Kopání, vláčení, šoky. Aktivisté natočili týrání zvířat na středočeských jatkách

ČTK ČTK
15. 10. 2019 9:04
Veterináři podají trestní oznámení kvůli podezření na týrání zvířat na jatkách ve Všeticích na Benešovsku. Na případ upozornili videem aktivisté ze skupiny Zvířata nejíme. Veterináři nyní řeší míru používání elektrických pohaněčů, kopání do zvířat i nevhodné vláčení, řekl v pondělí mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Podle jednatele firmy provozující jatka pochybili jednotlivci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Státní veterinární správa ihned po zhlédnutí předmětného videa začala případ prošetřovat. Platná legislativa mimo jiné omezuje například míru používání elektrických pohaněčů. V rozporu se zásadami etického chování ke zvířatům na jatkách je také vláčení zvířat a kopání do nich, jehož se personál na videu dopouští," dodal Vorlíček.

Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda se v případě zjištění pochybení vyvodí důsledky vůči inspektorům, kteří měli jatka kontrolovat. Prověřit by se měli také chovatelé zvířat a přepravci zvířat na místo porážky.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) nařídil mimořádnou kontrolu všech jatek v ČR. "Jednání zachycené na videu je na jakýchkoliv jatkách v ČR naprosto nepřijatelné. Kromě prošetření stávajícího případu jsem proto okamžitě nařídil SVS mimořádnou kontrolu všech jatek v celé ČR," uvedl Toman.

Jednatel Josef Komárek z firmy Jokoma, která středočeská jatka provozuje, potvrdil, že záběry skutečně pocházejí ze Všetic. Podle něj však šlo o pochybení jednotlivce, nikoliv běžnou praxi. Firma se podle něj snaží školit zaměstnance, aby se podobné věci nestávaly.

"Ačkoli se snažíme dodržovat veškerou legislativu, pravidelně provádíme školení zaměstnanců, ani tak jsme se nedokázali vyhnout individuálním pochybením a rozhodně se nejedná o běžnou praxi," uvedl o zacházení se zvířaty Komárek. Po zhlédnutí videa, které koluje po internetu, byli podle něj okamžitě za přítomnosti veterinárního dozoru zaměstnanci mimořádně proškoleni.

"Pokud budou prokázány konkrétním osobám závažná pochybení, bude z toho vyvozena adekvátní pracovněprávní zodpovědnost. Rozhodně se s hrubým zacházením se zvířaty neztotožňujeme," dodal. Společnost podle něho nemá kompletní videozáznam, ze kterého by se dalo zjistit konkrétní pochybení a vyvodit z něj patřičné důsledky.

Podle Lukáše Vincoura, který video zveřejnil, jde o záběry z letošního léta. "Dochází k tomu, že používají elektrické pohaněče na místa, kde nesmí, jako jsou hlava a záda. Pak je tam tahání zraněného zvířete za hlavu," popsal v pondělí Vincour. Zvířata by se podle něj také neměla převážet zraněná. "Pokud je zraněné, tak se musí usmrtit ve voze. Oni je tahali vleže," dodal.

Na videu je rovněž slyšet, jak se zaměstnanci jatek zvířatům vysmívají. Vincourova skupina se snaží prosadit, aby byly na českých jatkách povinné kamery, které by podobné excesy nahrávaly.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy