6. 2014 17:17
Vladimír Dbalý je s dalšími třemi lidmi obviněný ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: FN Motol

Praha - Kriminalisté chtěli vyslechnout exšéfa pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého obviněného s dalšími třemi lidmi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Podle jeho advokáta Daniela Teleckého ale Dbalý odmítl vypovídat.

Telecký přišel do budovy protikorupční policie v centru Prahy po 13:00 a byl tam přes dvě hodiny. Poté hovořil s novináři, nechtěl ale sdělit podrobnosti o případu. Potvrdil pouze, že zastupuje Dbalého kvůli podezření kolem digitalizace chorobopisů.

"Jsou k tomu prováděny úkony. Jsme v přípravné fázi, bude se dál rozhodovat. Využili jsme práva nevypovídat," dodal.

Policie lékaře prý zadržela krátce po jeho noční službě. "Teď se dostáváme do 48. hodiny, kdy mu vlastně nebyl umožněn spánek, což mi zavání spánkovou deprivací. Druhá věc je, že před samotnou realizací moje kancelář hovořila se zde přítomným vyšetřovatelem a nabízeli jsme součinnost," uvedl Telecký.

Zatím podle něj není jasné, jestli bude policie navrhovat uvalení vazby.

V budově protikorupční policie se zdržel zhruba hodinu také advokát a exšéf pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula. S novináři odmítl hovořit a nechtěl upřesnit, koho v případu zastupuje.

Policie obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů Nemocnice Na Homolce ve středu. Údajně postupovali jako organizovaná skupina. Jsou podezřelí z praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci.

Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý | Foto: www.homolka.cz

Nemocnici tak prý způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. O případu informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze na svém webu. Žalobce neupřesnil jména obviněných.

Server Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou bývalý generální ředitel nemocnice Vladimír Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný. Podle Mladé fronty Dnes byli dvěma zbylými Petr Kutil, někdejší ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical, a Emilie Bialešová, jejíž firma vede nemocnici účetnictví.

Více než 53 milionů korun

Lidovky.cz ale později uvedly, že čtvrtým obviněným je zaměstnanec Holte Medical Pavel Kocourek a Bialešová mezi obviněnými nefiguruje.

Státní zástupce Zdeněk Matula dříve uvedl, že čtveřice si trestnou činností přišla na více než 53 milionů Kč. Policie kvůli kauze zasahovala na několika místech, byla i v areálu nemocnice, a to v doprovodu Toběrného.

Nemocnice zadala veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena. Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

 

Právě se děje

Další zprávy