Dokument: 90 stran, ale desítky začerněných. Přečtěte si usnesení k Čapímu hnízdu

Domácí Domácí
19. 9. 2019 10:33
Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo usnesení, kterým zastavilo trestní stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších pěti obviněných v kauze Čapí hnízdo. Má 90 stran, ale desítky stran jsou kvůli anonymizaci začerněné. Nelze se tak dočíst nic o konkrétních firmách, které v případu figurovaly, ani výpovědi jednotlivých svědků. Publikovanou verzi nabízíme k přečtení.
Foto: Aktuálně.cz

Proč jsou určité pasáže začerněné, vysvětlují žalobci tím, že je zatím nemohou zveřejnit, protože spis posílají nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může verdikt zrušit. "V případě jejich zveřejnění by mohlo dojít k ohrožení výsledku tohoto řízení," vysvětlil vedoucí státní zástupce Martin Erazím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy