Žalobkyně zastavila stíhání v korupční kauze biolíh

sim, ina
11. 7. 2007 10:06
Kauza, která spustila aféru Kubice, míří do ztracena

Praha - Žalobkyně zastavila trestní stíhání všech obviněných v takzvané kauze biolíh.

Jde o kauzu, která spustila před loňskými parlamentními volbami aféru Kubice: Elitní policejní důstojník Jan Kubice, šéf Útvaru pro odhalování organizované zločinu, obvinil politiky, že zasahují do vyšetřování případu biolíh (a rovněž vraždy podnikatele Františka Mrázka).

V korupčním případu biolíh byli obvinění mimo jiné bývalí členové sociální demokracie. Kubice se tak týden před volbami postaral o skandál, kvůli němuž vládní ČSSD obvinila Kubiceho, že se proti ní spolčil s opoziční ODS.

"Bylo zjištěno, že skutek není trestným činem," řekla bez dalších podrobností obvodní státní zástupkyně Jana Hercegová.

V souvislostech
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Policejní tažení

Na kauzu biolíh jako první upozornil deník Aktuálně.cz.

Policie rozjela na začátku března 2006 dosud největší tažení proti korupci ve státní správě. Zatkla skupinu lidí kvůli podezření, že ovlivňovali rozhodování státu úplatky. Korupce dosahovala na ministerstva dopravy a zemědělství.

Mezi obviněnými byli bývalí členové ČSSD Jan Láznička, Ludmila Schwarzová a bývalý poradce místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha.

Z informací, které nashromáždil deník Aktuálně.cz, vyplývá, že se policejní operace spustila bezprostředně poté, co se František Vybíral pokusil uplatit policisty. Nabídl jim půl milionu korun a další peníze měly následovat. "Zjistili si, kdo v policii se o jejich aktivity zajímá, a chtěli si zaplatit beztrestnost. Když přinesl peníze, byl zatčen," popsal začátek akce jeden z kriminalistů.

František Vybíral disponoval kontakty nejen do státní správy, ale i k podsvětí. "V celé skupině fungoval jako jakýsi prostředník pro korupci. Podnikatelé mu dávali úplatky, které on dál distribuoval směrem ke státním úředníkům," dodal již citovaný detektiv.

Šlo o výrobu bioetanolu

Kromě pokusu o úplacení policistů byli Vybíral a spol. vyšetřováni kvůli státem určovaným pravidlům pro výrobu bioetanolu.

Podle policejní verze si náklonnost úředníků chtěli pojistit úplatkem podnikatelé spojení s lihovarem Kolín.

Dva zástupci firmy - včetně generálního ředitele Jaromíra Janaty - byli také mezi podezřelými.

Jejich úplatky měly směřovat ke dvěma úředníkům resortu dopravy, kteří měli pomocí svých osobních kontaktů ovlivnit rozhodování dalších institucí. Za miliony měli podnikatelům z kolínského lihovaru vyjít vstříc s jejich požadavky ohledně lukrativní výroby bioetanolu, pro kterou stát chystal nová pravidla.

K výslechům museli i ministři

Kvůli tomu se k výslechům, které po zatýkání následovaly, museli dostavit hned dva členové tehdejší vlády. Nejprve ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jehož úřad měl původně na starost přípravu později zrušeného tendru na výrobu biolihu.

A poté někdejší ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégra. Jeho svědectví potřebovala při prověřování Ludmily Schwarzové - v té době šéfky kabinetu náměstka ministra dopravy.

Sám Grégr tehdy deníku Aktuálně.cz potvrdil, že jej kontaktovali i další obvinění v případu - zástupci kolínského lihovaru - se žádostí o konzultace.

Připravujeme další podrobnosti

 

Právě se děje

Další zprávy