Babiš měl enormní zájem na Čapím hnízdě, Agrofertu se dotace hodila, píše žalobce

Jan Horák Jan Horák
19. 9. 2019 19:00
Přestože stíhání premiéra Andreje Babiše a dalších v případu Čapí hnízdo je zastavené, odůvodnění rozhodnutí dozorujícího žalobce Jaroslava Šarocha opakovaně mluví o účelovosti snahy získat dotaci. Deník Aktuálně.cz přináší pasáže, které popisují angažmá premiéra, jeho tehdejších spolupracovníků z Agrofertu Jany Mayerové a Josefa Nenadála či bratra jeho ženy Martina Herodese v celé kauze.
Foto: Aktuálně.cz

Enormní zájem Babiše na výstavbě Čapího hnízda

"I když enormní zájem obviněného Ing. Babiše na výstavbě areálu a na jeho provozování je patrný i z dalších shromážděných důkazů, které svědčí o jeho osobní angažovanosti při projektování stavby, výstavbě areálu, zajišťování vybavení areálu, prezentaci areálu apod., nepodařilo se však opatřit takové důkazy, které by svědčily o tom, že byl skutečným vlastníkem akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, ani o jeho působení na řízení a chod společnosti v době, kdy mělo dojít k páchání trestné činnosti."

Agrofertu se dotace hodila

"Je evidentní, že výstavba Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo a jeho případný následný provoz byly natolik finančně náročné a hlavně s nezaručenou rentabilitou, že příspěvek na tuto výstavbu ve výši 50 milionů korun byl i pro tak finančně silnou skupinu společností, jakou byla skupina Agrofert, dostatečnou motivací k tomu, aby byly činěny kroky směřující k získání této dotace."

Babiš si chtěl ponechat vliv v Čapím hnízdě

"Zcela nezbytné bylo opatření podniku, který by splňoval podmínky pro žadatele o dotaci. Proto byla nepochybně z podnětu obviněného Ing. Babiše změněna právní forma společnosti Farma Čapí hnízdo, s.r.o. na akciovou společnost, jejíž akcie byly následně předány předem vybraným osobám, kterými byly děti obviněného Ing. Babiše a jeho partnerka. Je zřejmé, že tímto krokem si chtěl obviněný Ing. Babiš zajistil vliv na společnost (…), později přejmenovanou na Farma Čapí hnízdo, která se prodejem akcií ocitla mimo skupinu Agrofert."

Čapí hnízdo jako podnikání pro Babišovy děti? Účelové

"Stěží si lze představit, že by chtěl umožnit podnikání svým dětem ve společnosti, která se ještě před zahájením skutečné podnikatelské činnosti zadluží v řádech stamilionů korun, přičemž se předpokládá, že tuto činnost bude vykonávat až po výstavbě Multifunkčního kongresového areálu Farma Čapí hnízdo. Uvažované náklady na výstavbu areálu a jeho provoz byly přitom takové, že byly i pro společnost Imoba, resp. pro společnosti ze skupiny Agrofert nepřijatelné."

Mayerová o zájmu Agrofertu na projektu věděla

"Obviněná jako dotační specialistka poskytující v této oblasti služby společnostem skupiny Agrofert nepochybně tento záměr znala, což sama i přiznala. Věděla rovněž, že společnost Imoba, event. některá ze společností ovládaných obviněným Ing. Babišem, měla realizovat výstavu Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo a jeho následný provoz, a současně byla informována o případných finančních problémech souvisejících s uvažovanou realizací výstavby projektu."

Bratr Babišovy ženy jako zástěrka

"Účelovým byl nepochybně i následný prodej akcií stávajících akcionářů obviněnému Herodesovi, neboť tímto krokem se pro případ, že by byl zjišťován vlastník společnosti Farma Čapí hnízdo, snížil procentuální podíl akcií držených rodinnými příslušníky obviněného Ing. Babiše. Nabyvatel 60% podílu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, obviněný Herodes, nemohl být právně považován za příbuzného obviněného Ing. Babiše nebo za osobu jemu blízkou, byť se jedná o bratra v té době partnerky obviněného Ing. Babiše."

Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi nejsou kvůli práci na Čapím hnízdu přidělovány další případy.
Státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi nejsou kvůli práci na Čapím hnízdu přidělovány další případy. | Foto: ČTK

Babišova spojka Herodes

"Převodem akcií na základě smluv ze dne 16. 2. 2008 na obviněného Herodese však neztratil obviněný Ing. Babiš faktický vliv na společnost Farma Čapí hnízdo. Kromě příbuzenského vztahu s partnerkou obviněného Ing. Babiše, (…), byl obviněný Herodes podle shromážděných důkazů využíván, i když zejména v následné době, k dosažení cílů, které by společnosti ze skupiny Agrofert dosáhnout nemohly."

Nedostatečná snaha vyplnit řádně čestné prohlášení

"V této souvislosti je třeba opětovně poukázat na formu akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, kdy nelze skutečné akcionáře jednoznačně zjistit. Přesto však lze přičítat k tíži obviněného Ing. Nenadála a zejména obviněné Ing. Mayerové, Ph.D., že se dostatečným způsobem nepokusili zjistit informace o vlastnících akcií společnosti Farma Čapí hnízdo, což byla nezbytná informace k tomu, aby mohli zodpovědně a pravdivě vyplnit Prohlášení (o tom, že Farma Čapí hnízdo je malý a střední podnik, pozn. aut.)."

Čapí hnízdo a Agrofert nejsou z pohledu zákona propojené

"V době přípravy žádosti o poskytnutí dotace, v době jejího podání, ani v době, která uplynula do okamžiku rozhodnutí Výboru RR o poskytnutí dotace, či do uzavření smlouvy o poskytnutí dotace, však společnost Farma Čapí hnízdo neprodukovala žádné výrobky ani služby, které by mohly sloužit k posuzování toho, zda uvedená společnost působí na společném relevantním trhu společně s jinými podniky, s nimiž by mohla být propojena prostřednictvím fyzické osoby či skupiny fyzických osob."

Jak šel čas s Čapím hnízdem

Od prvního podnětu ve věci možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo uběhly v listopadu 2019 už čtyři roky, podívejte se na základní body časové osy případu:

  • 24. listopadu 2015 podal anonymní autor k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření, že ve věci Čapího hnízda došlo ke zločinnému spolčení
  • 29. prosince 2015 pražská policie oznámila, že zahájila prověřování případu pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 10. srpna 2017 obdržela Poslanecká sněmovna žádost o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO, bývalého manažeru Agrofertu, Jaroslava Faltýnka, 6. září je policii vydala
  • 21. listopadu 2017 po sněmovních volbách si policie znovu řekla o vydání obou mužů ke stíhání, poslanci vyhověli 19. ledna 2018
  • 3. května 2018 oznámilo Městské státní zastupitelství v Praze, že žalobce Šaroch zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí
  • 17. dubna 2019 policie navrhla obžalovat premiéra Babiše a dalších pět lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU
  • 30. srpna 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání včetně premiéra Babiše
  • 13. září 2019 vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím oznámil, že závěr svého podřízeného potvrdil
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a dotační manažerky projektu Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo jako nezákonné a předčasné.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 53 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy