Kauza Homolka: Ředitel odvolal obviněného primáře

Petr Koděra Petr Koděra
2. 7. 2014 13:30
Lékař Michal Toběrný se stal řadovým chirurgem. O primariát ho připravilo stíhání v případu údajně zmanipulované zakázky, při níž nemocnice měla přijít o 57 milionů korun.
Foto: Matej Slávik/Economia

Praha - Kauza údajně zmanipulované zakázky na skenování chorobopisů za 170 milionů korun připravila o funkci primáře chirurgie Nemocnice Na Homolce Michala Toběrného.

Toběrný je podle Lidových novin jedním ze čtyř mužů, které kvůli korupci a praní špinavých peněz stíhá policie. Ředitel nemocnice Michal Šetlík ho proto odvolal.

"Vzhledem k událostem posledních dnů jsem po oboustranné dohodě dne 27. 6. 2014 odvolal Michala Toběrného z funkce primáře Oddělení všeobecné chirurgie," potvrdil Šetlík pro deník Aktuálně.cz.

Mluvčí nemocnice Jitka Kalousková doplnila, že Toběrný v nemocnici zůstává na pozici řadového lékaře a chirurgii nyní vede Stanislav Černohorský.

Policie pozatýkala čtveřici obviněných včetně Toběrného a bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého minulý týden. Stíhá je jako organizovanou skupinu, která měla ovlivnit soutěž na digitalizaci nemocničních dokumentů.

Toběrný, Dbalý a zástupci dceřiné nemocniční firmy Holte Medical Petr Kutil a Pavel Kocourek jsou podezřelí z praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky - dva jako přímí pachatelé, dva jako jejich pomocníci.

Tři obviněné soud propustil na svobodu, exředitele Dbalého poslal jako jediného do vazby.

Konečná cena narostla

Nemocnice zadala veřejnou zakázku na digitalizaci chorobopisů v červenci 2009, hlavním kritériem byla cena.

Soutěž vyhrálo sdružení DISOL Group, jehož účastníky byla firma DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Podle věstníku zakázek nemocnice původně předpokládala cenu 95 milionů korun, konečná cena činila 146 milionů korun bez DPH.

 

Právě se děje

Další zprávy