Infobox
PŘEČTĚTE SI: Vše, co souvisí s korupční kauzou Biolíh a s obviněními, které vznesl šéf ÚOOZ Jan Kubice.Kompletní přehled článků naleznete ZDE.
Jak začala kauza biolíh:
Koho policie zatkla:
Praha - V kauze biolíh měla policie původně ambice rozplést klientské a korupční vazby posledních let.
Kvůli liknavosti však celý případ míří do ztracena.
Z původně ryze kriminálního případu se loni před volbami stala politická aféra: šéf policejního Útvaru pro odhalování korupce Jan Kubice předstoupil před poslance a oznámil, že se politici snaží vyšetřování kauzy biolíh (a vraždy Františka Mrázka) ovlivňovat.
Samotný příběh Biolíh začal v loni v březnu, kdy detektivové pozatýkali skupinu lidí - včetně členů tehdy vládní ČSSD - kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu pomocí úplatků. Podezření se týkala zajména ministerstev dopravy a zemědělství.
Obvinění nakonec znělo: zástupci firmy Bioferm prostřednictvím lobbisty Františka Vybírala upláceli státní úředníky kvůli připravovaným lukrativním obchodům s bionaftou.
Z úplatku se stala půjčka
Policie dokonce zadokumentovala tok patnácti miliónů korun, které označila jako úplatek. Od zástupců Biofermu přišly na účet Vybírala, který je dál distribuoval. Kriminalisté zabavili při domovních prohlídkách stovky dokumentů a využili i desítky hodin odposlechů, které celou razii odstartovaly.
Státní zástupkyně Jana Hercegová ale dnes konstatovala: korupce to nebyla.
"Nebylo prokázáno, že peníze byly poskytnuty kvůli obstarání věci obecného zájmu," sdělila Aktuálně.cz žalobkyně.
- Čtěte více o dnešním verdiktu ve článku:
Žalobkyně zastavila stíhání v korupční kauze biolíh
Policie totiž nebyla schopna vyvrátit verzi, s níž během vyšetřování přišli obhájci obviněných.
Ti nepopřeli, že lobbista Vybíral patnáct miliónů převzal. Peníze ale označili za řádnou půjčku, kterou následně doložili i smlouvou.
Kriminalisté nadto nebyli schopni věrohodně doložit, jak přesně měli Vybíral a státní úředníci jít na ruku zástupcům Biofermu. Jinak řečeno: co pro ně výměnou za údajný úplatek udělali.
"Už poslední půlrok bylo jasné, že případ směřuje k zastavení. Státní zástupkyně už to dokonce v rozhovorech s policisty naznačila. Aktivita policistů totiž od prvotního zatýkání a výslechů časem značně polevila. Spokojili se s tím, že rozdali obvinění a soud vyhověl jejich požadavkům na vazbu," popsal stav vyšetřování pracovník ministerstva vnitra detailně obeznámený s případem.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu odmítá verdikt žalobkyně, podle níž se trestní stíhání zastavuje, jakkoli komentovat. "Je to pro nás nová informace, od státní zástupkyně jsme ji zatím neobdrželi, neznáme důvody, a proto se k tomu nyní nemůžeme vyjadřovat," uvedla mluvčí útvaru Blanka Kosinová.
Žalobkyně policii hájí
Policii přitom hájí přímo státní zástupkyně Hercegová, která dospěla k úplně jiným závěrům. "Jejich práce byla naprosto standardní, není to chyba policie, že bylo stíhání zastaveno. Naopak: v počáteční fázi byla dána vysoká míra pravděpodobnosti, že byl spáchaný trestný čin, takže postup policie byl oprávněný. Já jsem na základě shromážděných důkazů ve spise dospěla k závěru, že trestný čin spáchaný nebyl. Ale to je běžný vývoj řady případů," prohlásila Hercegová.
Případ nyní ještě bude posuzovat Nejvyšší státní zastupitelství, které může vyšetřování znovu obnovit.
Z celé skupiny obviněných tak zůstává trestně stíhaný jen lobbista Vybíral a realitní magnát Miloš Červenka. Oba jsou stíhaní kvůli podezření, že půl miliónem korun chtěli uplatit policisty, aby se přestali zajímat o Červenkovy aktivity.
Vybíral je nadto stíhaný v další kauze, která souvisí s nákupem kardiochirurgického laserového systému pro pražskou nemocnici Na Homolce. Vybíral podle policejní verze chtěl uplatit vedení nemocnice, aby dodavatelská firma nemusela zařízení, za které inkasovala osmnáct miliónů korun, vůbec dodávat.
ČSSD: Trváme na komisi
Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek v reakci na dnešní verdikt žalobkyně znovu oznámil, že jeho strana bude trvat na zřízení zvláštní vyšetřovací komise, která by měla ozřejmit pozadí kauzy Kubice.
"Nic se neprokázalo, celá záležitost byla vykonstruovaná," prohlásil Paroubek.
ČSSD totiž od počátku tvrdí, že Jan Kubice pro svá slova o politickém nátlaku na vyšetřování neměl důkazy a vystoupil po dohodě s ODS, aby ovlivnil loňské parlammentní volby. Kubice i ODS to striktně popřeli.