Povinné očkování psů platí od začátku letošního roku. Že současně s ním nezačal fungovat centrální registr psů, kritizují někteří veterináři. Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Některá města mají vlastní registry.
Například podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na vytvoření centrálního registru na 50 až 60 milionů korun. Vzniknout by měl do dvou let.
Novela také ukládá chovatelům, kteří chovají tři a více fen starších jednoho roku, nahlášení zvířat veterinářům. "Dochází také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud štěňata z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžiku přechodu již označená," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Zákon dává veterinářům i nové pravomoci vůči útulkům. Pokud Státní veterinární správa při jejich kontrole zjistí závažné nebo opětovné porušování pravidel, bude jim moci zrušit registraci.
Zpřísňují se také pravidla pro přemísťování šelem a primátů v rámci Česka. Aby je mohli chovatelé přemístit, budou si muset u veterinářů vyžádat osvědčení. "Tím získá veterinární dozor lepší přehled o pohybu těchto zvířat v Česku. V případě přemísťování primátů bude veterinární osvědčení potřeba již od 15. ledna, v případě šelem poté, co bude schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která je aktuálně ve schvalovacím procesu," dodal mluvčí.
Novela dále umožní vyrábět potraviny z hmyzu, jak pro zvířata, tak pro lidskou spotřebu.
Zákon mění i pravidla pro porážku
Přináší také změny u porážek zvířat. Limit pro tzv. domácí porážky skotu na tři kusy ročně se bude vztahovat na zvířata od jednoho roku, dříve to bylo od dvou let.
"Zpřísňují se pravidla pro porážku nemocných, vyčerpaných nebo zraněných zvířat na jatkách. Ty bude možné nově vykonat pouze za přítomnosti úředního veterinárního lékaře. Porážky na malých jatkách, na nichž nefunguje stálý veterinární dozor, budou muset jejich provozovatelé ohlásit Státní veterinární správě minimálně tři dny dopředu, až dosud to bylo 24 hodin," popsal Vorlíček.
Tuto změnu schválili poslanci poté, co se zjistilo, že na jatkách ve Všeticích na Benešovsku pracovníci kopali do zvířat. Na videu, které se loni na podzim dostalo na veřejnost, bylo vidět používání mimo jiné elektrických pohaněčů na hlavy a trup zvířat, což se podle zákona nesmí. Případ řeší policie.