Stíhání Babiše bych zastavil, řekl prezident. Politici mluví o pohrdání právem

ČTK Domácí mka ČTK, Domácí, mka
Aktualizováno 20. 9. 2019 10:04
Prezident Miloš Zeman by zastavil případné stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo, pokud by bylo obnoveno. Doufá ale, že to nebude potřeba. Řekl to v televizi Barrandov. Politici z opozice i z koaliční ČSSD Zemanovo prohlášení ostře kritizují.
Miloš Zeman hovoří o tom, že by abolicí zastavil Babišovo případné trestní stíhání. | Video: TV Barrandov

Městské státní zastupitelství v Praze informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze Čapí hnízdo minulý týden v pátek. Usnesení je pravomocné. Zastupitelství ho předloží společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

"Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl Miloš Zeman. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," uvedl. 

Šéf Městského státního zastupitelství Martin Erazím sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly. 

Prezident řekl, že před tímto rozhodnutím státních zástupců by s abolicí váhal. "Pokládal bych to za poněkud svévolné," podotkl. Nyní by ale pokračování trestního stíhání považoval za politické rozhodnutí. "Protože tito dva státní zástupci, a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci, a já si jejich práce vážím," dodal Zeman.

Prezident podle ústavy může nařídit, "aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo". K takzvané abolici potřebuje hlava státu podpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády, teoreticky tedy i samotného Andreje Babiše.

"Dva státní zástupci jasně řekli, že se žádný trestný čin nestal a trestní stíhání zastavili," sdělil po prezidentově oznámení Babiš serveru iDnes.cz. Na dotaz Práva, zda by abolici přijal a podepsal ji, uvedl: "To určitě nebude třeba, žádný trestný čin se nestal".

Nejvyšší státní zastupitelství v pátek uvedlo, že vyjádření prezidenta Zemana nebude mít na postup nejvyššího žalobce při přezkoumávání zákonnosti zastavení trestního stíhání premiéra Babiše vliv. "Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat," řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Malý. 

Stíhání nezastavím, zesměšnil bych se, říkal Zeman loni

Zeman přitom v debatě před loňskými prezidentskými volbami v České televizi kategoricky odmítl, že by hodlal Babišovo trestní stíhání zastavit. "Ne. Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit," řekl tehdy a dodal, že za pět let svého prezidentského mandátu žádné stíhání nezastavil.

Na dotaz moderátorky, zda se lidé mohou opravdu spolehnout, že v případě abolice pro Babiše nezmění názor, Zeman odvětil: "Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil."

Hrad však trvá na tom, že Zeman názor nezměnil. "Pan prezident názor nezměnil. Pokud by nebylo pravomocně trestní stíhání zastaveno, o abolici by nebyla řeč," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Pohrdání právem a nemístný nátlak, zní z opozice

Opoziční politici Zemanovo aktuální prohlášení o případném zastavení stíhání ostře kritizují. Například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil případné zastavení stíhání za pohrdání právem a institutem milosti. "Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný," napsal Pospíšil.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je to jasný důkaz, že Babiš Zemana potřebuje, a proto je vůči němu submisivní. Vyhrožování abolicí považuje za nemístný nátlak na nejvyššího státního zástupce a vzkaz lidem, že stále existují vyvolení, na které spravedlnost nedosáhne. "Všichni jsme si rovni. Někteří ale rovnější," konstatoval.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný upozornil na to, že prezidentovo případné rozhodnutí o zastavení Babišova stíhání by vyžadovalo spolupodpis předsedy vlády. "Andrej Babiš by tak rozhodoval o svém vlastním stíhání. Kdo z vás to má?" napsal na Twitteru.

Šéf sněmovního klubu TOP 09 Miroslav Kalousek má podle svého vyjádření obyčejnou lidskou obavu o Babišovo zdraví. "Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády ČR něco, co je veřejnosti neznámo," uvedl na svém Twitteru.

"Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman-Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Možnost abolice ho ale nepřekvapuje, Babiš je podle něj oddaným služebníkem prezidenta. "Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane. Tuto absurdní situaci mohou změnit jen volby," dodal Fiala.

Zemanův protikandidát v loňských prezidentských volbách a nynější senátor Jiří Drahoš míní, že se Zeman svým slibem udělit Babišovi abolici rozhodl pohřbít poslední zbytky důvěry ve fungující právní stát. "Na druhé straně to vysvětluje politickou šarádu posledních měsíců," dodal.

Abolici odmítá i Hamáček

Proti případnému zastavení stíhání ze strany Miloše Zemana je i ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. "Případnou abolici v kauze Čapí hnízdo bych považoval za nepřiměřený zásad do fungování justice a rovnosti před zákonem pro všechny občany," uvedl.

Místopředseda ČSSD Ondřej Veselý napsal, že lituje obyčejné lidi, kteří nejsou nedotknutelní a za své činy musí vždy pykat. "Každý asi musel čekat, že za tím, že Babiš před prezidentem vždycky změkne jako máslo, bude něco takového," konstatoval.

 

Právě se děje

Další zprávy