Jen zveřejnění rozhodnutí ke kauze Čapí hnízdo rozptýlí pochybnosti, tvrdí Minář

ČTK ČTK
18. 9. 2019 13:41
Organizátoři demonstrací proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice žádají, aby státní zastupitelství zveřejnilo kompletní rozhodnutí, kterým bylo zastaveno Babišovo trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Ve videu zveřejněném na internetu to uvedl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.
Milion chvilek žádá o celé zdůvodnění zastavení Babišova stíhání | Video: Milion chvilek pro demokracii

Městské státní zastupitelství v Praze informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace minulý týden v pátek. Mluvčí Aleš Cimbala řekl, že se usnesení stalo pravomocným. MSZ předloží verdikt společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo v případu o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma Čapí hnízdo v létě 2008 získala.

Minář ve videu zpochybňuje, že by právě analýza takové věci měla žalobcům trvat čtyři roky, ale i další okolnosti případu. "Skutečně zde neexistuje nejmenší pochybnost o tom, že případ mohl být trestný čin?" ptá se. Žalobci podle něj obvykle při pochybnostech podají obžalobu a rozhodnutí nechají na soudu.

"Žádáme státní zastupitelství, aby rozptýlilo pochybnosti veřejnosti a důkladně se vypořádalo s množstvím oprávněných námitek, které se objevují ve veřejném prostoru," uvedl Minář. Žalobce žádá, aby zveřejnili celé rozhodnutí. "U kauzy, která se týká premiéra země, je to ve veřejném zájmu," konstatoval.

Spolek dále trvá na požadavku, aby Babiš skončil v čele vlády. "(Babiš) dává stále víc a víc důvodů k tomu, aby to 16. listopadu na Letenské pláni nebyla oslava, ale demonstrace," uzavřel Minář.

Nebudu to komentovat, říká Babiš

Babiš při návštěvě Ústeckého kraje nechtěl reagovat na dotaz, zda by kvůli rozptýlení pochybností mohl dokument zveřejnit sám. "Já to komentovat nebudu," řekl. 

Milion chvilek letos organizoval sérii protestů za nezávislost justice, které reagovaly na dubnovou demisi ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jmenování jeho nástupkyně Benešové (oba za ANO). Obávali se, že cílem změny je tlak na vyšetřovatele Čapího hnízda. Protesty se postupně zaměřily na Babiše i prezidenta Miloše Zemana.

Vyvrcholily červnovou demonstrací v Praze na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 tisíc lidí, policie operovala s číslem kolem 200 tisíc lidí. Organizátoři tehdy ohlásili další manifestaci na Letné na 16. listopadu. 

Červnová demonstrace v Praze na Letné.
Červnová demonstrace v Praze na Letné. | Foto: Jakub Plíhal
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy